Korowód otworzył XXVII Biesiadę Kresową (FOTO)
PIELGRZYMKA. W sercu gminy w sobotnie wczesne popołudnie odbyło się wspaniałe biesiadne świętowanie. XXVII Biesiada Kresowa im. Zenona Bernackiego to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w gminie Pielgrzymka ale i na cały Pogórzu Kaczawskim Wzorem lat ubiegłych spotkanie kresowe zainaugurowano mszą św. w intencji Kresowian celebrowaną przez proboszcza miejscowej parafii i zarazem z woli biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego - diecezjalnego duszpasterza myśliwych i pszczelarzy , ks. Franciszka WRÓBLA.
Następnie barwny korowód prowadzony przez wójta gminy Tomasza SYBISA i przewodniczącego Rady Gminy Jarosława PISARSKIEGO z zaproszonymi gośćmi( senator Krzysztof MRÓŻ, burmistrz Złotoryi Robert PAWŁOWSKI, wójt gminy Złotoryja Jan TYMCZYSZYN, radni Sejmiku Dolnośląksiego: Jadwiga SZELĄG i Piotr KARWAN i rozśpiewanymi zespołami folklorystycznymi, przy asyście orkiestry górniczej ZG "Lena", udał się pod przecudnie udekorowaną scenę w gminnym parku u stóp oddanego przed dwomalaty do użytku Wiejskiego Domu Kultury...
Na scenie uczestników korowodu, jak i zaproszonych gości powitał wójt gminy Tomasz SYBIS. - Biesiada Zespołów Kresowych to nie tylko kultywowanie ludowej tradycji na terenie gminy Pielgrzymka, terenie powiatu złotoryjskiego czy Pogórza Kaczawskiego. To przede wszystkim hołd dla kasztelana Zamku Grodziec Zenona Bernackiego, dzięki któremu to kulturalne wydarzenie zyskało prestiż nie tylko w naszym regionie - przypomniał gospodarz gminy Pielgrzymka.
Dodajmy, że cała organizacja Biesiady Kresowej, z subetelnie wprowadzanymi zmianami w formule imprezy to zasługa dyrektor GCKiB im.Zenona Bernackiego - Beaty GRALAK, który przy każdje okazji komplementował wójt Tomasz Sybis. - Skąd fenomen Pielgrzymki, gminy, w której organizowana jest Biesiada Kresowa ? Osiedleńcami w gminie są ludzie z kresów, którzy zyją wspomnieniami i swoje tradycje kulinarne, muzyczne przekazują młodszemu pokoleniu. Ta tradycja kresowa jest u nas bardzo, ale to bardzo kultywowana. To co przez laty wymyśłił Zenon Bernacki jest czymś wielkim, niepowtarzalnym w skali Dolnego Śląska a może i kraju. Można powiedzieć , że wyrosłam u boku Zenka Bernackiego, podpatrywałam go i zawsze się zastanawiam czy gdyby żył byłby ze mnie zadowolony ? A z perpektywy dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka całą impreze na roboczo nazywam "gminnym marketem ludowym". Kończy się biesada i następnego dnia w Kołach Gospodyń Wieskich, w zespołach folklorystycznych zaczyna się praca nad kolejną biesiada. Tu nie trzeba nikogo do niczego namawiać, nakłaniać. To z serc mieszkańców wychodzi potrzeba pochwalenia się tym co najlepsze w gminie zarówno w przestrzeni muzycznej, kulinarnej itp. Myślę, że nadrzędną wartością Biesiedy Kresowej jest atmosfera tej imprezy. Atmosfera serdeczności, rodzinna. Marzenie ? Mam dwa... Raz to marzy mi się Biesiada Kresowa jako impreza dwudniowa. Drugie marzenie jest takie aby na naszej scenie występowały także zespoły autentyczne z wschodnich kresów. Występowałam tak kiedyś z Fudzijamkami podczas wyjazdu zorganizowanego przez dr Tadeusza Samborskiego i poznałam wielu wspaniałych wykonawców z kresów wschodnich. Marzy mi się dysponowanie takim budżetem Biesiady aby móc zaprosić takich wykonawców do Pielgrzymki.
- To wielkie święto folkloru, święto wszystkiego co najpiękniejsze na polskiej wsi, święto, które nosi imię wielkiego człowieka, który regionowi złotoryjskiemu oddał serce, duszę, wszystko co miał najlepsze - powiedział Piotr KARWAN, przewodniczący klubu radnych PiS w Sejmiku Dolnośląskim. - Cieszę się iż zostałem zaproszony do udziału w tak pięknej, ludowej, patriotycznej imprezie. Do gminy , która jest symbolem gospodarczych przemian w Polsce.
Fot. Bożena Ślepecka
{gallery}galeria/wydarzenia/06_08_22_Biesiada_Kresowa_korowod_fot_BSlepecka{/gallery}