Szkoły przeciwko planom starostwa
POLKOWICE. Władze powiatu polkowickiego są na finiszu utworzenia nowej jednostki tzw. „Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Polkowicach”- mając na uwadze racjonalizację działań procesów finansowych, administracyjnych i organizacyjnych dotychczasowym jednostek powiatu. Przeciwko tym planom protestują pracownicy Zespołu Szkół w Chocianowie. Sprzeciw i to zdecydowany wyrażają pracownicy Zespołu Szkół w Polkowicach. Na najbliższej sesji rady Powiatu mają pojawić się protestujący i w tzw. milczącym proteście pokazać swój sprzeciw zarówno wobec tych planów, jak i temu, że władze powiatu unikają rozmów ze związkowcami (Związek Nauczycielstwa Polskiego i Solidarność) na tema wspomnianej reformy organizacyjnej.
Powiatowe Centrum Usług Wspólnych w Polkowicach w niedalekiej przyszłości zajmować się będzie finansami, administracją i organizacją jednostek należących do powiatu polkowickiego w skład których wchodzą: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach, Placówka Socjalizacyjna „Skarbek”, Placówka Socjalizacyjno-Interwencyjna „Perspektywa w Polkowicach”, Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, Powiatowy Ośrodek Poradnictwa Psychologicznego i Doradztwa Metodycznego w Polkowicach, Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie, Polkowicki Zarząd Dróg Powiatowych w Przemkowie oraz Zespół Szkół w Chocianowie.
- To żadna tajemnica, że w ślad za tymi zmianami pójdą redukcje pracowników szkół - dodają wspólnie związkowcy z Zespołu Szkół w Polkowicach. - W Polkowicach wypowiedzenia z pracy otrzymały już dwie osoby, a to początek większej redukcji.
Co prawda wspomniane dwie osoby, które otrzymały wypowiedzenia z pracy, były zatrudnione w administracji, ale związkowcy obawiają się, że zredukowana zostać może także kadra nauczycielska.
- Powołanie nowej placówki (Powiatowe Centrum Usług Wspólnych w Polkowicach) do obsługi najbardziej absorbujących i czasochłonnych zadań finansowych, administracyjnych oraz organizacyjnych przyczyni się do możliwości skoncentrowania na działalności merytorycznej kierowników jednostek organizacyjnych – podkreśla rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Polkowicach, Mirosława Myrna-Kudryk.
Powiat wylicza korzyści wynikające z utworzenia Powiatowego Centrum Usług Wspólnych. To w szczególności: wyeliminowanie powielania powtarzalnych czynności, niewchodzących w podstawowy zakres działalności danej jednostki, zmniejszenie kosztów obsługi, poprawa efektywności i wzrost jakości świadczonych usług, konsolidacja organizacyjna, czyli ujednolicenie standardów obsługi poprzez ustalenie wspólnych kryteriów i zasad działania, wzrost transparentności działania jednostek, jak również usprawnienie procesów wewnętrznych w jednostkach, co poprawi jakość ich funkcjonowania.
Związkowcy chcą merytorycznych rozmów z zarządem powiatu. - Jeszce kilka lat wstecz protestowanie przeciwko miejscowej władzy było nie do pomyślenia. Teraz polkowiczanie przestali się bać i zaczynają walczyć o swoje i chcą żeby lokalna władza była dla nich partnerem - powiedział nam jeden ze związkowców.
Już po opublikowaniu informacji Mirosława Myrna -Kudryk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego przysłała do redakcji poniższe wyjaśnienie:
Nie jest prawdą, że zwolnienia w Zespole Szkół mają dotyczyć aż 12 osób, bowiem w Zespole Szkół redukcja etatu dotyczy tylko jednej osoby.
Nie jest prawdą, że w Polkowicach wypowiedzenia z pracy otrzymały dwie osoby, a to początek większej redukcji, gdyż na tym i na dalszym etapie organizacji nowej jednostki nie przewiduje się większej redukcji etatów o czym zostali poinformowani dyrektorzy wszystkich placówek.
Nie prawdą jest, że władze powiatu unikają rozmów ze związkowcami (Związkami Nauczycielstwa Polskiego i Solidarności) na temat wspomnianej reformy organizacyjnej, bowiem przedstawiciel Zarządu Powiatu Polkowickiego dwukrotnie uczestniczył w spotkaniach na zaproszenie związków zawodowych.
Tyle pani rzecznik. Do tematu wrócimy, bo pracownicy Zespołu Szkół wciąż obawiają się zwolnień z pracy i nie napawa ich optymizmem stwierdzenie, że nie będzie WIĘKSZEJ redukcji etatów...