Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jeszcze więcej różowych skrzyneczek w Złotoryi

ZŁOTORYJA.  Nie tylko w szkołach, ale również w budynkach użyteczności publicznej i miejscach, gdzie młode złotoryjanki spędzają czas, pojawią się specjalne skrzynki ze środkami higieny intymnej.
Różowa skrzyneczka to przestrzeń wsparcia dla dziewczynek i kobiet oraz walka z ubóstwem menstruacyjnym, czyli brakiem dostępu do edukacji i środków do higieny intymnej. Ada Klimaszewska, prezeska fundacji Różowa Skrzyneczka, przytacza wyniki badań (przeprowadzonych przez Kulczyk Fundation): aż 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak środków higieny intymnej, a 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

Jeszcze więcej różowych skrzyneczek w Złotoryi

Te dane skłoniły do zaopatrzenia szkół w różowe skrzyneczki, które są uzupełniane podpaskami i tamponami, aby zapobiec wykluczeniu menstruacyjnemu. Takie niewielkie szafeczki wiszą już jakiś czas m.in. w damskich toaletach w złotoryjskich szkołach, a w najbliższym czasie pojawią się również w złotoryjskich budynkach użyteczności publicznej oraz tych, w których dziewczęta spędzają wolny czas.

– Idziemy dalej, więc skrzyneczki pojawią się w miejscach, gdzie młode złotoryjanki spędzają czas: w miejskiej bibliotece czy ośrodku kultury. Będziemy też zachęcać, aby pojawiły się one w obiektach prywatnych, z których korzysta młodzież. Kolejny krokiem jest edukacja – mówi Paweł Kulig, burmistrz Złotoryi.

– Edukacja to podstawa – mówi Ada Klimaszewska. – To bardzo dobra praktyka, aby organizować uświadamiające spotkania i warsztaty menstruacyjne dla dziewczynek i nastolatek. Cieszę się, że właśnie z takimi przyjedziemy do Złotoryi – dodaje.

Będą to pierwsze warsztaty menstruacyjne w mieście. Wezmą w nich udział uczennice klas 6, 7 i 8 obydwu złotoryjskich podstawówek. Łącznie to ponad setka dziewcząt.

Warsztaty odbędą się w najbliższy piątek 6 września o godz. 11 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej. Poprowadzą je Ada Klimaszewska, która jest także edukatorką seksualną, trenerką pierwszej pomocy psychologicznej, laureatką tytułów Wrocławianka Roku 2021 i Liderka Równości województwa dolnośląskiego w roku 2022, oraz jej współpracownica, Ewa Masilonis.

Powiązane wpisy