E. Bera: Tak zmieniamy oblicze miasta
JAWOR nie zwalania tempa i pozyskuje kolejne pieniądze na inwestycje. Tym bardziej, że chodzi o główną drogę łączącą Dolnośląską Strefę Aktywności Gospodarczej S3 – Jawor z budowaną trójką. Inwestycja ważna, gdyż czekają na nią inwestorzy z jaworskiej strefy oraz mieszkańcy, którzy od lat jeżdżą po spękanych betonowych płytach. Całkowity koszt przebudowy drogi przekroczy 12 milionów złotych.
Projekt pod nazwą „Przebudowa ulicy Cukrowniczej wraz z towarzyszącą infrastrukturą łączącą się z drogą krajową”, złożony w konkursie w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego uzyskał aprobatę i dofinansowanie przez Zarząd Województwa.
– To znakomita informacja i ogromny sukces! Cieszę się niezmiernie, ponieważ jest to dopełnienie wszystkich starań i całego wysiłku jaki wraz ze współpracownikami wkładamy w urzeczywistnienie marzenia o mieście z silnym zapleczem gospodarczym. Ta droga od strony północnej łączy miasto z drogą DK3 i powstającą właśnie S3, a ponadto stanowi niezbędny element infrastruktury strefy gospodarczej – mówi Burmistrz Jawora Emilian Bera.
Projekt zakłada poprawę dostępności transportowej Jawora i zlokalizowanej na terenie miasta Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej do tzw. sieci TEN-T, czyli mówiąc prościej, poprzez połączenie z drogami DK3 i S3 o znaczeniu krajowym i międzynarodowym połączy miasto z siecią dróg międzynarodowych w Europie. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju miasta i regionu.
Obecnie droga Cukrownicza to droga gminna, przystosowana do prędkości pojazdów nie większej niż 30 km/godz., a jej stan techniczny jest fatalny. Po modernizacji droga będzie pozwalała na jazdę z prędkością do 100 km/godz. Szerokość jezdni zwiększy się z dzisiejszych 6 m do kilkunastu metrów, dzięki czemu uzyskane zostaną dodatkowe pasy wjazdowe i zjazdowe, a nośność drogi dostosowana będzie do potrzeb transportu ciężarowego.
– Będzie to nowy szlak drogowy na mapie miasta. Zbliżając się do Jawora od północnej strony, zarówno mieszkańcy jak i goście, czy to w celach turystycznych czy biznesowych będą mieli możliwość dotarcia do centrum nowoczesną, najwyższej jakości drogą. Z tej inwestycji ucieszą się także rowerzyści i miłośnicy rolek, dla których projektujemy wydzielone szlaki. Tak właśnie zmieniamy oblicze Jawora – dodaje Burmistrz.
Realizację projektu zaplanowano na lata 2017-2018. Koszt ogółem to ponad 12 milionów złotych, z czego 85%, ponad 10 milionów, pochodzić będzie z dofinansowania uzyskanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zarząd Województwa rekomendował do dofinansowania 6 projektów na kwotę dofinansowania wynoszącą ponad 86 mln zł, które otrzymały najwięcej punktów podczas oceny merytorycznej (w zakresie analizy finansowej, oceny dziedzinowej oraz strategicznej).