Ostra zima daje popalić mieszkańcom powiatu złotoryjskiego
Niskie temperatury podczas jesieni i tegorocznej zimy wymusiły na użytkownikach budynków intensywne ogrzewanie obiektów. Następstwem zużycia znacznej ilości opału w okresie od 1.10.2016 do 15.02.2017 na terenie powiatu złotoryjskiego była duża ilość zdarzeń pożarowych sezonu grzewczego.
Strażacy z PSP w Złotoryi oraz jednostek OSP wzywani byli w wyżej wymienionym okresie do podjęcia już 60 interwencji w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej przy:
– 46 pożarach sadzy w przewodach kominowych,
– 4 pożarach stropów będących następstwem nieszczelnych kominów,
– 1 pożarze niewłaściwie składowanego opału przy piecu,
– 5 zadymieniach spowodowanych niewłaściwą wentylacją lub od wadliwie działających kotłów,
– 4 podejrzeniach zatruć tlenkiem węgla.
Łącznie przy powyższych zdarzeniach zaszła potrzeba udzielenia pomocy 3 osobom poszkodowanym.
Mając na uwadze powyższe oraz nadal utrzymujące się niskie temperatury i intensywne ogrzewanie budynków Komenda Powiatowa PSP w Złotoryi przypomina o podstawowych obowiązkach użytkowników budynków :
– przewody kominowe odprowadzające dym od palenisk opalanych paliwem stałym (węgiel, drewno) powinny być czyszczone min. 4 razy w roku,
– wszystkie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być poddawane okresowej kontroli przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie co najmniej raz w roku,
– w kotłach należy spalać wyłącznie paliwa do których są one przystosowane,
– w pomieszczeniach z kotłami na paliwa gazowe, ciekłe lub stałe należy zapewnić sprawnie działającą wentylację.
Należy też zwrócić uwagę, że szybkie gromadzenie się sadzy w kominach może być powodowane spalaniem w kotłach śmieci, gumy lub wilgotnego drewna i węgla oraz drewna gatunków drzew iglastych.
Ponadto przypominamy aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w budynkach, w których znajdują się kotły i przewody dymowe na wszystkie rodzaje opału można dodatkowo stosować czujki tlenku węgla lub czujki dymu pożarowego.