Budżet czeka na projekty złotoryjan – większe niż rok temu
ZŁOTORYJA. Startuje złotoryjski budżet obywatelski na rok 2025. Czeka go poważna zmiana: dwuipółkrotnie zwiększy się kwota przeznaczona na jedno zadanie, co otwiera nowe możliwości dla mieszkańców. Będą mogli zgłaszać swoje propozycje już od przyszłego tygodnia. Głosowanie w czerwcu.

100 tys. złotych – tyle pieniędzy przeznaczył ratusz na inicjatywy złotoryjan. Tu nic się nie zmienia. Różnicę mamy natomiast, jeśli chodzi o maksymalną kwotę przeznaczoną na jedno zadanie. To 50 tys. zł. To oznacza, że w tym roku najprawdopodobniej będzie zrealizowanych nie 5 inicjatyw społecznych, tylko 2, za to takich o większej wartości.
Ratusz liczy na to, że takie rozwiązanie uatrakcyjni budżet obywatelski i zmobilizuje mieszkańców do szerszego udziału w głosowaniu, gdyż pozwoli im zgłaszać projekty bardziej odpowiadające ich potrzebom, dostosowane do realiów cenowych.
Na zgłoszenie zadania do budżetu obywatelskiego mamy 2 tygodnie (od 25 marca do 4 kwietnia). Można to zrobić na dwa sposoby: tradycyjną drogą, czyli na papierze, lub dzięki platformie internetowej zlotoryja.budzet-obywatelski.org, czyli bez konieczności wizyty w urzędzie. Projekt może złożyć każdy mieszkaniec miasta (również niepełnoletni – tyle że wtedy musi się odbywać za zgodą rodzica). Wystarczy, że przedstawi listę poparcia dla swojej propozycji z podpisami co najmniej 13 złotoryjan – to warunek konieczny, aby wniosek mógł trafić do weryfikacji, a później pod głosowanie.
Urząd przyjmuje tylko zgłoszenia przygotowane na specjalnym formularzu (jego wzór można pobrać pod artykułem). Wnioskodawca w opisie projektu musi wskazać: jego lokalizację, co ma zostać wykonane i jakie działania powinny być podjęte, spodziewane korzyści i grupy mieszkańców, które najbardziej na projekcie zyskają, składowe części zadania, kalkulację kosztów realizacji projektu oraz jego streszczenie. A także zapewnienie (o ile jest to możliwe) dostępności tego, co powstanie, osobom ze szczególnymi potrzebami.
Konsultacje społeczne dotyczące inicjatyw budżetowych złotoryjan na 2025 rok będą trwały blisko 3 miesiące. Pod głosowanie zostaną poddane tylko te wnioski, które uzyskają pozytywną weryfikację pod względem formalnym i merytorycznym (chodzi o sprawdzenie, czy projekt jest zgodny z powszechnie obowiązującym prawem i technicznie wykonalny). Jeśli czyjaś propozycja zostanie odrzucona, od negatywnej oceny będzie się można w ciągu tygodnia odwołać, bez konieczności pisania uzasadnienia. Odwołanie rozpatrzy burmistrz miasta, który ponownie zweryfikuje wniosek.
Głosowanie będzie przeprowadzone tylko przez platformę internetową, na której wymagane jest zalogowanie przez PESEL. Prawo do oddania głosu przysługuje każdemu obywatelowi Złotoryi, bez względu na wiek, więc w wyborze najciekawszych projektów mogą wziąć udział także dzieci. Te propozycje mieszkańców, które zdobędą największe poparcie głosujących, zostaną zakwalifikowane do realizacji. Ich listę poznamy 19 czerwca.