Szybki szachista z Chocianowa

CHOCIANÓW.  W katowickim spodku odbyły się Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, w których uczestniczył młody mieszkaniec powiatu. Zwycięzcą został dziewiętnastoletni Maksim Vavulin z Rosji, na drugim stopniu podium stanął  Jan-Krzysztof Duda. Polak prowadził w turnieju przez 10 rund, niestety w ostatniej partii uległ przyszłemu mistrzowi (Rosjaninowi). Swój udział wielkim sukcesem zaznaczył młody mieszkaniec Chocianowa 10-letni Bartłomiej Róg otrzymując tytuł najlepszego polskiego zawodnika w kategorii do lat 10.

Bartek Róg nagrodzony został unikatowym medalem Mistrzostw Europy, nagrodą pieniężną oraz upominkami rzeczowymi. Bartek mimo, że gra już od sześciu lat w grę ,,królewską” jest to jego największy sukces.

Mistrzostwa były rekordowe pod względem frekwencji. Liczba uczestników wyniosła aż 1181. Zawodnicy rozegrali łącznie 11 rund, tempem szachów szybkich (na rozegranie partii mieli 15 min + 10 sekund za każdy wykonany ruch (naliczany przez zegar szachowy od pierwszego posunięcia).

Imprezą towarzyszącą Mistrzostwom Europy była udana próba pobicia aktualnego rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy. Wyzwania podjęło się dwóch zawodników – Jacek Gajewski i Wojciech Waruga, którym udało się to z powodzeniem. Zawodnicy Waruga i Gajewski grali nieprzerwanie w szachy przez 50h. Poprzedni rekord wynosił 48 godzin.