Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koliber, Ambasador, Serce... tak świętują diabetycy

ZŁOTORYJA.  Pod hasłem „Edukacja chroni nasze jutro” obchodzony jest w tym roku Światowy Dzień Cukrzycy. I tej edukacji, która pozwala wydłużyć życie osobom chorym, w Złotoryjskim Ośrodku Kultury  nie zabrakło. Podobnie jak odznaczeń i podziękowań, w tym bardzo prestiżowych.

Koliber, Ambasador, Serce... tak świętują diabetycy

Na 14 listopada przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga. To on doprowadził do odkrycia insuliny, bez której nie wyobrażają sobie dziś życia diabetycy. Dlatego od 1991 r. w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, który ma szerzyć wiedzę o tej chorobie oraz podnosić świadomość o niej w społeczeństwie i wśród decydentów.

Oddział Rejonowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Złotoryi świętował w tym roku 3 dni później. W czwartek 17 listopada zorganizował w ZOK-u galę, na której pojawili się przedstawiciele kół z Zagrodna, Świerzawy, Podgórek, Wilkowa, Pielgrzymki, Legnicy i oczywiście naszego miasta. Prezeska Monika Kaczmarek zrelacjonowała im, co wydarzyło się w ostatnim roku w diabetologii i jakie akcje podejmowało PSD. A działo się dość dużo w porównaniu z latami poprzednimi, przede wszystkim w kwestii wprowadzenia refundacji leków i sprzętu medycznego, na co chorzy czekali od wielu lat. Kaczmarek mówiła też o obozie młodych liderów ruchu diabetologicznego, który odbył się latem w Złotoryi.

– Okazał się bardzo dużym sukcesem na arenie międzynarodowej, z tego co wiemy, był to najlepszy obóz w ciągu dziesięciu dotychczasowych edycji. W Europie zastanawiają się teraz, czy ktoś będzie w stanie nas przebić – nie kryła satysfakcji szefowa złotoryjskich struktur.

Zapowiedziała też, że w najbliższą sobotę diabetycy planują przeprowadzić w Złotoryi akcję profilaktyczną (w ramach łagodzenia skutków COVID-19) z zakresu badania glikemii (poziomu glukozy we krwi), pomiaru ciśnienia, tkanki tłuszczowej i BMI. Ma ona pomóc we wczesnym wykryciu cukrzycy u osób jej nieświadomych. – Planujemy przebadać 200 mieszkańców Złotoryi, ale jeśli będzie ich więcej, to tylko się będziemy cieszyć. Osoby z powikłaniami zostaną pokierowane do odpowiednich instytucji. Każdy mieszkaniec może przyjść i zbadać się bezpłatnie, zaczynamy o godz. 9 w holu ZOK-u – zachęcała Kaczmarek.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń dla osób, firm i instytucji, które zasłużyły się dla PSD. Najbardziej prestiżowa nagroda, Kryształowy Koliber 2022, trafił do Oliwii Kaczmarek, która kilka lat temu prowadziła młodzieżowe koło diabetyków, a latem sprawdziła się jako uczestniczka i mentorka międzynarodowego obozu liderów w Złotoryi. Koliber to największe wyróżnienie w całym PSD. W złotoryjskim oddziale otrzymała go dopiero czwarta osoba (wcześniej przyznano go Monice Kaczmarek, Janinie Kałuży i Robertowi Pawłowskiemu).

Maria Lipińska, pełniąca funkcję sekretarza Oddziału Rejonowego PSD w Złotoryi, otrzymała z kolei Złotą Odznakę Honorową „Zasłużona dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków”. To była dla niej duża niespodzianka. – Ciężko było zachować to w tajemnicy, kiedy się razem ustala, które osoby nagradzamy – zdradziła z uśmiechem pani prezes. – Marysiu, jeszcze raz gratulujemy, jesteś naszą energią.

Srebrne odznaki „Zasłużony dla PSD” trafiły do 12 osób, 10 kolejnych otrzymało Ambasadora Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. To wyróżnienie przyznawane po raz pierwszy w Złotoryi.

Jak prężnie działają złotoryjscy diabetycy, niech świadczy fakt, że nasza lokalna statuetka Złote Serce Diabetyka przyjęła się jako nagroda ogólnopolska pod nazwą Złote Serce PSD, którą teraz wręczają władze krajowe stowarzyszenia. W tym roku w Złotoryi wyróżniono nim 20 osób. W ZOK-u podziękowano też blisko czterdziestu instytucjom, z którymi współpracują nasi diabetycy.

Ciepłych słów nie szczędził podczas uroczystości burmistrz Robert Pawłowski, doceniając aktywność edukacyjną złotoryjskiego oddziału PSD. – Monika (Kaczmarek – dop. red.) ze swoim zespołem ludzi sprowadziła tę cukrzycę do normalności, sprawiła, że to nie brzmi już dziś jak wyrok, tylko taka dolegliwość, z którą da się żyć, a nawet, jak mówi Monika, da się z nią zaprzyjaźnić. To jest wielka zasługa całej grupy ludzi, którzy wiedzę upowszechniają na co dzień i pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują. Mówię tu nie tylko o tych wszystkich, którzy zmagają się z cukrzycą. Bo koło diabetyków w Złotoryi pomaga przy każdej okazji. Była pandemia – pomagali, są uchodźcy – pomagają. To już jest pewien styl życia, chciałbym za to serdecznie wam podziękować i życzyć, żebyście wynieśli stąd wiedzę, która pozwoli wam i waszym bliskim normalnie żyć – powiedział burmistrz.

A że edukacja odgrywa w cukrzycy kluczową rolę (zgodnie z twierdzeniem, że chorzy, którzy więcej wiedzą, żyją dłużej), to na obchodach w ZOK-u nie zabrakło wykładów i prezentacji. O udarze mózgu u chorych z cukrzycą mówiła dr n. med. Maria Dziura, a o monitorowaniu glikemii – lekarka diabetolożka Monika Kuźniar. Inna lekarka specjalizująca się w diabetologii, Barbara Soróbka, odpowiedziała na pytanie, dlaczego prawidłowa masa u cukrzyków jest tak ważna.

Powiązane wpisy