14 tysięcy zameldowanych to już przeszłość. Miasto się wyludnia!
ZŁOTORYJA. Dla tych, którzy oczekiwali przełomu w sytuacji demograficznej Złotoryi, nie mamy pocieszających informacji – populację miasta wciąż nękają tendencje spadkowe. Liczba ludności przekroczyła kolejny próg psychologiczny, a z naszych wyliczeń wynika, że przez 20 ostatnich lat zniknęło całe złotoryjskie osiedle. Jedyna pozytywna wiadomość to powrót wskaźnika zgonów do wielkości przedpandemicznych.
Społeczność Złotoryi skurczyła się w roku ubiegłym o 218 mieszkańców. Na dzień 31 grudnia w mieście było zameldowanych już tylko 13 887 osób: 7403 kobiet i 6484 mężczyzn. Po dwóch ciężkich latach z koronawirusem w 2022 spadek ludności nieco wyhamował, ale nie na tyle, żeby znacząco pozytywnie wpłynąć na wielkość populacji.
Przez ostatnich 10 lat ubyło w Złotoryi 2070 osób, a licząc od 2002 r. – 3182. Tylu ludzi zamieszkuje obecnie teren pomiędzy ulicami Hożą i Juliusza Słowackiego oraz Podwale. To pokazuje potężną skalę zmian ludnościowych – to tak jakby na przestrzeni 20 lat wyludniło się całkowicie największe złotoryjskie blokowisko i do tego jeszcze całe osiedle domków jednorodzinnych za szpitalem...
Bardzo niekorzystanie na demografię miasta wpływa stosunek urodzeń do zgonów. Rok 2021 był pod tym względem historycznie rekordowy. Zmarło trzykrotnie więcej mieszkańców niż przyszło na świat. Ubiegły rok nie był już tak dramatyczny, ale przyrost naturalny wyniósł i tak 99 – oczywiście na minusie. Zgonów wśród złotoryjan ratusz odnotował 186. To mniej więcej tyle samo co np. w 2009 r. Tyle że wtedy na świecie pojawiło się 171 małych złotoryjan. Tymczasem w zeszłym roku było ich tylko… 87 (urodziło 45 chłopców i 42 dziewczynki).
Mimo że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odeszło dwukrotnie więcej mieszkańców miasta niż się urodziło, liczba złotoryjan w wieku poprodukcyjnym systematycznie rośnie, a w wieku przedprodukcyjnym – konsekwentnie maleje. Emerytów na koniec grudnia mieliśmy 3974, dzieci i młodzieży – 2172. Dla porównania: 20 lat temu ta proporcja była odwrotna, bo seniorów na emeryturze zamieszkiwało w Złotoryi 2042, a tych, którzy dopiero wejdą na rynek pracy – 3540.
Na koniec warto zaznaczyć, że nasze publikacje dotyczące sytuacji demograficznej od wielu lat przygotowujemy w oparciu o dane dostępne w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Złotoryi. Liczba mieszkańców obejmuje więc wszystkie osoby zameldowane na pobyt stały w naszym mieście. Wg spisu powszechnego przeprowadzonego w 2021 r. w Złotoryi mieszka jednak więcej ludzi, bo ok. 14,5 tys. Te dane opierają się na liczbie osób faktycznie zamieszkujących w mieście, które niekoniecznie meldują się na stałe.
fot. Szymon Hryniewiecki/Facebook Miasto Złotoryja