Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rysy na Polkowickim Budżecie Obywatelskim

POLKOWICE. W czerwcu br. rusza II edycja Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Jednakże zmiany, jakie wprowadził Burmistrz Polkowic do Regulaminu PBO wywołały nie tylko ożywioną dyskusję wśród polkowiczan, ale skłoniło Stowarzyszenie "Lepsze Polkowice" do zasygnalizowania problemu związanego z istnymi zmianami w regulaminie PBO zarówno społeczeństwu, jak i burmistrzowi miasta Wiesławowi Wabikowi. Czy twórcy regulaminu II edycji Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego przyznają rację członkom "Lepszych Polkowic"?

Rysy na Polkowickim Budżecie Obywatelskim

Zmiany regulaminowe do II edycji Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego zadaniem Łukasza PUŹNIECKIEGO ze Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice" zasadniczo zmieniają koncepcję tego projektu w porównaniu do ubiegłorocznej edycji.

" Zmiany te poprzez wprowadzenie na obszarze miasta Polkowice progu w postaci poparcia dla projektu w liczbie 200 podpisów, wykluczają z realizacji mikroprojekty o znaczeniu istotnym dla małych wspólnot mieszkańców - czytamy w piśmie przesłanym do naszej redakcji. -  Pragnę nadmienić, iż w o wiele większych ośrodkach miejskich progi te nie są na tak drastycznie wysokim pułapie: w Legnicy projekt musi zostać poparty przez 20 mieszkańców, w Głogowie przez 30. Projekt zgłaszany do dolnośląskiego budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk” wymaga poparcia 50 osób, a we Wrocławiu wystarczy podpis jednej osoby!

Zaproponowana przez Pana Burmistrza zmiana kłóci się zasadniczo z ideą budżetu obywatelskiego i może być zagrożeniem dla jej rozwoju w Polkowicach. Gdyby według obecnych zapisów Regulaminu rozpatrywać wnioski ubiegłoroczne, na 10 propozycji Mieszkańców z terenu miasta Polkowice zakwalifikowane do realizacji byłyby tylko 3! "

Łukasz PUŹNIECKI ze Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice" nie kryje iż dodatkowo niepokój budzi brak konsultacji przed ogłoszeniem Regulaminu, które są stałym elementem harmonogramów wdrażania budżetów obywatelskich w innych miastach. Liderzy biorący udział w ubiegłorocznej edycji PBO oraz zainteresowani Mieszkańcy powinni być naturalnymi konsultantami przy wprowadzaniu zmian do Regulaminy PBO 2018.

- W związku z powyższym zwróciliśmy się do władz Polkowic o zmianę w Zarządzeniu Burmistrza Polkowic nr 1626/17 z dnia 10 maja 2017 w sprawie Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. polegającą na przywróceniu w § 5 ust 1 pkt 1 i 2 ubiegłorocznego wymogu poparcia projektu liczbą 15 podpisów - powiedział Łukasz PUŹNIECKI, któremu trudno nie przyznać w jego - i innych członkach Stowarzyszenia-  argumentach racji.

Czy burmistrz Polkowic Wiesław Wabik przyzna rację polkowiczanom w kwestii Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego czy też uparcie będzie bronił tegorocznego regulaminu Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego?

Do sprawy powrócimy.

Powiązane wpisy