Zielone Zagłębie Miedziowe staje się faktem...
REGION. Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) i Krajowa Izba Klastrów Energii (KIKE) podpisały list intencyjny. Podczas spotkania powzięto decyzję o zacieśnieniu współpracy oraz intensyfikacji działań na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. - Najbliższe lata zapowiadają się jako czas bardzo intensywnego rozwoju klastrów energii. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, o sile polskiej energetyki rozproszonej będzie stanowić 300 obszarów autonomicznych energetycznie, które powstaną na wzór pilotażowego Klastra Zgorzeleckiego. Aktualnie, w Zgorzelcu zainstalowanych jest już ponad 70 MW z OZE, a zaplanowano co najmniej 500. Aby w pełni zastąpić energetykę konwencjonalną, opartą na węglu, odnawialne źródła energii muszą być uzupełniane magazynami. Współpraca między KIKE i PSME to naturalna odpowiedź na potrzeby rynku – podsumował Albert GRYSZCZUK( na zdjęciu), prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii i zarazem prezes rozwijającego się najprężniej na Dolnym Śląsku Zgorzeleckiego Klastra, w skład którego wchodzi ponad 100 podmiotów gospodarczych z KGHM Polska Miedź na czele i coraz więcej samorządów Zagłębia Miedziowego.
Początek lutego 2021 r. to ważny czas dla rodzimego sektora energetycznego. 2 lutego 2021 r. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej strategii, przyjęto nowy dokument wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora – poinformował w mediach minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.” – To idealny moment na współdziałanie w celu przyspieszenia rozwoju energetyki rozproszonej, opartej o OZE i budowanie nowoczesnej przyszłości naszego kraju – zgodnie stwierdzili Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii i Albert Gryszczuk, prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii.
Energetyka, w tym niekonwencjonalna, uzyskała ważne miejsce w rozpisanej na lata 2019–2023 strategii KGHM Polska Miedź SA. Do 2030 r. połowę zapotrzebowania na energię spółka zamierza pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE. Szczególnie mocno rozwijana jest fotowoltaika, ale koncern chce oprzeć się też na energetyce wiatrowej oraz gazowej.
Ale żeby zrozumieć przeslanie zawartego porozumienia trzeba się cofnąć w czasie o cztery miesiące... W listopadzie 2020 r. list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju OZE na terenie Zagłębia Miedziowego podpisały KGHM Polska Miedź i 15 samorządów (Prochowice, gminę Głogów, Żukowice, Jerzmanową, Kotlę, Radwanice, Gaworzyce, Przemków, gminę Lubin, Rudną, Polkowice, Legnicę, miasto Głogów oraz powiat legnicki i powiat polkowicki). Określono cztery obszary współpracy: inicjowanie i prowadzenie konsultacji w celu wypracowania rozwiązań administracyjno-organizacyjnych w obszarze rozwoju OZE,
określenie potencjalnych gruntów pod instalacje OZE, wzajemne informowanie się o podejmowanych działaniach w przedmiotowym zakresie, integrowanie środowisk zainteresowanych rozwojem zrównoważonej niskoemisyjnej gospodarki.
Drugi list intencyjny dotyczy utworzenia Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Przy jego tworzeniu współpracuje Powiat Polkowicki oraz gminy: Polkowice, Przemków, Radwanice, Gaworzyce i Grębocice, a także Uczelnia Jana Wyżykowskiego. - Klastry energetyczne mają ogromne znaczenie strategiczne jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne państwa – mówił podczas spotkania w UJW, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów. – Mam nadzieję, że Klaster Energii Zagłębia Miedziowego będzie w jakiś sposób inspiracją dla powstawania fotowoltaiki na różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, co później z korzyścią przełoży się na indywidualnych konsumentów.
Ekologia to jeden z podstawowych filarów strategii KGHM na lata 2019-2023. Według jej założeń, jeden z priorytetów stanowi energetyka. Do 2030 roku Spółka planuje połowę zapotrzebowania na energię elektryczną pokryć z własnych źródeł, w tym OZE. Wśród kluczowych elementów Programu Rozwoju Energetyki prowadzonego w KGHM jest rozwój fotowoltaiki. W ciągu najbliższych 24 miesięcy w ramach GK KGHM Polska Miedź S.A. planowane jest oddanie do użytku elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW, co w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów.
- Podkreślić należy, że Zagłębie Miedziowe charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem, jeżeli chodzi o możliwości instalacji nowych źródeł. Biorąc pod uwagę już istniejącą infrastrukturę oraz profil działalności dominujących przedsiębiorstw i ich ogromne zapotrzebowanie na prąd, obszar ten idealnie spełnia warunki, dla funkcjonowania klastra energii. Skala działalności Zagłębia Miedziowego pozwala myśleć o stworzeniu, nie jednego, lecz nawet kilku klastrów energii - powiedział wówczas Albert Gryszczuk.
I wiedział co mówi...Kilkanaście dni temu Gminy Męcinka, Paszowice, Złotoryja, Bolków, Świerzawa, a także Starostwa Powiatowe w Jaworze i Złotoryi podjęły współpracę w celu utworzenia Kaczawskiego Klastra Energii. W tym procesie wydatny udział miała Krajowa Izba Klastrów Energii, z ramienia której wsparcia merytorycznego udzielił członek zarządu KIKE Łukasz Trześniewski.
– Lokalny rynek energetyczny, pozwalający na produkcję i konsumpcję tańszej energii elektrycznej, to przyszłość naszej elektroenergetyki. Z klastra skorzystają samorządy, przedsiębiorcy oraz indywidualni odbiorcy, dodatkowo zapewnia on także lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Rok 2021 na dobre się jeszcze nie zaczął, a my już obserwujemy bardzo duże zainteresowanie wśród samorządów i inwestorów formułą klastrów energii. Jest to zapewne związane z zapowiadanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska systemem wsparcia dla rozwoju energetyki rozproszonej, opartej o OZE – skomentował Łukasz Trześniewski , członek zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii.
Reprezentant Izby wpierał Gminy Męcinka, Paszowice, Złotoryja, Bolków, Świerzawa, a także Starostwa Powiatowe w Jaworze i Złotoryi swoim doświadczeniem zdobytym przy tworzeniu Klastra Zgorzeleckiego. Zklaster przedstawiany jest jako wzór tego typu przedsięwzięć, o czym świadczą chociażby słowa Wiceministra Klimatu i Środowiska Ireneusza Zyski – Chcielibyśmy przedstawić tutejszą inwestycję jako modelowy przykład, który można by powielać w innych miejscach w Polsce. Klastry energii stają się istotnym elementem systemu energetycznego na mapie energetycznej naszego kraju.
Jedno jest pewne: u progu 2021 roku Zielone Zagłębie Miedziowe staje się faktem....