Dworce kolejowe w Złotoryi i Jerzmanicach Zdroju ujęte w programie inwestycji dworcowych. 150 obiektów do 2030 r.
ZŁOTORYJA. Dworce kolejowe w Złotoryi i Jerzmanicach Zdroju maja być przywrócone "do życia" do 2030 roku ! Oba dworce przejdą kompleksową przebudowę z poszanowaniem ich wartości zabytkowej w ramach kolejnej edycji programu inwestycji dworcowych, który będzie realizowany w latach 2024-2030. – Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa. Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach – mówi Piotr KARWAN, radny Sejmiku Dolnośląskiego od lat "lobbujący" na rzecz likwidacji wykluczenia kolejowego miast i gmin regionu b. województwa legnickiego.
Program inwestycji dworcowych stanowi największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. Swój dawny blask odzyskał m.in budynki dworca w Jaworze i w Chojnowie.
Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.
Plany PKP S.A. na kolejne lata są również bardzo ambitne. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto.
- Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe - wyjaśnia radny Sejmiku Piotr KARWAN. - Atutem linii kolejowej Legnica-Złotoryja-Jerzmanice Zdrój jest to, że dzięki współpracy Samorządu Dolnośląskiego i rządu premiera Morawieckiego ta linia lada moment będzie rewitalizowana( trwa analiza ofert, które napłynęły w ogłoszonym przetargu - przyp. red.). Jest ogromna chęć współpracy ze strony samorządu miasta Złotoryja i gminy Złotoryja. Dlatego jest ogromna szansa aby na tej liście wyselekcjonowanej obiektów kolejowych do remontu w pierwszej kolejności znalazły się właśnie dworce w Złotoryi i Jerzmanicach Zdroju.