Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Come back czołgu. Symbol miasta wiecznie żywy!

ŚCINAWA. Już wkrótce mieszkańcy znowu zobaczą niekwestionowaną atrakcję swego miasta, która na dobre wpisała się w ścinawski pejzaż i jej symbolikę. Zdemontowany 8 maja br w 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej czołg T-34 zostanie ponownie postawiony, z tym że już w nowe miejsce – przy rzece i moście drogowym, na nowo wybudowanym parkingu. Przypomnijmy, iż parking będzie miał atrakcyjną i ciekawą formę – statku a miasto dostało na tę budowę ponad 7 mln z dofinansowania z UE . Natomiast w miejscu, gdzie był pomnik gmina wybuduje fontannę.

Come back czołgu. Symbol miasta wiecznie żywy!

Zgodnie z obowiązująca ustawą dekomunizacyjną, miasto zostało zmuszone do zdemontowania pomnika, gdyż czołg jako symbol nawiązywał do ustroju komunistycznego i ustroju totalitarnego. Pomnik upamiętniał żołnierzy,którzy polegli podczas walk o wyzwolenie Ścinawy w styczniu 1945r. Co prawda napis na cokole nie wymieniał, iż chodzi o radzieckie wojsko, ale mimo tego IPN uznał, że obiekt podlega regulacji tej ustawy.

Zdemontowany czołg nie został zniszczony, lecz wypiaskowany i odpowiednio zakonserwowany oraz pozbawiony zewnętrznych elementów zakazanych ustawa dekomunizacyjną . W nowy miejscu ma on pełnić rolę dydaktyczna promującą ścinawskie bunkry i umocnienia zlokalizowane na linii Odry. Dlatego też zostanie pomalowany na kolor, jakie miały te pojazdy w okresie wojny w tym rejonie.

Historycy ustalili, że czołgi T-34 były wysyłane na front w różnych barwach – zależnie od warunków klimatycznych i naturalnych regionu, by optymalnie dopasować kamuflaż. Ścinawski T-34 został zaliczony do jednej z czterech grup, która obejmowała okręgi położone na zachodzie, północnym-zachodzie i w centralnej Rosji oraz Odeski Okręg Wojskowy. Stosowano dla nich wielobarwny kamuflaż , składających się z następujących kolorów: zielony – kolor podstawowy, ciemnobrązowy/czarny i piaskowy . I w takich kolorach będzie można go już niebawem zobaczyć na nowym parkingu przy rzece.

- Zdajemy sobie sprawę z faktu, że czołg w sercu miasta budził wśród mieszkańców skrajne emocje. Przez te wszystkie lata pojazd urósł jednak do miana symbolu Ścinawy, dla gości i najmłodszych stanowił zawsze atrakcję – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – To także historyczny i technologiczny eksponat z czasów wojny, więc uznaliśmy, że może pełnić rolę dydaktyczną. Czołg nie zniknął z miasta. Wiem, że sami mieszkańcy podejmowali w przeszłości inicjatywy i prowadzili zbiórkę pieniędzy, by wyremontować zabytkowy pojazd. Jednak chcę podkreślić, że środki na odrestaurowanie czołgu pochodzą w całości z budżetu gminy.

Powiązane wpisy