Likwidacja zerówki. Jest pozytywna opinia
ZŁOTORYJA. Kuratorium oświaty dało zielone światło dla zamknięcia oddziału przedszkolnego w „jedynce”. Do zerówki w najstarszej złotoryjskiej szkole po raz pierwszy od wielu lat nie jest prowadzona rekrutacja uczniów. Trwa natomiast nabór do pozostałych trzech publicznych placówek przedszkolnych w naszym mieście. Rodzice mają jeszcze ponad 2 tygodnie na złożenie wniosku. Dzieci można też już zapisywać do klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023.
Urząd Miejski w Złotoryi przed przekształceniem szkoły i wygaszeniem ostatniego funkcjonującego w niej oddziału przedszkolnego był zobowiązany do uzyskania opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wystąpił o nią 17 lutego. Kurator zapoznał się z uzasadnieniem do uchwały intencyjnej podjętej przez radą miejską, dokumentacją zebraną podczas oględzin szkoły przez pracownika kuratorium (odbyła się 22 lutego) oraz argumentacją przedstawioną w piśmie mieszkańców miasta występujących przeciw likwidacji.
„(…) po analizie sprawy, kierując się przede wszystkim dobrem dzieci korzystających z oddziału przedszkolnego, postanowił zaopiniować pozytywnie zamiar przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Złotoryi poprzez likwidację oddziału przedszkolnego. Organ opiniodawczy stoi bowiem na stanowisku, że bezpieczeństwo – życie i zdrowie wychowanków, jest wartością nadrzędną” – czytamy w piśmie z 11 marca podpisanym przez Romana Kowalczyka, który przypomina także, że lokal zerówki nie spełnia wymogów przeciwpożarowych.
Kurator wytknął m.in., że sala, w której odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla przedszkolaków, nie jest oddzielona od pozostałej części budynku, a szatnia znajduje się na innej kondygnacji. Podobnie jak stołówka, która jest przeznaczona do wspólnego korzystania z pozostałymi uczniami szkoły podstawowej. Tym samym lokal, w którym prowadzona jest zerówka, nie stanowi zwartego zespołu przylegających do siebie i powiązanych funkcjonalnie pomieszczeń. A tego wymagają przepisy.
Urząd otrzymał już również dwie pozytywne opinie od związków zawodowych. Chodzi o ZNP i Forum-Oświata. Solidarność zrezygnowała z zajmowania stanowiska w tej sprawie, bo do związku nie należy żaden z pracujących w SP1 nauczyciel. Natomiast Forum Związków Zawodowych przez blisko 2 miesiące nie udzieliło żadnej odpowiedzi.
Uchwała o przekształceniu SP1 i likwidacji oddziału przedszkolnego ma być głosowana przez radę miejską w najbliższych tygodniach. Ratusz wyłączył już zerówkę, w której uczyło się 25 dzieci, z tegorocznej rekrutacji.
Nabór prowadzony jest natomiast do obydwu miejskich przedszkoli: nr 1 przy ul. Stanisława Staszica 10 i nr 2 przy ul. Górniczej 21/23. Przyjmowane są w nich dzieci w wieku od 3 do 6 lat (roczniki 2019-2016). Wyjątek stanowią grupy przedszkolne PM nr 2 na ul. Letniej 7, gdzie można zapisać tylko maluchy w wieku 3 i 4 lat (urodzone w latach 2019 i 2018).
Z kolei do oddziałów przedszkolnych w podstawówce przy ul. Wilczej przyjmowane są dzieci w wieku 6 i 5 lat (roczniki 2016 i 2017).
Rekrutacja dotyczy dzieci zamieszkałych na terenie Złotoryi, które do tej pory nie korzystały z usług żadnego przedszkola czy też oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub chcą zmienić dotychczasową placówkę. Te spoza miasta mogą liczyć na miejsce w publicznych przedszkolach czy oddziałach przedszkolnych w SP3 tylko wówczas, gdy po przeprowadzeniu uzupełniającego postępowania rekrutacyjnego placówki te nadal będą dysponowały wolnymi miejscami, co w ostatnich latach było regułą.
Kolejność składanych wniosków nie będzie brana pod uwagę. Pierwszeństwo w przyjęciu do placówek przedszkolnych mają dzieci zamieszkałe w Złotoryi.
Wg szacunków złotoryjskiego ratusza w naszym mieście jest w tym roku 457 dzieci w wieku przedszkolnym (liczących od 3 do 6 lat), przy czym samych sześciolatków, którzy pójdą do zerówki, mamy 127.
Z kolei naukę w klasach pierwszych powinno rozpocząć od września 110 siedmiolatków. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci z rocznika 2015, a więc kończących w tym roku 7 lat. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może jednak rozpocząć również dziecko urodzone w 2016, o ile korzysta z wychowania przedszkolnego w bieżącym roku szkolnym lub posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2022/2023 zostanie podana do publicznej wiadomości 20 maja.
Więcej informacji o zasadach i kryteriach rekrutacji oraz sposobach i terminach zapisów (a także formularze wniosków) można znaleźć na stronach internetowych szkół i przedszkoli, na tablicach ogłoszeń placówek oświatowych, a także na stronie miejskiej w internecie w zakładce ,,REKRUTACJA 2022/2023”.