Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Radni mają problem. Wpadli we własne sidła?

LEGNICA. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Legnicy odbędzie się najpóźniej 11 stycznia. Wniosek o jej zwołanie złożył prezydent miasta Tadeusz Krzakowski, a teraz obowiązek zwołania sesji ma przewodniczący rady Wacław Szetelnicki.

Radni mają problem. Wpadli we własne sidła?

Radni na ostatnim spotkaniu ustalili, że do czwartku złożą swoje uwagi do budżetu i mimo że sami wyszli z taką inicjatywą, to wniosków nie złożyli... (o spotkaniu w ratuszu pisaliśmy TUTAJ). Prawo i Sprawiedliwość nie zrobiło żadnego ruchu, natomiast klub radnych Platformy Obywatelskiej wydał oświadczenie w którym znajduje się sformułowanie: - Klub Radnych Platformy Obywatelskiej oczekuje od Prezydenta, że w nowym projekcie budżetu zostanie powstrzymane zadłużenie Legnicy. W ostatnich 15 latach dług Legnicy wzrósł z kwoty niespełna 30 milionów do kwoty 266 milionów złotych.

Klub radnych PO zagłosuje za budżetem tylko pod jednym warunkiem: "uzależnia wynik swojego głosowania nad propozycją budżetu od powstrzymania wzrostu zadłużenia Legnicy w 2018 roku, tj. utrzymania kwoty długu na poziomie z 2017 r."

W czasie ostatniego spotkania radnych z prezydentem Krzakowskim Jarosław Rabczenko mówił "Jeśli pan prezydent sobie życzy, to jesteśmy w stanie wskazać miejsca w budżecie, które nie będą odczuwane przez mieszkańców, a które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i nie będą w żaden sposób dotyczyć miejskich inwestycji".

Problem jednak w tym, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, prezydent miał czas przedstawić Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt uchwały budżetowej do 15 listopada minionego roku. Tak zrobił, a RIO wydała pozytywną opinię na temat projektu. Radni zmian mogą dokonać, ale zgodnie z ustawą "nie mogą to być zmiany powodujące zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego".
Co się stanie, jeśli Rada Miejska nie zatwierdzi projektu budżetu w tej czy zmienionej formie? Budżet w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych ustali do końca lutego Regionalna Izba Obrachunkowa.