Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Światłowód szerzej niż zakładano

ŚCINAWA. Firma Spray S.A. z grupy VECTRA od 2017 roku realizuje dwa projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dotyczące budowy szerokopasmowej sieci światłowodowej na terenie 24 miejscowości powiatu lubińskiego. Zadanie dotyczy również gminy Ścinawa, a sieć na jej terenie ma zostać uruchomiona już na początku października. Wiele wskazuje na to, że światłowód swoim zasięgiem obejmie szerszą grupę odbiorców, niż początkowo zakładano.

Światłowód szerzej niż zakładano

Obecnie firma ATEM-Polska Sp. z o. o. z Gdyni prowadzi prace budowlane w miejscowościach: Ścinawa, Dłużyce, Dziewin, Lasowice, Zaborów, związane z układaniem kabli światłowodowych. Finalnie dostęp do usług w sieci światłowodowej będzie możliwy w Ścinawie, Buszkowicach, Dłużycach, Dziewinie, Jurczu, Krzyżowej, Lasowicach, Przychowej, Turowie oraz Zaborowie.

- Chcemy we wszystkich tych miejscowościach, a szczególnie zależy nam na wsiach, gdzie dotychczas nie było technicznych możliwości, wyposażyć gminne obiekty, w tym świetlice, w szybki, światłowodowy inteternet, przy nich w kolejnym etapie powstaną hotspoty z bezpłatnym dla mieszkańców dostępem do sieci- podkreśla burmistrz Krystian Kosztyła.

Pierwotny plan budowy światłowodu w samym mieście obejmował ulice: Cisową, Lubińską, Akacjową, Witosa, Hożą, Chobieńską, Klonową, Różaną, Legnicką, Leśną, Reymonta, Wita Stwosza, Sienkiewicza, Kościuszki, Ogrodową, Rybną, Wołowską, Wiosenną i Wrocławską.

- Ciągle pracujemy nad rozszerzeniem zakresu projektu w samej Ścinawie, dlatego dostęp do usług mogą uzyskać mieszkańcy ulic nieobjętych pierwotnie zasięgiem. Planujemy, że sieć zostanie uruchomiona 1 października br. Jest to uwarunkowane odebraniem budowy i zatwierdzeniem cennika przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa Ministerstwa Cyfryzacji, bo projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej- przypomina Maciej Brok, z-ca Regionalnego Kierownika Techniki VECTRA Investments Spółka z o.o. S.J.

W momencie uruchomienia sieci z mieszkańcami spotykali się będą akwizytorzy i udostępnione zostaną specjalne numery do Centrum Telefonicznego Obsługi Klienta, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje i zamówić usługi.

- Wszystkich chętnych już zapraszam do Biura Obsługi Klienta VECTRA w Lubinie, przy ulicy Prymasa Wyszyńskiego 8, gdzie można wypełnić ankietę dla potencjalnych klientów zainteresowanych usługami- mówi Maciej Brok.

Podłączeni do światłowodu mieszkańcy będą mogli korzystać z usługi dostępu do internetu od prędkości 100Mb/s i wyżej, z telewizji cyfrowej DTV i telefonii- zgodnie z ofertą firmy VECTRA. Projekty realizowane są z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 w I osi priorytetowej "Powszechny dostęp do szybkiego INTERNETU", działanie 1.1 "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego INTERNETU o wysokich przepustowościach."

Przypominamy, że światłowody do domów będą doprowadzone nieodpłatnie, a w sytuacji kiedy właściciel nieruchomości nie będzie tym zainteresowany, wyłącznie do granicy działki.

Powiązane wpisy