Z dwóch kącików więcej szczęścia miał ten ekologiczny
ZŁOTORYJA. Coraz słabszym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się złotoryjski budżet obywatelski. W tym roku w głosowaniu wzięło udział niespełna pół tysiąca osób. Wystarczyło ok. 50 głosów, by projekt dostał przepustkę do finansowania z funduszy miejskich. Które propozycje złotoryjan będą realizowane?
Złotoryjska Liga Tenisa Stołowego – to zwycięzca tegorocznego budżetu obywatelskiego. Inicjatywa ta zyskała poparcie 91 mieszkańców. Tylko 3 głosy mniej otrzymał pomysł wybudowania przy Przedszkolu Miejskim nr 2 ekologicznego placu zabaw. Do realizacji trafią również projekty związane z rodzinnymi weekendami z tenisem ziemnym (78 głosów) oraz jesiennym festiwalem zdrowia w bibliotece miejskiej (51).
Piąty „wynik wyborczy” z 37 głosami miał sensoryczny kącik zabaw w ogrodzie Przedszkola Miejskiego nr 1, nie otrzyma jednak finansowania ze środków miejskich. Ostatnie wolne miejsce w budżecie obywatelskim przypadło bowiem – zgodnie z tegorocznym regulaminem – drugiemu ekoprojektowi na liście, czyli kącikowi przyrodniczo-ekologicznemu przy kopalni Aurelia (na naszym zdjęciu tytułowym), na który głos oddało 30 złotoryjan.
W głosowaniu przepadły również projekty związane z urządzeniem miejsca do gry w szachy w plenerze oraz instalacją lampy solarnej na ul. Widok.
Oto pełne wyniki głosowania oraz opisy inicjatyw obywatelskich, które sfinansuje budżet miasta. Każdy z wybranych przez mieszkańców projektów otrzyma po 20 tys. zł.
1 Złotoryjska Liga Tenisa Stołowego w ramach Kącika Tenisa Stołowego ( 91 głosów)
2. Ekologiczny plac zabaw ( 88)
3. RODZINNE WEEKENDY Z TENISEM ( 78)
4. Jesienny Festiwal Zdrowia ( 51)
5. SENSORYCZNY KĄCIK ZABAW W OGRODZIE PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 1 W ZŁOTORYI ( 37)
6. Kącik przyrodniczo-ekologiczny przy Kopalni Aurelia ( 30)
7. Szachy w plenerze ( 28)
8 Modernizacja oświetlenia ulicznego poprzez instalację nowoczesnych lamp przyjaznych dla środowiska ( 23)
W tegorocznym budżecie obywatelskim wzięło udział tylko 426 osób. To aż dwukrotnie mniej niż w roku ubiegłym. Większość z nich, 250, to kobiety. Najwięcej głosów oddano już pierwszego dnia konsultacji – 85. Największym zainteresowaniem głosowanie cieszyło się w grupie wiekowej 60+ – w tej kategorii oddanych zostało aż 30 proc. wszystkich głosów.
fot. Martyna Kityk