Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

SOWA w złotym mieście (FOTO)

ZŁOTORYJA. Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – tak brzmi pełna nazwa lokalnego centrum wiedzy, które  mieści się w Złotoryjskim Ośrodku Kultury. To jedna z czterech tego typu placówek na Dolnym Śląsku, które czerpią z doświadczeń edukacyjnych Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To Kopernik właśnie – cel wycieczek klasowych z całej Polski – zapewnia im wsparcie merytoryczne. - Zastanawialiśmy się jak w atrakcyjny sposób przybliżyć młodym ludziom naukę. Zainteresować nauką poprzez podglądanie pewnych zjawisk, prawidłowości. Takie podejście zainicjowało Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam są ogromne kolejki. Zrodził się pomysł aby tę inicjatywę rozszerzyć poprzez obecność w Polsce. Najpierw były dwa pilotażowe minicentra nauki – w Piotrkowie Trybunalskim i w Raciborzu. Odniosły sukces i zapadła decyzja o stworzeniu w ciągu dwóch lat 30 kolejnych. Pierwsze na Dolnym Śląsku centrum SOWA powstało w Bolesławcu a w Złotoryi otworzyliśmy dzisiaj czwartą SOWĘ na Dolnym Śląsku - powiedział Paweł KULIG, burmistrz Złotoryi. 

SOWA w złotym mieście (FOTO)

Szesnaście stanowisk badawczych liczy ekspozycja ustawiona kilka dni temu w holu ZOK-u. To jedna z dwóch części Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.
Obrotowe lustra, człowiek układanka, znikokot, mistrzowie szybkiego zapamiętywania, idealna asymetria, rysowanie w lustrze czy obrotowy stolik – brzmi interesująco, prawda? A jeśli do tego dodamy: rowerowe przekręty, powietrzną armatę, kroczącą sprężynę, wiszące piłki czy wyścigi walców, zapowiada się już całkiem ekscytująco! Te intrygujące zbitki słów to nazwy eksponatów służących do odkrywania zjawisk przyrodniczych, z jakimi stykamy się na co dzień. Czekają już na ciekawskich złotoryjan (i nie tylko) w holu Złotoryjskiego Ośrodka Kultury.

 Poza wystawą ze stanowiskami do badania zjawisk przyrodniczych będą mieli też do dyspozycji tzw. majsternię, gdzie można składać mosty, wieże, zamki, samoloty i inne pomysłowe konstrukcje. Na otwarciu pojawili się samorządowcy. Obecni byli starostowie Powiatu Złotoryjskiego: Rafał MIARA i Beata GRALAK, wójt Wądroża Wielkiego Elżbieta JEDLECKA, zastępczyni wójta Legnickiego Pola - Małgorzata KUBIK, wójt gminy Złotoryja- Jan TYMCZYSZYN, a  miasto Jawor reprezentował tamtejszy "minister edukacji" Wiesław SZYMCZYK

- Oferta złotoryjskiej SOWY jest adresowana do młodzieży z placówek oświatowych naszego miasta, powiatu złotoryjskiego ale i innych miast i gmin subregionu legnicko-głogowskiego stąd cieszy obecność samorządowców , którzy mogli osobiście przekonać się o zaletach Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności - tłumaczył Paweł KULIG.

Centrum nauki SOWA w Złotoryi tworzą dwie części: wystawa z eksponatami, które są polem do eksperymentowania oraz z tzw. majsterni, czyli przestrzeni warsztatowej dla osób lubiących główkować i konstruować.

Majsternia to drugi filar lokalnego minicentrum nauki SOWA. Stanowi przestrzeń warsztatową do konstruowania i eksperymentowania. ZOK, organizując Strefę, przeznaczył na majsternię pomieszczenia po dawnej hurtowni, które przeszły gruntowny remont. Zmieniły się nie do poznania, zwłaszcza jeśli chodzi o kolorystykę, która nawiązuje do ogólnopolskiego projektu SOWA. Majsternia, w przeciwieństwie do wystawy w holu ZOK-u , daje większe pole do samodzielnego działania. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik dostarczyło tu dziesiątki kolorowych zestawów z drewnianymi czy metalowymi elementami oraz z instrukcjami, z których można składać różne modele. Część z nich ma być montowana na wielkiej tablicy magnetycznej.

Majsternia to nietuzinkowe miejsce, które wzmacnia takie kompetencje jak samodzielność, kreatywność czy umiejętność współpracy. Jej działanie opiera się na założeniu, że nauka przez samodzielne i swobodne eksperymentowanie jest najbardziej efektywną formą zdobywania wiedzy.

W uroczystym otwarciu placówki wzięły m.in. udział Ewelina Walendziak-Genco – zastępczyni dyrektora w departamencie Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz Irena Cieślińska – dyrektorka programowa Centrum Nauki Kopernik

- Zacznę od tego, że jestem pierwszy raz w Złotoryi i przyznam , że jestem oczarowana miastem, jego niepowtarzalnym klimatem. Już sobie zaplanowałam prywatny przyjazd do Złotoryi z dziećmi na zawody w płukaniu złota - mówiła Ewelina WALENDZIAK - GENCO . - Złotoryjska SOWA to przestrzeń edukacyjna, która ma podnieść o poziom wyżej jakość kształcenia w Złotoryi. To wspólny projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Nauki Kopernik i Złotoryjskiego Ośrodka Kultury. Jest jednym z zaledwie czterech tego typu ośrodków na Dolnym Śląsku, które korzystają z najlepszych doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych CN Kopernik. Jestem przekonana, że będzie to strzał w "10-tkę".

Wystawa i majsternia będą czynne od wtorku do soboty w godz. 10-17. Jak zapowiada ratusz, po zamknięciu dla zwiedzających, a więc w późnych godzinach popołudniowych, majsternia ma stanowić miejsce spotkań dla złotoryjskiej młodzieży.

Fot. zj

Powiązane wpisy