Derby walki dla Zagłębia (FOTO)

LUBIN. Gdyby Miedziowi nie wygrali derbowego starcia ze Śląskiem mogliby pluć sobie w brodę i mówić o wielkim pechu. Zagłębie pewnie nie grało idealnie, ale pod względem samych sytuacji podbramkowych wypracowanych pod bramką Szromnika musiało po prostu ten mecz wygrać. Jak na ironię losu trzy punkty Miedziowym nie zapewnił Samuel MRAZ, który w derbach ma na sumieniu co najmniej trzy stuprocentowe zmarnowane okazje na zdobycie gole( raz pomógł mu bramkarz Śląska) lecz 20-letni wychowanek Akademii Piłkarskiej Zagłębia - Kamil KRUK. Chłopak z dalekiego drezdenka, od 6 szlifujący swój talent pod okiem najlepszych trenerów Akademii KGHM, w czerwcu po raz pierwszy został zgłoszony do ekstraklasowych rozgrywek. I ten nominalny defensor w 94 minucie DERBÓW, znakomicie ustawił się w polu karnym . Bartolewski "porozpychał" obrońców Śląska, piłka odbiła się od Bergiera i spadła na 14 metr pod nogi nie pilnowanego Kruka. Ten nie zastanawiając się , nie kombinując uderzył i zasłonięty Szromnik nie miał szans na wybronienie tego uderzenia...

Tak rodzą się zwycięstwa i tak rodzą się kolejne gwiazdy Akademii...

Podopieczni trenera Seveli lepiej rozpoczęli spotkanie, byli bliżsi zdobycia bramki...Pierwszą stuprocentową sytuację zespół KGHM Zagłębi stworzył już w 3. minucie. Szysz zagrał prostopadle do Drazicia, jego uderzenie obronił Szromnik, a dobitka Mraza przelała się po nodze napastnika i przeleciała obok bramki. Chwilę później „Miedziowi” ponownie zagrozili Śląskowi. Drazić kapitalnie dograł do Szysza, jednak Patryk przegrał pojedynek oko w oko ze Szromnikiem. W kolejnych minutach lubinianie nie odpuszczali i w dalszym ciągu przeprowadzali niebezpieczne ataki. Efektem tego było precyzyjne uderzenie z dystansu Drazicia, ale na nasze nieszczęście piłka obiła tylko poprzeczkę.

Niestety, w 23. minucie wrocławianie objęli prowadzenie. Fatalne podanie Baskhirova trafiło do Praszelika, ten przytomnie, z pierwszej piłki, zagrał do Exposito, a Hiszpan przeprowadził akcję od linii środkowej aż w pole karne, Baszkirow gonił niczym koń na Służewcu, ale nie dał rady dogonić Hiszpana a ten ładnym strzałem przy słupku otworzył wynik meczu. To trzeci gol Exposito w sezonie, 11 w Śląsku i 4 przeciwko Zagłębiu.

Drugą połowę „Miedziowi” rozpoczęli z jedną zmianą w składzie. Bashkirova na placu gry zastąpił Sasa Zivec, chociaż już po kilku minutach widać było iż słoweński pomocnik nie jest w tej dyspozycji co w czasach kiedy partnerował mu Bohar....

Od pierwszych minut drugiej części meczu zdecydowanie przeważali „Miedziowi”, chociaż gwoli sprawiedliwości trzeba dodać iż począwszy od 60 minuty Śląsk gasł niczym iskra na wietrze... Podopiecznym Martina Seveli udało się przebić przez defensywę Śląska, dzięki czemu w dobrej sytuacji znalazł się Wójcicki, którego chwilę później faulował bramkarz rywali. Arbiter przyznał lubinianom rzut karny, a z jedenastu metrów nie pomylił się aktywny w tym meczu, Dejan Drazić. „Miedziowi” nie zwolnili i wciąż narzucali swoje tempo gry.

W 68. minucie znakomitą interwencją popisał się Szromnik, który w ostatniej chwili obronił strzał Samuela Mraza. W końcowych minutach spotkania KGHM Zagłębie zepchnęło zespół Śląska do głębokiej defensywy. W samej końcówce „Miedziowym” udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał Kamil Kruk, który zanotował debiutanckie trafienie w barwach KGHM Zagłębia. Podopieczni Martina Seveli utrzymali prowadzenie do końca, dzięki czemu zwyciężyli w 45. Derbach Dolnego Śląska 2:1!

Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 2:1 (0:1)
0:1 - Exposito 24
1:1 - Drażcić 61 (k)
2:1 - Kruk 90 + 4

Zagłębie: Hładun - Wójcicki (90  Bednarczyk), Jończy, Guldan, Bartolewski - Bashkirov (46  Żivec), Żubrowski, Poręba (90  Kruk), Szysz, Drażić (89 Ratajczyk) - Mraz (72 Sirk)
Śląsk: Szromnik - Cotugno, Puerto, Tamás, Stiglec - Mączyński, Sobota (70  Pałaszewski), Praszelik (72  Zylla), Pawłowski (85 Bergier), Pich (72 Samiec-Talar) - Exposito (85 Piasecki)

Żółte kartki: Bartolewski, Poręba - Tamás, Mączyński, Szromnik

{gallery}galeria/sport/11_12_20_Zaglebie_Lubin_Slask_Wroclaw_FOT_dariusz_Szymacha{/gallery}