Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Unijne pieniądze dla samorządów (FOTO)

LEGNICA.  W styczniu 2020 roku Deklarację o Współpracy – poprzedzającej utworzenie ZIT Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, podpisało 31 prezydentów, starostów, burmistrzów i wójtów z naszego terenu. Liderem tego porozumienia jest Legnica. Mottem przewodnim powstania ZIT było zadbanie o interesy samorządów w kolejnej alokacji środków, w szczególności unijnych. We wtorkowe przedpołudnie 30 maja 2023 roku w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy przedstawiciele 35 samorządów aktualnie wchodzących w skład ZIT Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego w obecności Tymoteusza MYRDY, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego złożyło swoje podpisy pod Porozumieniem Gminno-Powiatowym konkretyzującym zasady współpracy między poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego.

Unijne pieniądze dla samorządów (FOTO)

Zagadnienia tematyczne, jakie będą podejmowane przez samorządy LGOF dotyczą kwestii środowiskowych, klimatycznych, gospodarczych, transportowych, demograficznych oraz społecznych. Środki europejskie, jakie zapewniono dla ZIT LGOF tow sumie 61,4 mln euro. Z czego na projekt legnicki zarezerwowano blisko 30 mln zł.

O randze wydarzenia świadczy fakt, że pojawił się osobiście prezydent Lubina Robert RACZYŃSKI, który w rozmowie z nami przyznał, że - biorąc pod uwagę potrzeby inwestycyjne samorządów - w sumie niewielkie pieniądze unijne zasilą budżet dolnośląskich miast i gmin. Zwłaszcza, że lada moment jak potwierdził gospodarz Lubina - rozpocznie się w jego mieście budowa Aquaparku wartości blisko 350 mln zł.... Gospodarz stolicy Zagłębia Miedziowego prognozuje ciężkie czasy dla samorządów nie tylko dolnośląskich...

Alicja SIELICKA, burmistrz Prochowic: - Samorządom te pieniądze są potrzebne przy realizacji inwestycji zaplanowanych w strategii rozwoju poszczególnych miast gmin. Mamy jako Prochowice własną strategię rozwoju miasta i gminy, mamy zaplanowane kolejne inwestycji ale wiadomo, że bez wsparcia rządowego i bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego nasze plany pozostałyby w sferze marzeń

 - Każdy samorząd oczywiście ma inne priorytety w strategii rozwoju gminy, ale jest bardzo dużo wspólnych spraw, które połączone całość sprawią iż stają się celem strategicznym - powiedział nam uczestniczący w spotkaniu Jerzy SZCZUPAK, burmistrz Przemkowa. - Współpracujemy realizując wspólne przedsięwzięcia. Dobrze, że przechodzimy od teorii do konkretnej praktyki.

Kamil CIUPAK, starosta polkowicki: - Akurat jest spokojny o finanse samorządów do końca 2023 roku. Co będzie dalej ? Na pewno mniejszym jednostkom samorządowym będzie łatwiej przetrwać niż samorządowym "molochom". Liczymy, że w końcu kurek z pieniędzmi dla samorządów zostanie odkręcony co pozwoli realiować ambitne inwestycje na terenie powiatu polkowickiego. 

Adrian WOŁKOWSKI, wójt gminy Rudna: - Planując inwestycje każda wydawaną złotówkę oglądamy kilka razy aby jak najlepiej ją wydać, zainwestować. Potrzeby gminy Rudna w tym zakresie są ogromne. Wiele spraw udaje nam się załatwić korzystając ze wsparcia rządowego. Ale teraz wiele inwestycji lokalnych dostanie przyśpieszenia bo napłyną dotacje unijne. W moim odczuciu władze województwa dolnośląskiego okazały się solidnym negocjatorem i wywalczyły dla Dolnego Śląska duże wsparcie finansowe. Niebawem odczują to także meiszkańcy gminy Rudna.  

W strukturze ZIT LGOF znajduje się 35 podmiotów samorządowych (30 gmin i 5 powiatów). Każdy ZIT działa w oparciu o strategię, która realizuje cele unijne poprzez określone projekty (przeważają inwestycyjne) i środki powiązane z budżetem unijnym.  ZIT LGOF korzysta przede wszystkim ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach strategii, w nowej perspektywie finansowej 2021- 2027, o te środki można się ubiegać bez trybu konkursowego.

 Do Gminy Miejskiej Głogów w ramach ZIT trafi ponad 14 milionów złotych .

- To porozumienie powoli nam sprawnie realizować założenia strategii ZIT LGOF, która gwarantuje nam 14 mln 255 tysięcy w nowym rozdaniu unijnym w ramach ZIT bez konieczności ubiegania się o środki konkurując z innymi samorządami. W ramach tych środków będziemy mogli realizować zadania związane m.in. z zagospodarowaniem nabrzeży odrzańskich w ramach ochrony bioróżnorodności i udostępniania cennych przyrodniczo terenów, budową centrum przesiadkowego, czy objąć termomodernizacją obiekty użyteczności publicznej - mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Fot. zj