Mistrzowie poprawnej polszczyzny rywalizowali o pióro Starosty Polkowickiego
POWIAT POLKOWICKI. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego stał się pretekstem do zorganizowania I Powszechnego Dyktanda Powiatowego o pióro Starosty Polkowickiego. Wielu mieszkańców powiatu postanowiło sprawdzić swoje umiejętności z zakresu ortografii i poprawnej pisowni. Zwyciężczynią okazała się Karina Maciejewska, mieszkanka gm. Radwanice. Gratulujemy
- Ważną rolę w procesie tworzenia tożsamości narodowej odgrywa język ojczysty. To dzięki niemu zaznaczamy swoją odrębność wspólnotową i to dzięki niemu w twórczości literackiej, muzycznej, sakralnej wyrażamy swoje uczucia, emocje i przynależność do danej grupy etnicznej. W czasach, gdy język i słowo pisane zamiera i wypierane jest przez różnego rodzaju elektroniczne edytory jesteśmy zbudowani, że tak wielu mieszkańców naszego powiatu postanowiło wziąć udział w tym wyzwaniu- podkreślił Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Zgłosiło się blisko 30 uczestników z całego powiatu. Były to osoby w różnym wieku, jednak przeważały kobiety. Uczestnicy mieli do napisania krótki tekst, który opowiadał o zakątkach powiatu.
Autorem dyktanda był Przemysław Szulc, polonista z wieloletnim stażem, pracownik Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.
Sami uczestnicy podsumowali, że dyktando nie było łatwe jednak chodziło przede wszystkim o sprawdzenie swoich umiejętności. Nie lada problemem okazało się nawet samo odręczne pisanie tekstu, bo dziś niewielu z nas ma okazję to robić. Tradycyjny długopis wyparła klawiatura komputerowa czy telefoniczna.
Ten wyjątkowy dzień z językiem ojczystym uświetniły także występy uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi. Przygotowano utwór na skrzypce, który wykonała Weronika Bober oraz inscenizacje fragmentów „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, które przedstawili uczniowie klasy 6 i 7.
W jury pracowały także Beata Rolska, pedagog, logopeda z Zespołu Szkół w Chocianowie oraz Małgorzata Majewska-Greń, polonistka, Wicedyrektor z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w dyktandzie. Poziom był dość wyrównany. Nie znaleźliśmy pracy, która nie zawierałaby chociaż jednego błędu, co oznacza, że ortografia sprawia nawet nam Polakom wiele kłopotu- podkreśliła pani Małgorzata.