Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Miasto przyjazne inwestorom

ZŁOTORYJA została po raz kolejny doceniona za rozwijanie swojej oferty inwestycyjnej. Po debiucie w prestiżowym rankingu „Forbesa” miasto otrzymało od Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych certyfikat „Gmina przyjazna inwestorowi”. Stolicę Polskiego Złota za dobry wynik w konkursie „Grunt na medal” wyróżnił też marszałek Dolnego Śląska.

Miasto przyjazne inwestorom

Wręczenie certyfikatów „Gmina przyjazna inwestorowi” odbyło się w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu i miało formułę szkolenia dla samorządowców z terenu Dolnego Śląska, dotyczącego podnoszenia atrakcyjności inwestycyjnej gmin. W warsztatach wzięli udział burmistrz Robert Pawłowski i Katarzyna Iwińska z Wydziału Obsługi Inwestora i Funduszy Zagranicznych w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, którzy przedstawili profesjonalną prezentację na temat złotoryjskich doświadczeń w pozyskiwaniu inwestycji, związanych przede wszystkim ze ściągnięciem do miasta inwestora z branży motoryzacyjnej, firmy Borgers. Prezentacja została oceniona bardzo wysoko, a złotoryjscy urzędnicy wkrótce zostaną najprawdopodobniej zaproszeni do zademonstrowania swoich doświadczeń samorządowcom z innych regionów Polski.
– Zainteresowanie inwestora, potem prowadzenie negocjacji, a co najważniejsze doprowadzenie rozmów do owocnego finału, to niezwykle ciężka praca. Inwestycja Borgersa to dla nas na początek 150 nowych miejsc pracy, a docelowo nawet 600. Wciąż pracujemy nad rozwijaniem naszej oferty. Stąd nasza obecność tutaj, na tym szkoleniu. Zależy nam, aby firmy inwestujące w Złotoryi czuły się u nas dobrze i rozwijały swoją działalność – mówił we Wrocławiu burmistrz Robert Pawłowski.
Certyfikat stanowi świadectwo ukończenia cyklu szkoleń pn. „Dolnośląski projekt wsparcia JST w pozyskiwaniu i obsłudze inwestorów”, prowadzonego wspólnie przez DAWG i PAIiIZ.

Celem warsztatów, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, było podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej samorządów poprzez kompleksowe wsparcie merytoryczne. W trakcie spotkań przedstawiciele gmin z terenu Dolnego Śląska dowiadywali się głównie, jak skutecznie pozyskiwać inwestorów, jak przygotować profesjonalne oferty inwestycyjne, dbać o promocję swoich terenów inwestycyjnych, współpracować z instytucjami otoczenia biznesu, poprawiać jakość obsługi wizyt inwestorskich, co to jest protokół dyplomatyczny, jakie są techniki prowadzenia rozmów, a także z jakich źródeł pozyskać środki na promocję i rozwój infrastruktury. Obok burmistrza Złotoryi certyfikaty odebrali przedstawi-ciele ok. 70 innych dolnośląskich samorządów. Wręczał je marszałek Cezary Przybylski, który podkreślał, że choć konkurencja na rynku inwestycji jest ogromna, to dolnośląskie samorządy radzą sobie na tym polu dobrze, a niektóre wręcz bardzo dobrze.
Złotoryja otrzymała też we Wrocławiu dyplom za udział w VII Ogólnopolskim Konkursie „Grunt na medal 2016”. Miasto startowało do rywalizacji z działką o wielkości blisko 18 ha, która dotąd nie była prezentowana potencjalnym inwestorom. Złotoryjski ratusz zakończył rywalizację z bardzo dobrym wynikiem, docierając do finału konkursu na Dolnym Śląsku. Działkę, znajdującą się w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, poddano kompleksowemu audytowi, w tym wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ, Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Urzędu Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wymogiem, jaki postawiono uczestnikom konkursu, była prezentacja zalet własnego terenu inwestycyjnego przed komisją konkursową. Spotkanie to miało symulować wstępne rozmowy z potencjalnym inwestorem.
Ideą konkursu „Grunt na medal” jest wyselekcjonowanie najlepiej przygotowanych, kompletnych dla inwestorów gruntów, na których praktycznie z dnia na dzień można rozpocząć działalność gospodarczą. Udział i wysokie miejsce w konkursie niesie za sobą nie tylko prestiż, ale i wymierne korzyści – grunty 6 gmin, które zakwalifikowały się do dolnośląskiego finału (wśród nich Złotoryja), będą w pierwszej kolejności prezentowane zagranicznym inwestorom zainteresowanym uruchomieniem produkcji w Polsce.
Certyfikat i miejsce w finale konkursu świadczą o tym, że Złotoryja staje się miejscem coraz bardziej sprzyjającym prowadzeniu inwestycji. Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku magazyn „Forbes” umieścił Złotoryję na 11. miejscu w rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu, w kategorii gmin liczących do 50 tys. mieszkańców.

 

Powiązane wpisy