W Złotoryi rozmawiali o sprawach ważnych dla samorządów w całej Polsce
ZŁOTORYJA. Prezydenci największych miast Polski obradowali w Złotoryi. Uczestniczyli w wyjazdowym posiedzeniu zarządu Związku Miast Polskich, zajmując się m.in. opiniowaniem projektów ustaw i rozporządzeń, nad którymi pracują obecnie parlamentarzyści i urzędnicy ministerialni. To pierwsze takie spotkanie w Złotoryi.
W posiedzeniu, które odbywało się w Gold Hotelu, uczestniczyło ok. 40 osób (część zdalnie). Są wśród nich m.in. zarządzający Sopotem od 1998 r. prezydent Jacek Karnowski, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (sekretarz ZMP), prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. W Złotoryi pojawili się na zaproszenie burmistrza Roberta Pawłowskiego.
– Witam serdecznie w Stolicy Polskiego Złota, stolicy Krainy Wygasłych Wulkanów i stolicy starego zagłębia miedziowego. Jednak szczególnie witam w najstarszym mieście w Polsce, które w 1211 roku uzyskało prawa miejskie. Mówię o tym dlatego, że te prawa magdeburskie tworzyły samorząd miejski. Dlatego tym bardziej cieszę się, że państwo wspólnie z zarządem Związku Miast Polskich zagościliście w Złotoryi – mówił Robert Pawłowski podczas powitania gości.
Zarząd ZMP zajął m.in. zaopiniowaniem projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, czy rządowego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
Na opinię środowiska samorządowego czekają również projekty sześciu rozporządzeń Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii (m.in. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli).
Przedstawiciele polskich miast omawiali poza tym nową dyrektywę o odnowie przyrody i przyjmą sprawozdanie z działalności ZMP w 2022 r., sprawozdanie finansowe, a także projekt budżetu ZMP na rok 2023.
Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. W latach 1917-1939 aktywnie działał na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Po drugiej wojnie światowej działalność ZMP została uniemożliwiona. Inicjatywa jego odtworzenia pojawiła się w czasie pierwszych po wojnie wolnych wyborów lokalnych (1990 r.). Obecnie jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą ponad 350 miast, w których mieszka ponad 78 proc. miejskiej ludności kraju. Posiadający swoją siedzibę w Poznaniu ZMP, jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.
Złotoryja jest jednym z członków ZMP (od roku 1996).