Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Galeria Sztuki zaprasza do „Ogrodu Herperyd”

LEGNICA. „Ogród Hesperyd” – taki tytuł nosi nowa, jubileuszowa wystawa Małgorzaty Korenkiewicz, którą można oglądać w Galerii Ring. To nawiązanie do pięknego, lecz pilnie strzeżonego, mitologicznego miejsca, którego zachwycające bogactwo jest niedostępne dla ludzi. Artystka wykreowała własny świat na podobieństwo tego Ogrodu – pełen postaci, metafor, warstw i symboli. W czwartek 15 lutego o g. 17.00 – podczas oprowadzania kuratorskiego w Galerii Ring – będzie można poznać jego tajemnice. Wstęp wolny.

Galeria Sztuki zaprasza do „Ogrodu Herperyd”

Wystawa „Ogród Hesperyd” została zrealizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jaworze oraz Wrocławskim Okręgiem ZPAP. Podsumowuje trzydziestolecie pracy twórczej Korenkiewicz. Zobaczymy na niej dzieła z początków kariery artystki, ale też prace najnowsze. „Fabularyzacja, narracyjność, przedstawieniowość i pewna baśniowość występująca tuż obok zwyczajnej codzienności, rodzajowość i ikonograficzność scen, a nade wszystko – szerokie i głębokie nawiązania do symbolizmu – to główne cechy twórczości ostatnich lat artystki. Wiele tu autoportretów czy stylizowanych ujęć z licznymi odwołaniami do archetypów i mitologii” – zauważa Justyna Teodorczyk we wstępie do katalogu.

Przed nami nie tylko czwartkowe oprowadzanie, ale kolejne wydarzenia towarzyszące ekspozycji, które odbędą się w marcu – warsztaty plastyczne (1 marca) i spotkanie autorskie z Małgorzatą Korenkiewicz i Arkadiuszem Mułą, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Jaworze (15 marca).

Małgorzata Korenkiewicz – ur. w 1968 r. w Jaworze, absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP), 1994. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz malarstwem na jedwabiu, w przeszłości także projektowaniem kostiumów i tworzeniem filmów krótkometrażowych.

Od 2001 r. rzeźbi w lodzie i śniegu oraz tworzy wielkoformatowe projekty rzeźbiarskie w piasku. Najważniejszą rolę odgrywa dla niej forma i treść. Jak sama mówi: Jakkolwiek z formą eksperymentowałam na różnych etapach mojej twórczości, zawsze dbałam o czytelny przekaz, o treść, którą niesie ze sobą dzieło. Staram się tworzyć obrazy, które mówią, zawrzeć maksimum informacji, używając różnych symboli opisujących rzeczywistość. Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy w kraju i za granicą oraz szereg nagród w prestiżowych konkursach rzeźbiarskich na świecie. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Powiązane wpisy