Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Złotoryja ma PSZOK najnowszej generacji. Jest przykładem dla Dolnego Śląska (FOTO)

ZŁOTORYJA. Dwa lata temu Złotoryja przystąpiła do budowy innowacyjnie zaprojektowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Sprzymierzeńców. W sobotę 27 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie PSZOK-u. Obiekt jest zasilany panelami fotowoltaicznymi i wyposażony w maszyny redukujące objętość odpadów. Będzie w nim m.in. punkt naprawczy sprzętu AGD oraz hala ze sprzętem “second hand” do wzięcia. - Mam wielką satysfakcję z zakończenia tej inwestycji. To przełomowy krok w kierunku stworzenia systemu gospodarki o obiegu zamkniętym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań ukierunkowanych na przyszłość miasta – mówił Paweł KULIG, burmistrz Złotoryi. – Oprócz typowych odpadów oddawanych do PSZOK czyli np. mebli, gruzów, sprzętów elektrycznych i odpadów zielonych, stawiamy na edukację, która jest podstawą do osiągnięcia wskaźników recyclingu miasta wymaganych prawem tak, byśmy nie musieli płacić kar. Dlatego powstał budynek edukacyjny i ścieżka ucząca prawidłowej segregacji oraz świadomej ekologicznej postawy wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

Rocznie Złotoryja "produkuje ponad 5 tysięcy ton odpadów.  Dzięki PSZOK-owi miasto chce osiągnąć wymagany przepisami poziom 45 procent recyklingu. Do tego dochodzi prekursorski system gospodarki odpadami w Złotoryi i tzw. inteligentne wiaty na odpady. Złotoryja niepostrzeżenie stała się liderem w gospodarce odpadami już teraz a to dopiero początek drogi...

Złotoryja ma PSZOK najnowszej generacji. Jest przykładem dla Dolnego Śląska (FOTO)

- Obiekt został  pomyślany nie tylko jako miejsce na odpady  problemowe, ale także jako przestrzeń do edukacji i integracji społecznej. Na terenie PSZOK-u znajduje się salka konferencyjna, ścieżka edukacyjna ucząca prawidłowej segregacji, plac zabaw dla dzieci oraz wiata grillowa - chwalił burmistrza Pawła KULIGA, radny wojewódzki Marcin BORYS z Koalicji Obywatelskiej. - Złotoryj ma moralne prawo chwalić się tym PSZOK-iem przed całym Dolnym Śląskiem.

Wtórował mu inny radny Sejmiku Dolnośląskiego Piotr KARWAN z PiS: - Rzeczywiście gospodarza miasta trzeba chwalić za tą inwestycję. Złotoryja staje się prekursorem nowatorskich rozwiązań w dziedzinie gospodarki odpadami. Jestem przekonany, że to kwestia czasu kiedy samorządowy z innych gmin Powiatu Złotoryjskiego zechcą współpracować ze Złotoryją w dziedzinie gospodarki odpadami.

Na terenie PSZOK-u znalazło się miejsce na zbiornik na deszczówkę czy stację meteorologiczną, miejsce na ognisko, altanę, ale też dla hali namiotowej ekspozycyjnej, gdzie wystawione będą odpady do ponownego użycia, takie jak np. meble, książki, obuwie. Przewidziano w projekcie także punkt ładowania samochodów elektrycznych .
Burmistrz Kulig w swoim wystąpieniu przypomniał trudne momenty inwestycji. Najpierw był problem z lokalizacją. Planowano budowę PSZOK-u przy ul. Zagrodzieńskiej ale w powietrzu wisiał protest mieszkańców więc inwestycję przeniesiono na Sprzymierzeńców.

Potem pojawił się problem z wykonawcą. W ogłoszonym przetargu najniższa oferta oscylowała w granicach 17 mln. By ratować inwestycję i zewnętrzne dofinansowanie, budowę PSZOK zlecono Rejonowemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu, które wybudowało PSZOK za prawie...11 mln.  Większość tej sumy (9,4 mln zł) to pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych...

Przypomnijmy, że Złotoryja wprowadziła nowoczesny system korzystania z wiat śmietnikowych. Na Osiedlu 4 Pory Roku pojawiło się osiem inteligentnych wiat śmietnikowych. To przełom w segregacji śmieci. Podobne rozwiązania wprowadzono już w innych miastach, również na Dolnym Śląsku, jednak wiaty śmietnikowe oparte na systemie, z którego korzysta Złotoryja, są pierwszymi w Polsce.

Głównym celem wprowadzenia inteligentnych wiat jest poprawa segregacji śmieci, a co za tym idzie poprawa poziomu recyklingu. Gdy poziom recyklingu zostanie osiągnięty na miasto nie zostanie nałożona kara.Tego typu wiaty umożliwiają odejście od zbiorowego karania mieszkańców za niewłaściwą segregację. Dzięki inteligentnemu systemowi każdy odpowiada za siebie.

Każdy z mieszkańców został wyposażony w specjalną kartę z kodem QR. Chcąc wyrzucić śmieci, należy zeskanować kod karty, na ekranie wybrać liczbę wyrzucanych worków oraz odpowiednią frakcję, na przykład papier. Następnie system drukuje nalepkę z kodem kreskowym, którą należy przykleić na worku. System automatycznie otwiera okno wrzutowe danej frakcji, przez które należy wyrzucić śmieci.

Sobotnie wydarzenie będzie nie tylko wypełnione atrakcjami dla całych rodzin, ale także inauguracją ważnego miejskiego projektu „ZłotoryjaEkoAktywna”.

- To miejska kampania, która ma poprzez edukację i zaangażowanie mieszkańców promować postawy prospołeczne i proekologiczne. Wierzę, że angażując się w dbałość o nasze najbliższe otoczenie, stworzymy miejsce, w którym będziemy czuli się dobrze i z którego będziemy dumni – mówi Paweł Kulig, burmistrz Złotoryi.

Fot.ZJ

Powiązane wpisy