Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Likwidacja zerówki. Jest pozytywna opinia

ZŁOTORYJA. Kuratorium oświaty dało zielone światło dla zamknięcia oddziału przedszkolnego w „jedynce”. Do zerówki w najstarszej złotoryjskiej szkole po raz pierwszy od wielu lat nie jest prowadzona rekrutacja uczniów. Trwa natomiast nabór do pozostałych trzech publicznych placówek przedszkolnych w naszym mieście. Rodzice mają jeszcze ponad 2 tygodnie na złożenie wniosku. Dzieci można też już zapisywać do klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023.

Likwidacja zerówki. Jest pozytywna opinia

Urząd Miejski w Złotoryi przed przekształceniem szkoły i wygaszeniem ostatniego funkcjonującego w niej oddziału przedszkolnego był zobowiązany do uzyskania opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wystąpił o nią 17 lutego. Kurator zapoznał się z uzasadnieniem do uchwały intencyjnej podjętej przez radą miejską, dokumentacją zebraną podczas oględzin szkoły przez pracownika kuratorium (odbyła się 22 lutego) oraz argumentacją przedstawioną w piśmie mieszkańców miasta występujących przeciw likwidacji.

„(…) po analizie sprawy, kierując się przede wszystkim dobrem dzieci korzystających z oddziału przedszkolnego, postanowił zaopiniować pozytywnie zamiar przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Złotoryi poprzez likwidację oddziału przedszkolnego. Organ opiniodawczy stoi bowiem na stanowisku, że bezpieczeństwo – życie i zdrowie wychowanków, jest wartością nadrzędną” – czytamy w piśmie z 11 marca podpisanym przez Romana Kowalczyka, który przypomina także, że lokal zerówki nie spełnia wymogów przeciwpożarowych.

Kurator wytknął m.in., że sala, w której odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla przedszkolaków, nie jest oddzielona od pozostałej części budynku, a szatnia znajduje się na innej kondygnacji. Podobnie jak stołówka, która jest przeznaczona do wspólnego korzystania z pozostałymi uczniami szkoły podstawowej. Tym samym lokal, w którym prowadzona jest zerówka, nie stanowi zwartego zespołu przylegających do siebie i powiązanych funkcjonalnie pomieszczeń. A tego wymagają przepisy.

Urząd otrzymał już również dwie pozytywne opinie od związków zawodowych. Chodzi o ZNP i Forum-Oświata. Solidarność zrezygnowała z zajmowania stanowiska w tej sprawie, bo do związku nie należy żaden z pracujących w SP1 nauczyciel. Natomiast Forum Związków Zawodowych przez blisko 2 miesiące nie udzieliło żadnej odpowiedzi.

Uchwała o przekształceniu SP1 i likwidacji oddziału przedszkolnego ma być głosowana przez radę miejską w najbliższych tygodniach. Ratusz wyłączył już zerówkę, w której uczyło się 25 dzieci, z tegorocznej rekrutacji.

Nabór prowadzony jest natomiast do obydwu miejskich przedszkoli: nr 1 przy ul. Stanisława Staszica 10 i nr 2 przy ul. Górniczej 21/23. Przyjmowane są w nich dzieci w wieku od 3 do 6 lat (roczniki 2019-2016). Wyjątek stanowią grupy przedszkolne PM nr 2 na ul. Letniej 7, gdzie można zapisać tylko maluchy w wieku 3 i 4 lat (urodzone w latach 2019 i 2018).

Z kolei do oddziałów przedszkolnych w podstawówce przy ul. Wilczej przyjmowane są dzieci w wieku 6 i 5 lat (roczniki 2016 i 2017).

Rekrutacja dotyczy dzieci zamieszkałych na terenie Złotoryi, które do tej pory nie korzystały z usług żadnego przedszkola czy też oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub chcą zmienić dotychczasową placówkę. Te spoza miasta mogą liczyć na miejsce w publicznych przedszkolach czy oddziałach przedszkolnych w SP3 tylko wówczas, gdy po przeprowadzeniu uzupełniającego postępowania rekrutacyjnego placówki te nadal będą dysponowały wolnymi miejscami, co w ostatnich latach było regułą.

Kolejność składanych wniosków nie będzie brana pod uwagę. Pierwszeństwo w przyjęciu do placówek przedszkolnych mają dzieci zamieszkałe w Złotoryi.

Wg szacunków złotoryjskiego ratusza w naszym mieście jest w tym roku 457 dzieci w wieku przedszkolnym (liczących od 3 do 6 lat), przy czym samych sześciolatków, którzy pójdą do zerówki, mamy 127.

Z kolei naukę w klasach pierwszych powinno rozpocząć od września 110 siedmiolatków. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci z rocznika 2015, a więc kończących w tym roku 7 lat. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może jednak rozpocząć również dziecko urodzone w 2016, o ile korzysta z wychowania przedszkolnego w bieżącym roku szkolnym lub posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2022/2023 zostanie podana do publicznej wiadomości 20 maja.

Więcej informacji o zasadach i kryteriach rekrutacji oraz sposobach i terminach zapisów (a także formularze wniosków) można znaleźć na stronach internetowych szkół i przedszkoli, na tablicach ogłoszeń placówek oświatowych, a także na stronie miejskiej w internecie w zakładce ,,REKRUTACJA 2022/2023”.

Powiązane wpisy