Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Zakończyły się konsultacje w sprawie strategii

GMINA LUBIN. Na najbliższej sesji Rady Gminy Lubin odbędzie się głosowanie w sprawie projektu Strategii Gminy Lubin na lata 2024-2030. Zgodnie z przepisami nasz samorząd przeprowadził wcześniej konsultacje społeczne oraz uzyskał wszystkie wymagane w tej sprawie opinie. Poniżej publikujemy sprawozdanie z tych działań.

Zakończyły się konsultacje w sprawie strategii

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I WYNIKÓW KONSULTACJI PROJEKTU STRATEGII ROZWOJU GMINY LUBIN NA LATA 2024-2030
Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Gminy Lubin na lata 2024-2030 (SRGL) odbyły się na podstawie art. 6 ust.3 i ust.4 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z dnia 6 grudnia 2006 r. (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1259 ze zm.), w związku z Uchwałą Nr L/483/2023 Rady Gminy Lubin z dnia 27.02.2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Lubin na lata 2023-2030 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym konsultacji, a także w związku z Uchwałą Nr XIII/58/2015 Rady Gminy Lubin z dnia 14.05.2015 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Lubin. Ich celem było uzyskanie opinii, zebranie uwag, wniosków i propozycji zmian dotyczących projektu SRGL.

Przedmiotowy dokument został poddany konsultacjom społecznym z:

mieszkańcami Gminy Lubin,
9 sąsiednimi gminami i ich związkami,
lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi,
Konsultacje zostały przeprowadzone w terminie od 18 kwietnia 2024 r. do 23 maja 2024 r. Ogłoszenie o konsultacjach zostało zamieszczone na stronie internetowej gminy Lubin, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Lubin, w prasie o zasięgu lokalnym tj. w Gazecie Wrocławskiej a także na tablicach ogłoszeń. Wszyscy zainteresowani powstawaniem przedmiotowego dokumentu strategicznego oraz planami rozwojowymi Gminy Lubin mogli zgłaszać swoje opinie/uwagi oraz propozycje zmian za pomocą formularza uwag/opinii udostępnionego:

na stronie internetowej gminy,
w BIP gminy,
w siedzibie Urzędu Gminy Lubin (pokój nr 17) podczas wyłożenia projektu SRGL do publicznego wglądu,
w trakcie otwartego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w siedzibie Urzędu Gminy w Lubinie w dniu 08 maja 2024 r.
Wypełnione formularze można było składać:

1. Pisemnie poprzez:

złożenie formularza osobiście w kancelarii Urzędu Gminy w Lubinie,
przesłanie formularza pocztą tradycyjną na adres Urzędu Gminy w Lubinie,
złożenie formularza w trakcie otwartego spotkania konsultacyjnego w dniu 08 maja 2024 r.
2. Elektronicznie poprzez:

przesłanie formularza uwag/opinii za pomocą systemu ePUAP na adres skrytki Urzędu Gminy w Lubinie,
przesłanie skanu formularza uwag/opinii za pomocą poczty elektronicznej.
W przeprowadzonym procesie konsultacji nie otrzymano żadnych uwag czy propozycji zmian dokumentu. W otwartym spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyło 2 mieszkańców gminy, jednakże zgłaszane przez nich uwagi nie dotyczyły projektu SRGL a odnosiły się do szczegółowych zagadnień związanych z planem zagospodarowania przestrzennego miejscowości Kłopotów oraz miejscowości Pieszków.

Brak uwag do przedmiotowego dokumentu strategicznego w formie pisemnej wyraziła jedna gmina sąsiednia tj. Gmina Ścinawa. Pozostałe gminy nie zajęły stanowiska, co oznacza tzw. „milczącą zgodę”.

Ponadto projekt SRGL podlegał obowiązkowemu opiniowaniu przez organy uprawnione:

Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu w zakresie przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął dnia 29 kwietnia 2024 r. Uchwałę nr 8658/VI/24 w przedmiocie sposobu uwzględnienia w projekcie „Strategii Rozwoju Gminy Lubin na lata 2024-2030” ustaleń i rekomendacji w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w województwie, określonych w „Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030”. Zarząd wydał opinię pozytywną przedmiotowego projektu z uwzględnieniem wykazanych rekomendacji, które uznane za zasadne zostały zapisane w projekcie SRGL na lata 2024-2030.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaopiniował pozytywnie projekt Strategii Rozwoju Gminy Lubin na lata 2024-2030, wnosząc przy tym uwagi w zakresie uzupełnienia wskazanych zapisów w odniesieniu do projektu dokumentu. Uwagi uznane za zasadne zostały uwzględnione w projekcie SRGL na lata 2024-2030.

Projekt strategii rozwoju gminy obowiązkowo podlega strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, o ile wyznacza ramy dla późniejszej realizacji projektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W dniu 18.04.2024 r. złożono wnioski do dwóch podmiotów: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczące odstąpienia od konieczności przeprowadzenia Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu SRGL na lata 2024-2030. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu pismem z dnia 17.05.2024 r. uzgodnił odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego dokumentu. Natomiast Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismem z dnia 19.04.2024 r. wskazał, iż nie jest organem właściwym w sprawie wyrażenia opinii odnośnie odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu SRGL na lata 2024-2030.

Powiązane wpisy