Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wraca nocny miejski monitoring

ZŁOTORYJA.  Do miejskiego centrum monitoringu wracają nocne dyżury. Mają ograniczyć liczbę wykroczeń i aktów wandalizmu popełnianych po zmroku, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Złotoryjski ratusz liczy, że poprawią bezpieczeństwo w mieście.

Wraca nocny miejski monitoring

Trójka operatorów – dwóch mężczyzn i kobieta – dyżury zaczyna od dzisiaj. Zostali już przeszkoleni przez strażników miejskich. Będą obserwować obraz z kamer od godz. 22 do 6 rano i na bieżąco sprawdzać, czy na terenie miasta objętym zasięgiem monitoringu nie dochodzi do wykroczeń lub przestępstw. W razie wystąpienia tych zdarzeń natychmiast zaalarmują policję.

Operatorów zatrudnił na okres pół roku Urząd Miejski w Złotoryi. Część kosztów zatrudnienia zrefunduje miastu Powiatowy Urząd Pracy. Nocne dyżury będą pełnione przynajmniej do 15 listopada.

Po raz pierwszy złotoryjski ratusz wprowadził nocne dyżury w sierpniu 2016 r. – Zależy nam nie tylko na rejestracji sprawców wykroczeń, ale też na zapobieganiu im. Zwykle w okresie wakacyjnym w porze nocnej jest zwiększony ruch w centrum miasta, a młodzież jest pod mniejszą kontrolą rodziców – tłumaczył wtedy burmistrz Robert Pawłowski. Trzech operatorów pracowało do lutego tego roku, odnotowali w tym czasie 15 zdarzeń, do których musieli wezwać policję. W 5 przypadkach była to bójka, a raz próba pobicia. Trzykrotnie policjanci interweniowali wobec osoby nietrzeźwej leżącej na chodniku. Zdarzyło się też raz, że nocą na kamerach operatorzy dostrzegli osobę poszukiwaną. Reszta interwencji to spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

Ze statystyk Straży Miejskiej w Złotoryi wynika, że właśnie pora nocna jest najbardziej wrażliwa jeśli chodzi o wykroczenia. Natychmiastowa reakcja osoby śledzącej obraz z kamer „na żywo” powinna zapobiec przynajmniej części z nich lub ułatwić zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku, co niejednokrotnie już udawało się strażnikom miejskim, obsługującym centrum monitoringu w ciągu dnia. – Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, handel bez zezwolenia, ale także bójki czy parkowanie utrudniające poruszanie się innym uczestnikom drogi – w tych wykroczeniach najczęściej wykorzystujemy obraz przesyłany przez kamery – tłumaczy komendant Jan Pomykała.

Złotoryjski monitoring miejski jest jednym z nowocześniejszych. Składa się z 25 kamer o wysokich parametrach. Posiadają 36-krotny zoom optyczny i umożliwiają rejestrację obrazu również w nocy. Wyposażony jest w funkcję audio, pozwalającą na wysyłanie przez operatora monitoringu głosowych komunikatów porządkowych.

Powiązane wpisy