Najpierw promesa, potem nalewki (FOTO)
PIELGRZYMKA. W części oficjalnej XXVII Biesiady Kresowej gminę Pielgrzymkę spotkał jeszcze jeden zaszczyt i wielkie wyróznienie. Senator Krzysztof MRÓZ wręczył wójtowi Tadeuszowi SYBISOWI promesę w wysokości 4,6 mln zł na budowę budynku klubowego na stadionie w Nowej Wsi Grodziskiej. - Trudno nie cieszyć się z takich prezentów - mówił wójt Tomasz SYBIS. - W tym roku nasz gmina pozyskała już ponad 20 mln złotych z tzw. zewnętrznego dofinansowania. To sprawia, że w mgnieniu oka zmieniamy oblicze gminy, oblicze poszczególnych sołectw.
W parku wokół Wiejskiego Domu Kultury nastąpiło uroczyste otwarcie Biesiady Kresowej. Podziwiano nie tylko zespoły folklorystyczne z regionu złotoryjskiego i Dolnego Ślaska. Podziwiano także kulinarną moc sołectw zarówno KGW, jak i zespołów folklorystycznych gminy Pielgrzymka . Serwowano znakomite nalewki, wymyślne potrawy lokalne, degustowane wyjatkowego smaku i mocy nalewki a degustacja okraszona była ludowym humorem i dowcipem. Na jednym ze stoisk serwowano "trzepane ogórki". Kiedy goście pytali się ekspedientki ubranej w piękny strój ludowy co to za ogórki - słyszeli w odpowiedzi..."nie mogę powiedzieć, bo mąż obok stoi"!
Jak zwykle najwięcej emocji wywołał Konkurs Potraw i Nalewek Kresowych. O tym ,które jadło oraz który trunek zasługuje na wyróżnienie miało zdecydować wyłonione z zaproszonych specjalnych gości jury. W tym roku komisję kokursową utworzyli: Iwona Pawłowska-żona burmistrza Złotoryi, Piotr Karwan radny Sejmiku, dr Tadeusz Samborski, przewodniczący Stowarzyszenia Krajobrazy i aktor Stanisław Górka. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia bo pokonanie 10 stoisk z przednim jadłem i mocnymi nalewkami wymagało niezwykłego harta ducha. W każdym razie degustacja trwała ponad godzinę i tyle samo obrady jury aż usłyszeliśmy ostateczny wedykt.
W kategorii POTRAWU wygrały SĘDZIMIROWIANKI i ich królewska knysza. Drigie miejsce przypadło w udziale Czaplankom a trzecie Jastrzębniczanki. Nam do gustu przypadł anielski żurek autorstwa KGW z Nowej Wsi Grodziskiej.
W kategorii nalewek bezkonkurencyjne okazały się LEJDIS z Pielgrzymki i ich nalewka z rzydomowego derenia. Drugie miejsca zajęła nalewka z wiśni Pogrodzianek z Raciborowic., a trzecie nalewka z czarnego bzu.
Jurorzy oceniali a na scenie swoimi umiejętnościami wokalno - muzycznymi popisywały się m.in.: Fudżijamiki, Polanki, Macierzanki, zespoł Lubin, Sokolik, złotoryjska Rota, Wilanowianki,kapela Jana Boguszka, Echo Bolkowa, Podgrodzianki i oczywiście Stanisław Górka. Pod sceną z każda chwilą przybywało tańczących...
Nie zabrakło praktycznie niczego co ze wschodnimi kresami miało coś wspólnego. Stoły wręcz uginały się od zaprezentowanego tradycyjnego jadła, domowe nalewki zachęcały do zdrowej degustacji,a stragany z wyrobami lokalnych twórców ludowych i rękodzieła ludowego dopełniały całego obrazu kultury wschodniego przygranicza . Wszystko to zostało przedstawione na tle przyśpiewek zespołów folklorystycznych . Biesiada Kresowa już dawno wyszła poza granice powiatu złotoryjskiego stając się wizytówką kulturalną gminy Pielgrzymka i powiatu złotoryjskiego.
A my odliczamy dni, miesiące do kolejnej Biesiada być może już dwudniowej. Ostatnia taka odbyła się w 2016 roku. Zaczynała się wówczas w warowni kasztelana Zenona Bernackiego na Zamku Grodziec zakończyła w Pielgrzymce...
Fot. Bożena Ślepecka
{gallery}galeria/wydarzenia/06_08_22_Biesiada_im_ZBernackiego_Fot_BSlepecka{/gallery}