Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ratusz bezprawnie łupi parkujących

ZŁOTORYJA. Czy w Złotoryi miejscowy Urząd Miasta bezprawnie pobiera opłaty za parkowanie w... nie istniejącej strefie płatnego parkowania? Bo w świetle obowiązujących w Polsce przepisów strefy płatnego w złotym miasteczku... NIE MA. Czy to błąd miejskich urzędników czy świadome łupienie mieszkańców? Na dobrą sprawę wszyscy, którzy do tej pory płacili za parkowanie w Złotoryi mogą domagać się zwrotu poniesionych wydatków za wspomniane parkowanie...

Ratusz bezprawnie łupi parkujących

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. ( Dz.U z 2003 r. Nr 220,poz. 2181, z póż .zm.).

Jako członek Stowarzyszenia Prawo na Drodze na bieżąco monitoruję i nagłaśniam tego typu sytuacje. Jakie skutki prawne pociąga za sobą złe oznakowanie takiej strefy i na czym ta wadliwość oznakowania polega? Zacznę od wyjaśnienia i odpowiedzi na drugi człon mego pytania.

Zgodnie z odpowiedzią na zadane pytanie jednego z naszych kolegów ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pismem z dnia 28 czerwca 2016 roku w sposób nie budzący wątpliwości wyjaśniło jakie warunki musi spełniać oznakowanie strefy płatnego parkowania, aby było ono zgodne z obowiązującym prawem i opłaty tam pobierany były pobierane zasadnie.

I tak zgodnie co pisze nam Ministerstwo znak D-44 „Strefa Płatnego Parkowania” stosuje w celu wskazania strefy, w której w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo pobierana jest opłata za postój pojazdu samochodowego. Znak D-44 ma wymiary ustalone dla grupy znaków dużych.

Na znaku tym oprócz napisu „postój płatny” wskazuje się sposób wnoszenia opłaty za postój pojazdu samochodowego przez umieszczenie napisu lub symbolu parkometru, karty zegarowej lub biletu.      

Jeżeli obowiązek wnoszenia opłaty za postój pojazdu samochodowego dotyczy określonych dni roboczych lub godzin, pod napisem „Postój płatny” umieszcza się informację określającą zakres stosowania znaku D-44.

Znak D-44 umieszcza się na wszystkich ulicach doprowadzających ruch do obszaru, na którym została ustalona strefa płatnego parkowania.

Dla zobrazowania co to jest „znak duży” podam tu jego wymiary które wynoszą: Szerokość- 90 cm. Natomiast wysokość tego znaku jest 112,5 cm.

Czyli całkiem spory jest to znak i trudno nie zauważyć, że w Złotoryi go nie uświadczymy.

Co to oznacza?

A tylko tyle i aż tyle, że wszystkie opłaty pobierane przez Urząd za parkowanie pojazdów samochodowych w nieistniejącej SPP są pobierane nielegalnie i jako takie Urząd ma obowiązek zwrócić na wniosek wraz z należnymi odsetkami... Jednocześnie musi zaprzestać natychmiast pobierania opłat do czasu usunięcia rażącego naruszenia prawa, jakim jest bezpodstawne pobieranie opłat w nieistniejącej, bo źle oznakowanej Strefie Płatnego Parkowania. Ponadto takie działanie podlega odpowiedzialności karnej w przypadku dalszego nielegalnego pobierania opłat.

A teraz mój apel do mieszkańców: nie pozwólcie się od dzisiaj bezkarnie łupić w nie istniejącej Strefie Płatnego Parkowania w Złotoryi.

Powiązane wpisy