Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Muzeum Historyczne w Lubinie oficjalnie otwarte (FOTO)

LUBIN. Do dzisiaj istniało "Muzeum Historyczne w Lubinie (w organizacji)". Teraz ostatni człon zniknął i placówka została oficjalnie otwarta. Dzisiaj, w samo południe, oprowadzono po niej dziennikarzy, a później zaproszonych na otwarcie gości. Muzeum mieści się w Ratuszu na kilku kondygnacjach.

Muzeum Historyczne w Lubinie oficjalnie otwarte (FOTO)

Praktycznie Muzeum funkcjonowało od lutego. Odwiedzały je grupy dzieci i młodzieży ale oficjalnie nadal było "w organizacji". Dzisiaj na budynku Ratusza  zawieszona jest juz tablica informująca o Muzeum a instytucja oficjalnie otworzyła swoje podwoje.

- Muzeum będzie otwarte od poniedziałku do niedzieli od godz. 9 do 17.- powiedział Marek Zawadka, dyrektor Muzeum. - Mamy przygotowane dwie wystawy stałe i kilka czasowych. Zapraszamy do zwiedzania piwnicy, parteru i poddasza.

Na parterze znajdują się podświetlone fotogramy z mapami Dolnego Śląska i Lubina. Można tutaj także zajrzeć do infopunktu gdzie ściany zdobią fotografie zabytków Lubina wykonane techniką kolodionową czyli fotografią na szkle. 

W piwnicy znajdziemy salkę poświęconą Mikołajowi Pruzi a także wiele fotografii przedwojennego Lubina. Przy schodach prowadzących na poddasze zobaczyć można fotogramy sportowe z wydarzeń dawnych i bardziej współczesnych. Na poddaszu mieszczą się dwie stałe ekspozycje. Jedna poświęcona jest Zbrodni Lubińskiej, a druga życiu w PRL. Ta druga zawiera eksponaty pokazujące wyposażenie mieszkań w latach 60'-90' ubiegłego wieku a także wiele przedmiotów użytkowych. Eksponaty częściowo pochodzą z darów lubinian. Znajduje się tam połowa samochodu fiat126p. I jak się okazuje nie jest to przypadkowe. Jak wynika z treści artykułu z ówczesnej prasy (a można go przeczytać gdyż kopia została w powiększeniu umieszczona na ścianie) pierwszy "maluch" który zjechał z linii produkcyjnej trafił do lubińskiej rodziny Poniatowskich.

Do muzeum można przyjść bez wcześniejszej zapowiedzi. Jednak jeśli będą go zwiedzac grupy zorganizowane to wcześniejsza zapowiedz pozwoli na skorzystanie z przewodnika. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

{gallery}galeria/wydarzenia/17_05_18_otwarte_Muzeum_Historyczne_w_Lubinie_Fot_Dariusz_Szymacha{/gallery}

Powiązane wpisy