UJW i KGHM pomagają maturzystom
POLKOWICE. Około stu maturzystów z klas patronackich KGHM weźmie udział w bezpłatnych kursach z matematyki i fizyki, przygotowujących do egzaminu dojrzałości. To pierwszy taki program w naszym regionie realizowany przez Uczelnię Jana Wyżykowskiego oraz KGHM pod nazwą „Miedź Maturę”. Umowa została właśnie podpisana. – Jest to inwestycja w młodzież – mówi Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A. – Jako pracodawca odpowiedzialny, jeżeli chodzi o region, ale również jako czempion w skali polskiej gospodarki, musimy myśleć o tym, w jaki sposób młode pokolenia przygotowywać do rynku pracy, wspierać je, dawać im szansę na to, aby byli w stanie konkurować w przyszłości ze swoimi kolegami z zagranicy. Po zdiagnozowaniu potrzeb, wspólnie z Uczelnią Jana Wyżykowskiego przygotowaliśmy program „Miedź Maturę” dla uczniów naszych klas patronackich. Chcemy zachęcić ich do tego, aby wybierali lokalnie, pozostawali na Dolnym Śląsku – podkreśla.
Projekt finansowany jest przez KGHM, a głównym wykonawcą jest Uczelnia Jana Wyżykowskiego, gdzie odbywać się będą wszystkie zajęcia.
– Zabezpieczamy materiały dydaktyczne, oczywiście wykładowców oraz odpowiednie formy zajęć – precyzuje dr Tadeusz Kierzyk, rektor UJW, dodając: – U młodzieży z pierwszego rocznika obserwujemy duży deficyt wiedzy w zakresie wiedzy z fizyki i matematyki. Poza kształceniem studentów o kompetencjach „miękkich”, nam potrzebni są na rynku pracy inżynierowie. Postanowiliśmy wspólnie z Polską Miedzią wyjść naprzeciw i przygotować młodzież do matur, przygotować do studiów w naszej uczelni.
Maturzyści będą przygotowywać się do egzaminu dojrzałości z fizyki oraz matematyki na poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Zajęcia będą się odbywać dwa razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych. Zaplanowano po 46 godzin dydaktycznych z każdego przedmiotu. Harmonogram został przygotowany wcześniej, aby uczniowie mogli dostosować go do innych swoich zajęć.
– Uczniowie sami się zgłaszali – mówi Marek Wachnik, kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku w KGHM Polska Miedź S.A. – Jeżeli chodzi o matematykę podstawową zapisanych jest około 40 osób, ponad 20 wybrało matematykę rozszerzoną, a fizykę około 30, ale można się jeszcze zapisywać. Te zajęcia pozwolą im, wszyscy mamy taką nadzieję, lepiej napisać egzamin maturalny.
Obecnie w dziewięciu szkołach jest 75 klas patronackich KGHM objętych programem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. Projekt jest pilotażowy, ale jego realizatorzy liczą na to, że będzie się rozwijał w przyszłych latach.