Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Otwarcie oddziału onkologicznego w legnickim szpitalu (FOTO)

LEGNICA. W kwietniu zakończyła się przebudowa i modernizacja pomieszczeń na poziomie I w budynku głównym szpitala. Oddział od 8 maja przyjmuje pacjentów. Inwestycję sfinansowano ze środków samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dotacja na ten cel wyniosła 7,7 mln zł.  - Utworzenie skoordynowanej opieki onkologicznej jest niezbędne, szczególnie ze względu na rosnące potrzeby w tym zakresie. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom onkologicznym nowoczesnych warunków leczenia w całym regionie – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Otwarcie oddziału onkologicznego z prawdziwego zdarzenia to krok w odpowiednią stronę - mówi Anna Pietrowska, lekarz kierujący oddziałem. - Niestety obserwujemy progresywny trend: pacjentów - i to w zaawansowanym stadium choroby - jest z miesiąca na miesiąc coraz więcej - dodaje A. Pietrowska. - Leczymy pacjentów z różnymi rozpoznaniami, czasem trafiają do nas z innych ośrodków, albo nawet sami przyjeżdżają słysząc dobre opinie o naszej pracy. Czego oczekujemy? Abyśmy nie musieli ograniczać się finansowo przy podejmowaniu odpowiedniego leczenia dla naszych chorych.

Otwarcie oddziału onkologicznego w legnickim szpitalu (FOTO)

Po przebudowie nowy oddział ma 858,61 m2 powierzchni całkowitej. Istnienie oddziału jest komplementarne do działalności innych komórek organizacyjnych szpitala takich jak oddział chirurgii onkologicznej oraz poradni szpitalnych, a także jednostek zewnętrznych jak na przykład Zakładu Radioterapii DCO Filia w Legnicy.

- W imieniu pacjentów i personelu - na ręce marszałka Marcina Krzyżanowskiego - składam podziękowanie zarządowi i samorządowi naszego województwa za przekazanie blisko ośmiu milionów złotych na budowę oddziału onkologii klinicznej i ambulatorium chemioterapii- podkreśliła Anna Płotnicka -Mieloch, dyrektor szpitala. - Nareszcie możemy zgodnie z odpowiednimi standardami zaopiekować się naszymi pacjentami, którzy do tej pory nie mieli swojego miejsca w placówce. Dziękuję również Janowi Serkiesowi, burmistrzowi Chojnowa i radnym tego miasta za dodatkowe finansowe wsparcie wyposażenia oddziału.

Obecny podczas otwarcia burmistrz Chojnowa Jan Serkies podkreślił, że w miarę swoich możliwości samorząd stara się współpracować ze szpitalem, z którego korzystają mieszkańcy miasta.

W ramach Ambulatorium Chemioterapii wykonano m.in. pomieszczenia rejestracji - poczekalni, konsultacyjny pokój lekarski, pokój przyjęcia i rozdziału cytostatyków, dwie sale zespołu dziennego chemioterapii, pokój wypoczynkowy oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Ambulatorium dysponuje 10 stanowiskami do chemioterapii. Podczas podawania cytostatyków pacjenci będą pod nadzorem pielęgniarskim. Po zakończonej chemioterapii udadzą się do pokoju wypoczynkowego, a następnie do domu lub wrócą na Oddział.

W Oddziale Onkologii Klinicznej powstało m.in. pięć pokoi 2-łóżkowych i jedna izolatka, punkt pielęgniarski, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pomieszczenia higieniczno-sanitarne przy salach chorych wyposażone w natrysk (oraz jedno przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich), a także łazienka dla osób z niepełnosprawnościami. Zostały także utworzone pomieszczenia ogólne - pokój pielęgniarki oddziałowej, pokój lekarzy i sekretariat medyczny. Oddział liczy 15 łóżek.

- W imieniu Rady Społecznej Szpitala w Legnicy pragnę podziękować serdecznie dyrekcji szpitala oraz całemu zespołowi, który przygotował tę inwestycję, za determinację i konsekwencję. Dzisiaj otwieramy kolejny oddział, niedawno spotkaliśmy się tu przy otwarciu nowego Bloku Porodowego, a niebawem spotkamy się przy otwarciu oddziału zakaźnego. Serdecznie dziękuję Zarządowi Województwa i Radnym Województwa za wspieranie naszego szpitala – mówi Piotr Karwan Radny Województwa Dolnośląskiego.

Prace budowlane i modernizacyjne wykonała firma PRBiUT KARBUD Karol Adamczyk z Kielc.

Fot. zj