Co samorząd może zrobić dla zdrowia mieszkańców?
LUBIN. Jaka jest rola samorządu w poprawie zdrowia mieszkańców, jakie są największe wyzwania zdrowotne w profilaktyce chorób zakaźnych, jak ważne są szczepienia i czy są równie istotne dla dorosłych, jak i dla dzieci - na te i wiele innych pytań próbowano dopowiedzieć podczas konferencji która odbyła się w Lubinie. Spotkanie miało miejsce w ramach ogólnopolskiego cyklu "Zdrowie- Człowiek - profilaktyka", który odbywa się od sześciu lat.
Głównymi organizatorami konferencji były: Starostwo Powiatowe, Fundacja "Aby żyć" oraz Stowarzyszenie "Parasol dla życia". - Są tu dziś obecne te osoby, które chciały być. jest prezes Stowarzyszenia "Parasol dla życia" Sabina Szafraniec. To ktoś, kto poświęcił swoje życie po to, by uzmysłowić innym, że trzeba edukować i zrobić wszystko by nasze dzieci, my sami i nasi rodzice byli bezpieczni. jest z nami Tomasz Prycel, konsultant programów zdrowotnych. To ktoś kto bardzo dużo wie na temat profilaktyki. Są też osoby, które z samorządów, które są dobrymi przykładami jak samorząd powinien działać i jak wspierać mieszkańców w profilaktyce zdrowotnej, jak Gmina Grębocice czy Polkowice - mówił Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu lubińskiego ds. promocji i ochrony zdrowia.
- Od wielu lat prowadzę te programy, które Gmina Polkowice w większości samodzielnie finansuje. Między innymi koordynuję program HPV, czyli program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy poprzez szczepienie HPV. Od lat prowadzimy ten program i jako pierwsi w całej Polsce go wprowadziliśmy. Nie tylko jest wśród mieszkanek Gminy Polkowice, ale też na terenie związku gmin Zagłębia Miedziowego. Teraz prowadzimy go na terenie gminy Grębocice i Jerzmanowa. Te szczepienia to jedyna metoda, która zapobiega tej chorobie. Liczba szczepień na terenie Polkowic jest duża, bo w granicach 70%. To ewenement w skali Polski. W krajach zachodnich jest to oczywiście wyższe, ale tam program jest obowiązkowy, a u nas tylko zalecany i nie jest finansowany z budżetu państwa. Najczęściej finansują go więc w Polsce samorządy - mówiła Dorota Pędlowska - Wojciech, koordynator programów Zdrowotnych przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.