Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Edward Mirowski nie żyje

LEGNICA. 12 stycznia 2017 roku zmarł, pokonany przez ciężką chorobę, znany i ceniony artysta, Edward Mirowski. Miał 64 lata.

Edward Mirowski nie żyje

 Urodził się w Legnicy i z tym miastem związał większość swego twórczego życia. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1974-1979. Specjalizował się w malarstwie sztalugowym i projektowaniu malarstwa w architekturze i urbanistyce. Był też rzeźbiarzem. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych wystawach. Zawsze wzbudzały one żywe zainteresowanie publiczności i uznanie w oczach krytyki.

Mistrza MIRO nie sposób jednoznacznie określić jako reprezentanta jednego z wielu istniejących współcześnie w sztuce kierunków. Jak sam twierdził – jego obrazy „malują się same”, co w praktyce oznacza warsztatowe mistrzostwo. Najbardziej wierny był malarstwu abstrakcyjnemu. Wypracował swój unikalny, a przez to rozpoznawalny, styl.

Chętnie łączył swoje prace w tematyczne cykle. Legniczanom szczególnie bliskie są cykle poświęcone rodzinnemu miastu. Przedstawione na obrazach zabytki architektury - rozpoznawalne, a jednak odrealnione - tworzą własną, symboliczną przestrzeń i niepowtarzalny klimat. W roku 2006 na kartach legnickiego kalendarza znalazły się poetyckie pejzaże miejskie Jego pędzla. Wzbudzały one zachwyt i powszechne uznanie.

Przed kilku laty zapoczątkował rzeźbiarski cykl zatytułowany Dzieci Legnicy. Jedna z rzeźb stanęła w samym centrum miasta. To ulubiony przez dzieci Julek – legnicki urwis sprzed półwiecza. Inna postać – Florek, stanie przy nowej ulicy Złotego Florena.

Legnickie środowisko artystyczne poniosło wielką stratę.