Lekarz stanie przed sądem
ZŁOTORYJA. 27 grudnia 2016 roku Prokurator Rejonowy w Złotoryi skierował do Sądu Rejonowego w Złotoryi wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego 55-letniego Pawła S. za to, że 18 sierpnia 2016 roku w Złotoryi, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, będąc osobą uprawnioną do wystawienia dokumentu jako lekarz posiadający certyfikat do orzekania badań profilaktycznych sportowców, nie przeprowadzając badań potwierdził zdolność 26 zawodników klubu sportowego z Radziechowa do udziału w rundzie rozgrywek piłkarskich. Złożył on podpis na kartach poszczególnych zawodników i je opieczętował, z tytułu czego uzyskał korzyść majątkową w kwocie 520,00 złotych.
W toku śledztwa prokurator zastosował wobec wówczas podejrzanego Pawła S. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 5.000,00 złotych oraz nakaz powstrzymywania się od prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu badań lekarskich oraz wydawaniu na ich podstawie zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym. - Przesłuchany w charakterze podejrzanego w toku niniejszego śledztwa Paweł S. przyznał się do popełnienia tego czynu oraz wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze, którą to karę prokurator uzgodnił z podejrzanym w trybie art. 335 k.p.k. Prokurator zamiast z aktem oskarżenia, występuje do Sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub środków karnych przewidzianych za zarzucany mu występek, uwzględniających prawnie chronione interesy pokrzywdzonego, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości, oświadczenia dowodowe złożone przez oskarżonego nie są sprzeczne z dokonanymi ustaleniami, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Mając na względzie, że po stronie Pawła S. spełnione zostały powyższe przesłanki prokurator uzgodnił z oskarżonym i skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Złotoryi o wymierzenie Pawłowi S.kary grzywny w wymiarze 100 stawek dziennych grzywny po 50,00 złotych każda stawka, orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na przeprowadzaniu badań lekarskich oraz wydawaniu na ich podstawie orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym na okres jednego roku, o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa w kwocie 520,00 złotych, o orzeczenie przepadku pieczęci oskarżonego służącej do popełnienia przestępstwa oraz o zasądzenie od oskarżonego kosztów i wymierzenie mu opłaty - mówi Lidia Tkaczyszyn, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Niniejszy przestępczy proceder ujawniony został podczas innego toczącego się w Prokuraturze Rejonowej w Złotoryi śledztwa przeciwko innemu lekarzowi poświadczającemu nieprawdę w dokumentach o badaniach sportowców, które faktycznie nie zostały przeprowadzone.
Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 18 sierpnia 2016 roku oskarżony przyjmował pacjentów w jednej z przychodni w Złotoryi, do której zgłosił się prezes klubu sportowego z Radziechowa do badania z dwoma zawodnikami z miejscowego klubu piłki nożnej. Pomimo niestawiennictwa do badań pozostałych sportowców tego klubu oskarżony lekarz posiadający certyfikat do badań profilaktycznych sportowców potwierdził w dokumentach zdolność 26-ciu zawodników do udziału w rundzie rozgrywek piłkarskich. Za owe nieprzeprowadzone badania oskarżony uzyskał zapłatę w kwocie 520,00 złotych. Poświadczając zatem nieprawdę w dokumentacji na okoliczność zbadania sportowców oskarżony działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wśród niezbadanych 26-ciu zawodników klubu sportowego z Radziechowa znajdowało się 12-tu małoletnich chłopców w wieku od 13 do 17 lat, oraz 14-tu mężczyzn w wieku od 18 do 33 lat.