Światłowód szerzej niż zakładano
ŚCINAWA. Firma Spray S.A. z grupy VECTRA od 2017 roku realizuje dwa projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dotyczące budowy szerokopasmowej sieci światłowodowej na terenie 24 miejscowości powiatu lubińskiego. Zadanie dotyczy również gminy Ścinawa, a sieć na jej terenie ma zostać uruchomiona już na początku października. Wiele wskazuje na to, że światłowód swoim zasięgiem obejmie szerszą grupę odbiorców, niż początkowo zakładano.
Obecnie firma ATEM-Polska Sp. z o. o. z Gdyni prowadzi prace budowlane w miejscowościach: Ścinawa, Dłużyce, Dziewin, Lasowice, Zaborów, związane z układaniem kabli światłowodowych. Finalnie dostęp do usług w sieci światłowodowej będzie możliwy w Ścinawie, Buszkowicach, Dłużycach, Dziewinie, Jurczu, Krzyżowej, Lasowicach, Przychowej, Turowie oraz Zaborowie.
- Chcemy we wszystkich tych miejscowościach, a szczególnie zależy nam na wsiach, gdzie dotychczas nie było technicznych możliwości, wyposażyć gminne obiekty, w tym świetlice, w szybki, światłowodowy inteternet, przy nich w kolejnym etapie powstaną hotspoty z bezpłatnym dla mieszkańców dostępem do sieci- podkreśla burmistrz Krystian Kosztyła.
Pierwotny plan budowy światłowodu w samym mieście obejmował ulice: Cisową, Lubińską, Akacjową, Witosa, Hożą, Chobieńską, Klonową, Różaną, Legnicką, Leśną, Reymonta, Wita Stwosza, Sienkiewicza, Kościuszki, Ogrodową, Rybną, Wołowską, Wiosenną i Wrocławską.
- Ciągle pracujemy nad rozszerzeniem zakresu projektu w samej Ścinawie, dlatego dostęp do usług mogą uzyskać mieszkańcy ulic nieobjętych pierwotnie zasięgiem. Planujemy, że sieć zostanie uruchomiona 1 października br. Jest to uwarunkowane odebraniem budowy i zatwierdzeniem cennika przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa Ministerstwa Cyfryzacji, bo projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej- przypomina Maciej Brok, z-ca Regionalnego Kierownika Techniki VECTRA Investments Spółka z o.o. S.J.
W momencie uruchomienia sieci z mieszkańcami spotykali się będą akwizytorzy i udostępnione zostaną specjalne numery do Centrum Telefonicznego Obsługi Klienta, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje i zamówić usługi.
- Wszystkich chętnych już zapraszam do Biura Obsługi Klienta VECTRA w Lubinie, przy ulicy Prymasa Wyszyńskiego 8, gdzie można wypełnić ankietę dla potencjalnych klientów zainteresowanych usługami- mówi Maciej Brok.
Podłączeni do światłowodu mieszkańcy będą mogli korzystać z usługi dostępu do internetu od prędkości 100Mb/s i wyżej, z telewizji cyfrowej DTV i telefonii- zgodnie z ofertą firmy VECTRA. Projekty realizowane są z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 w I osi priorytetowej "Powszechny dostęp do szybkiego INTERNETU", działanie 1.1 "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego INTERNETU o wysokich przepustowościach."
Przypominamy, że światłowody do domów będą doprowadzone nieodpłatnie, a w sytuacji kiedy właściciel nieruchomości nie będzie tym zainteresowany, wyłącznie do granicy działki.