Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Na Konwencie w obronie samorządu (FOTO)

JAWOR. - To oburzające co słyszymy ze strony polityków iż samorządowcy to sami złodzieje i krętacze - grzmiał Robert Raczyński, prezydent Lubina. - I nie zdziwmy się, że chcą nas wszystkich powsadzać do więzień. Tylko w jedności jest nasza siła na obronienie istoty samorządu. Nie oszukujmy się - to jest wojna nie tylko o samorząd, ale i o Polskę. My jako samorządowcy niebawem nie będziemy mogli wypłacić nauczycielom pensji, bo 15 posłów pod osłoną nocy opracuje ustawę, ich koledzy to uchwalą a my podejmując decyzje, okaże się, że łamiemy jakiś przepis prawny uchwalony w nocy. Musimy obronić samorząd i wbrew temu co część mediów pisze, ja z marszałkiem Przybylskim jesteśmy dogadani co do wspólnego frontu oporu. Nie mogą politycy decydować o moim życiu za 8 lat! Musimy powstrzymać to szaleństwo.

Te mocne słowa padły na Konwencie Legnicko-Głogowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Po raz pierwszy gospodarze Konwentu był burmistrz Emilian BERA i miasto Jawor. I po raz pierwszy w komplecie pojawili się prezydenci największych miast regionu z Tadeuszem Krzakowskim (Legnica), Rafaelem Rokaszewiczem (Głogów), Robertem Raczyńskim (Lubin) na czele. Nie zabrakło włodarzy Chojnowa, Chocianowa, Prochowic, starostwa jaworskiego, Męcinki, Wądroża Wielkiego,wójta Legnickiego Pola, Kunic, Miłkowic, burmistrza Ścinawy i wielu innych. Powiat złotoryjski był skromnie reprezentowany przez wójt Marię Leśną. Gośćmi Konwentu byli Marszałkowie Województwa Dolnośląskiego: Cezary Przybylski i Iwona Krawczyk.

Na Konwencie w obronie samorządu (FOTO)

 

Transport zbiorowy i nowoczesne technologie w ich zarządzaniu, rewitalizacja linii kolejowej do Legnicy, wyzwania nowego prawa wodnego, środki unijne, czy szanse rozwoju dolnośląskiego rynku pracy w oparciu o specjalne strefy ekonomiczne - to poza mocnymi wątkami politycznymi dotyczących "majstrowania rządu przy samorządzie - główne tematy Konwentu.

Włodarze samorządów z wielką uwagą wysłuchali informacji w jakich obszarach są do końca 2017 roku do wzięcia pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. I np.burmistrz Alicja Sielicka z Prochowic każdą tzw. przerwę kawową wykorzystywała na umawianie się na składanie projektów do UMWD i zarazem zapraszała na przekazanie swoim strażakom nowego wozu bojowego. Z kolei Franciszek Skibicki burmistrz Chocianowa Konwent wykorzystał jako okazję do zaproszenia kolegów -samorządowców na otwarcie basenu krytego w Chocianowie zaplanowanego na kwiecień przyszłego roku. Z kolei wójt Legnickiego Pola Henryk Babuśka drążył temat sieci kolejowej, widząc w tym i słusznie szanse na dalszy rozwój podstrefy ekonomicznej w swojej gminie. 

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski do Jawora przybył wprost z Jarocina w Wielkopolsce, gdzie był na posiedzeniu Związku Miast Polskich i tam także tematem nr 1 był szykowany zamach na samorząd. 

- Cykliczne spotkania szefów samorządów i instytucji to ważne forum swobodnej wymiany informacji i doświadczeń na temat aktualnych problemów i zadań stojących przed naszym regionem - powiedział Emilian BERA, burmistrz Jawora. - Niezmiernie się cieszę iż właśnie jawor był gospodarzem spotkania szefów samorządów w naszym regionie.

{gallery}galeria/wydarzenia/24-11-17-konwent-samorzadowcow-fot-jj{/gallery}

Powiązane wpisy