Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Budują dialog wokół wyzwań klimatycznych

POLKOWICE.  Działają i są motorem zmian w środowisku lokalnym. Młodzi polkowiczanie wzięli udział w projekcie Young Dialogue and Change Maker, dzięki któremu wzbogacili swoje kompetencje i zwiększyli wiedzę o aktualnych wyzwaniach klimatycznych, lokalnie i globalnie. Finałem ich działań jest Polkowicki Dialog Klimatyczny, umożliwiający wymianę doświadczeń w zakresie polityki środowiskowej.

Budują dialog wokół wyzwań klimatycznych

Spotkanie w ramach Polkowickiego Dialogu Klimatycznego było zwieńczeniem wielomiesięcznych działań Fundacji FIS, Uniwersytetu Wrocławskiego, Norweskiego Instytutu Badań Przyrodniczych NINA oraz zaangażowanej młodzieży.

– Budujemy nowy model edukacji klimatycznej. W naszym projekcie mieliśmy cały wachlarz różnych działalności, warsztaty z Uniwersytetem Wrocławskim, debaty z partnerami z Norwegii, mieliśmy spotkania z przedstawicielami Urzędu Gminy Polkowice w kwestiach, jak mieszkańcy mogą korzystać między innymi z budżetu obywatelskiego – mówi Małgorzata Lewandowska, kierowniczka projektu, Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych. – Najważniejsze tutaj tak naprawdę jest to, że mieszkańcy Polkowic chcą się wypowiedzieć oraz to, że młodzież chce mieć swój wyraźny głos – podkreśla.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały m.in. wspólny słownik klimatyczny oraz manifest klimatyczny, identyfikujące z perspektywy lokalnej wyzwania na rzecz klimatu.
– Budujemy dialog wokół wyzwań klimatycznych, żeby dać młodym ludziom umiejętności przyciągania do siebie ludzi, z którymi mogą ten dialog tworzyć, którzy mogą pomóc im w rozwiązywaniu problemów, które zauważają, a jednocześnie budować takie społeczeństwo zaangażowanych osób nie w formie małej grupy – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz ds. społecznych.

Zdobyte umiejętności, mi.in. krytyczne myślenie, praca zespołowa czy mediacje będą dla młodych polkowiczan cenne na każdym etapie ich rozwoju osobistego i zawodowego.

– Moim zdaniem, powinniśmy bardziej działać w stronę natury, sadzić więcej drzew, powinniśmy dbać bardziej o środowisko, trzeba iść bardziej w stronę recyklingu, śmieci
dają bardzo dużo problemów – podkreśla Nikola, uczennica Zespołu Szkół w Polkowicach.

Wydarzenie odbyło się Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej–Curie w Polkowicach.

– Gratuluję organizatorom i cieszę się, że tak spektakularne wydarzenie ma miejsce w naszej szkole i jestem ciekawa, jakie będą efekty z działań wszystkich uczestników – mówi Mariola Król, dyrektor SP nr 4 w Polkowicach.

– Klimat odgrywa coraz większe znaczenie w naszym życiu, a w zasadzie jego zmiany gwałtowne. Powinniśmy przygotować się na to, aby móc żyć w stabilnych okolicznościach przyrody. Bezwzględnie do tego potrzebny jest dialog, stąd też tak bardzo istotnym jest Polkowicki Dialog Klimatyczny, który odbywa się właśnie po to, aby móc poruszyć istotne problemy związane ze zmianą klimatu. To nie tylko niskoemisyjne, a w zasadzie zeroemisyjne autobusy, które jeżdżą po Polkowicach, ale to również chociażby działający w Polkowicach rower miejski i cała infrastruktura, która z tym się wiąże, czyli budowa ścieżek rowerowych, bezpiecznych przejść dla pieszych, tego wszystkiego, co wpływa na ograniczenie niskiej emisji – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Warto szukać wspólnie rozwiązań do tego, aby te problemy klimatyczne współczesnego świata rozwiązywać – podkreśla.

Powiązane wpisy