Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ranking gmin najlepiej się rozwijających: Złotoryja wysoko

ZŁOTORYJA.  Złotoryja jest jednym z tych polskich miast, które najwłaściwiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Potwierdza to prestiżowy ranking samorządów dziennika „Rzeczpospolita” za 2021 rok. Zaliczyliśmy potężny awans w porównaniu z wcześniejszym zestawieniem i znaleźliśmy się w pierwszej pięćdziesiątce klasyfikacji obejmującej blisko 900 gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

Ranking gmin najlepiej się rozwijających: Złotoryja wysoko

Redakcja „Rzeczpospolitej” od 17 lat ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce i tworzy ranking samorządów, który jest uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych w naszym kraju. Weryfikuje w nim skuteczność działań samorządowców w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w czterech strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Ranking jest przygotowywany odrębnie dla miast na prawach powiatu, dla gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz dla gmin wiejskich. Złotoryja znalazła się w tym drugim zestawieniu – wysoko, bo na 49. miejscu, uzyskując 64,66 pkt. na 100 możliwych do zdobycia (zwycięzca, świętokrzyska gmina Morawica, otrzymała 90,65 pkt.). Przed Złotoryją znalazło się tylko 6 innych dolnośląskich samorządów: Głogów – 8 m. (76,05 pkt.), Siechnice – 11. (75,41), Bolesławiec – 42. (66,39), Brzeg Dolny – 43. (65,5), Wleń – 44. (65,43) oraz Jawor – 45. (65,03).

Ranking tworzony jest na podstawie informacji udostępnianych przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz władze lokalne, które wypełniają specjalną ankietę. Kryteria oceny w Rankingu Samorządów 2021 stanowiło ok. 50 wskaźników.

I tak, w kategorii „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane były wskaźniki dotyczące m.in. zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywności zarządzania finansami. W kategorii „trwałość społeczna” pod uwagę brano te obszary działalności gmin, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego (m.in. wydatki na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego, miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach, budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi). Z kolei w kategorii „trwałość środowiskowa” autorzy zestawienia kładli nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych (chodzi np. o gospodarkę odpadami czy wodno-ściekową). I wreszcie w czwartej kategorii sprawdzana była m.in. jakość zarządzania urzędem.

Złotoryja zaliczyła spory awans w porównaniu z rankingiem za rok 2020. Wtedy nasze miasto znalazło się na 251. miejscu z niewiele ponad 40 pkt.

– Cieszy fakt, że pniemy się do góry i zaszliśmy tak wysoko, zwłaszcza że jest to ranking układany na podstawie kilkudziesięciu obiektywnych wskaźników – podkreśla z satysfakcją burmistrz Robert Pawłowski. – Sądzę, że ten progres ma związek przede wszystkim z dobrą pracą strefy ekonomicznej, dużą liczbą inwestycji miejskich, oddaniem do użytku zmodernizowanej oczyszczalni ścieków, bezpłatnym transportem publicznym, który mieliśmy do 2020 r. czy potencjałem organizacji społecznych działających w mieście – dodaje.

Jak w zestawieniu „Rzeczpospolitej” wypadły pozostałe gminy powiatu złotoryjskiego? W tym samym rankingu co Złotoryja klasyfikowane były również Świerzawa, która zajęła 369. miejsce (42,35 pkt.), oraz Wojcieszów – 424 m. (41,11 pkt.). Z kolei Pielgrzymka, Zagrodno i gmina Złotoryja znalazły się w rankingu gmin wiejskich obejmującym 1533 samorządy: Pielgrzymka na 1078 m. (25,41 pkt.), Zagrodno na 955 m. (26,67 pkt.), a Złotoryja na 830 m. (27,89 pkt.).

Dodajmy, że zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych, władz publicznych oraz redakcji „Rzeczpospolitej”.

Powiązane wpisy