Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Duże zainteresowanie darmową energią

PIELGRZYMKA. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii elektrycznej przerosło oczekiwania włodarzy gminy. - Mamy w tej chwili kilkadziesiąt zgłoszeń, wypełnionych deklaracji od osób chętnymi do uruchomienia w swoim domu paneli wytwarzającymi energię elektryczną - wyjaśnia Marzena Szkutnik z Urzędu Gminy. - Najwięcej zgłoszeń jest z Wojcieszyna chociaż akurat w tej wsi nie organizowaliśmy zebrania informacyjnego w tej sprawie.

W ramach konkursu ogłoszonego przez zarząd województwa dolnośląskiego można uzyskać aż 85 procent dofinansowania na projekty grantowe dotyczące odnawialnych źródeł energii elektrycznej lub cieplnej.

Duże zainteresowanie darmową energią

- Nie zastanawiałem się praktycznie wcale, bo wiem jakie to daje korzyści - wyjaśnia Krzysztof SZELIGA z Wojcieszyna, którego akurat spotkaliśmy w momencie składania deklaracji przystąpienia do konkursu. - Na pewno są na początek wydatki, bo trzeba wydać ok. 2 tysięcy na audyt elektryczny. Potem sam montaż paneli słonecznych to koszt około 60-70 tysięcy. Normalnie by mnie na to nie stać, ale przy dofinansowaniu w wysokości 85 procent to gra jest warta energii. Inwestycja spłaci się praktycznie po 2-3 latach i mieszkamy sobie mając energię za darmo i jest to energia niezależna, czyli nikt nam jej nie wyłączy. A mówi się, że być może za kilka lat doczekamy się takich rozwiązań prawnych iż indywidualnie będzie można odsprzedawać nadmiar energii.

Dodajmy iż ze względu na duże zainteresowanie energią odnawialna wójt gminy Tomasz SYBIS przyjmowanie deklaracji przystąpienia do programu przedłużył do 21 listopada.

Powiązane wpisy