Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zielone Zagłębie Miedziowe staje się faktem...

REGION. Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) i Krajowa Izba Klastrów Energii (KIKE) podpisały list intencyjny. Podczas spotkania powzięto decyzję o zacieśnieniu współpracy oraz intensyfikacji działań na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. -  Najbliższe lata zapowiadają się jako czas bardzo intensywnego rozwoju klastrów energii. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, o sile polskiej energetyki rozproszonej będzie stanowić 300 obszarów autonomicznych energetycznie, które powstaną na wzór pilotażowego Klastra Zgorzeleckiego. Aktualnie, w Zgorzelcu zainstalowanych jest już ponad 70 MW z OZE, a zaplanowano co najmniej 500. Aby w pełni zastąpić energetykę konwencjonalną, opartą na węglu, odnawialne źródła energii muszą być uzupełniane magazynami. Współpraca między KIKE i PSME to naturalna odpowiedź na potrzeby rynku – podsumował Albert GRYSZCZUK( na zdjęciu), prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii i zarazem prezes rozwijającego się najprężniej na Dolnym Śląsku Zgorzeleckiego Klastra, w skład którego wchodzi ponad 100 podmiotów gospodarczych z KGHM Polska Miedź na czele i coraz więcej samorządów Zagłębia Miedziowego.

Zielone Zagłębie Miedziowe staje się faktem...

Początek lutego 2021 r. to ważny czas dla rodzimego sektora energetycznego. 2 lutego 2021 r. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej strategii, przyjęto nowy dokument wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora – poinformował w mediach minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.” – To idealny moment na współdziałanie w celu przyspieszenia rozwoju energetyki rozproszonej, opartej o OZE i budowanie nowoczesnej przyszłości naszego kraju – zgodnie stwierdzili Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii i Albert Gryszczuk, prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii.

Energetyka, w tym niekonwencjonalna, uzyskała ważne miejsce w rozpisanej na lata 2019–2023 strategii KGHM Polska Miedź SA. Do 2030 r. połowę zapotrzebowania na energię spółka zamierza pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE. Szczególnie mocno rozwijana jest fotowoltaika, ale koncern chce oprzeć się też na energetyce wiatrowej oraz gazowej. 

Ale żeby zrozumieć przeslanie zawartego porozumienia trzeba się cofnąć  w czasie o cztery miesiące... W listopadzie 2020 r. list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju OZE na terenie Zagłębia Miedziowego podpisały KGHM Polska Miedź i 15 samorządów (Prochowice, gminę Głogów, Żukowice, Jerzmanową, Kotlę, Radwanice, Gaworzyce, Przemków, gminę Lubin, Rudną, Polkowice, Legnicę, miasto Głogów oraz powiat legnicki i powiat polkowicki). Określono cztery obszary współpracy: inicjowanie i prowadzenie konsultacji w celu wypracowania rozwiązań administracyjno-organizacyjnych w obszarze rozwoju OZE,
określenie potencjalnych gruntów pod instalacje OZE, wzajemne informowanie się o podejmowanych działaniach w przedmiotowym zakresie, integrowanie środowisk zainteresowanych rozwojem zrównoważonej niskoemisyjnej gospodarki.

Drugi list intencyjny dotyczy utworzenia Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Przy jego tworzeniu współpracuje Powiat Polkowicki oraz gminy: Polkowice, Przemków, Radwanice, Gaworzyce i Grębocice, a także Uczelnia Jana Wyżykowskiego. - Klastry energetyczne mają ogromne znaczenie strategiczne jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne państwa – mówił podczas spotkania w UJW, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów. – Mam nadzieję, że Klaster Energii Zagłębia Miedziowego będzie w jakiś sposób inspiracją dla powstawania fotowoltaiki na różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, co później z korzyścią przełoży się na indywidualnych konsumentów.

Ekologia to jeden z podstawowych filarów strategii KGHM na lata 2019-2023. Według jej założeń, jeden z priorytetów stanowi energetyka. Do 2030 roku Spółka planuje połowę zapotrzebowania na energię elektryczną pokryć z własnych źródeł, w tym OZE. Wśród kluczowych elementów Programu Rozwoju Energetyki prowadzonego w KGHM jest rozwój fotowoltaiki. W ciągu najbliższych 24 miesięcy w ramach GK KGHM Polska Miedź S.A. planowane jest oddanie do użytku elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW, co w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów.

-  Podkreślić należy, że Zagłębie Miedziowe charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem, jeżeli chodzi o możliwości instalacji nowych źródeł. Biorąc pod uwagę już istniejącą infrastrukturę oraz profil działalności dominujących przedsiębiorstw i ich ogromne zapotrzebowanie na prąd, obszar ten idealnie spełnia warunki, dla funkcjonowania klastra energii. Skala działalności Zagłębia Miedziowego pozwala myśleć o stworzeniu, nie jednego, lecz nawet kilku klastrów energii  - powiedział wówczas Albert Gryszczuk.

I wiedział co mówi...Kilkanaście dni temu Gminy Męcinka, Paszowice, Złotoryja, Bolków, Świerzawa, a także Starostwa Powiatowe w Jaworze i Złotoryi podjęły współpracę w celu utworzenia Kaczawskiego Klastra Energii. W tym procesie wydatny udział miała Krajowa Izba Klastrów Energii, z ramienia której wsparcia merytorycznego udzielił członek zarządu KIKE Łukasz Trześniewski.

– Lokalny rynek energetyczny, pozwalający na produkcję i konsumpcję tańszej energii elektrycznej, to przyszłość naszej elektroenergetyki. Z klastra skorzystają samorządy, przedsiębiorcy oraz indywidualni odbiorcy, dodatkowo zapewnia on także lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Rok 2021 na dobre się jeszcze nie zaczął, a my już obserwujemy bardzo duże zainteresowanie wśród samorządów i inwestorów formułą klastrów energii. Jest to zapewne związane z zapowiadanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska systemem wsparcia dla rozwoju energetyki rozproszonej, opartej o OZE – skomentował Łukasz Trześniewski , członek zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii.

Reprezentant Izby wpierał Gminy Męcinka, Paszowice, Złotoryja, Bolków, Świerzawa, a także Starostwa Powiatowe w Jaworze i Złotoryi swoim doświadczeniem zdobytym przy tworzeniu Klastra Zgorzeleckiego. Zklaster przedstawiany jest jako wzór tego typu przedsięwzięć, o czym świadczą chociażby słowa Wiceministra Klimatu i Środowiska Ireneusza Zyski – Chcielibyśmy przedstawić tutejszą inwestycję jako modelowy przykład, który można by powielać w innych miejscach w Polsce. Klastry energii stają się istotnym elementem systemu energetycznego na mapie energetycznej naszego kraju.

Jedno jest pewne: u progu 2021 roku Zielone Zagłębie Miedziowe staje się faktem....