Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jak miedź chroni pacjenta?

LUBIN. W KGHM Polska Miedź S.A. odbyło się spotkanie naukowe, w którym wzięli udział lekarze i zarząd MCZ, dyrektorzy różnych polskich szpitali, pracownicy KGHM, przedstawiciele NFZ oraz inni, których interesuje zagadnienie stosowania miedzi drobnoustrojowej w szpitalu z myślą o bezpieczeństwie pacjentów. 

Jak miedź chroni pacjenta?

Stosowanie miedzi w wyposażeniu szpitali to w Polsce dość innowacyjny pomysł. Lubiński szpital MCZ od innowacji nie stroni i od jakiego  czasu stosuje już powoli elementy  miedziane zamiast tradycyjnych. Mowa tu o klamkach, uchwytach, stojakach, częściach łózek rehabilitacyjnych, stolikach na narzędzia i wielu innych. Badania wskazują wyraźnie - na powierzchniach miedzianych drobnoustroje nie utrzymują się. A zatem bakterie nie przeżyją na miedzianej klamce, którą dotyka wielu pacjentów, lekarzy i odwiedzających w szpitalu. Ryzyko zarażenia si czy przeniesienia bakterii jest minimalne. Z myślą o bezpieczeństwie pacjentów, ale i personelu stopniowo podczas remontów i modernizacji wprowadza się miedziane elementy, które jak zapewnia zarząd MCZ S.A. nie są wcale dużo droższe od zwykłych, stosowanych powszechnie.

-  Szczycimy się tym, ze pacjent jest u nas bezpieczny. Próbujemy kreować postawę partnera świadczącego na rynku wysoki poziom usług. To interesuje wszystkich - zarówno NFZ jak i naszego właściciela, czyli KGHM. Elementy miedziane z myślą o bezpieczeństwie pacjenta to jeden z kilku czynników wpływających na bezpieczeństwo pacjenta w naszym szpitalu - mówi Marzena Łokietko, pełnomocnik zintegrowanego systemu zarządzania MCZ. W tym miejscu warto podkreślić, że MCZ wdrożył różne systemy jakości, przystąpił znowu do akredytacji i realizuje wiele programów, jak zdarzenia niepożądane czy koncyliacja lekowa.

Stosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej w czasach gdy antybiotyki nie działają już tak skutecznie zdaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. jak zapewniają specjaliści z dziedzin medycznych, miedź dotykowa w szpitalach ogranicza o 60% zakażenia szpitalne. 

Jak podkreślają służby medyczne MCZ, stosowanie miedzianych elementów w szpitalu nie zwalnia oczywiście od ich dezynfekcji. To po prostu podnosi poziom bezpieczeństwa pacjenta. 

Powiązane wpisy