CUdowna młodzież pod skrzydłami miedziowego giganta
POLKOWICE. Mechatronicy, elektrycy, elektromechanicy – młodzi polkowiczanie kształcą się w zawodach przyszłości. Rozwijają swoje umiejętności korzystając z zasobów, jakie zapewnia im KGHM. Miedziowa spółka obejmuje patronatem dziesięć szkół ponadpodstawowych. Wybierając szkołę średnią ważne jest przekonanie, że po jej ukończeniu nie będziemy mieli poczucia, że nie mamy perspektyw na karierę zawodową, że musimy się przekwalifikować.
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają naukę w zawodach przyszłości. Mowa choćby o uczniach Technikum Mechatronicznego w Chocianowie, do którego uczęszcza dwóch młodych mieszkańców gminy Polkowice: Wojtek z Moskorzyna i Marcel z Kaźmierzowa.
– Mechatronik to bardzo przyszłościowy zawód. Wszystko powoli będzie zastępowane robotami. Mechatronika skupia się na ich konstruowaniu i na tym, jak one później działają – mówi Wojciech Gołdyn. – Ja się skupiam na programowaniu i na elektronice. Mam dobrą umiejętność wyszukiwania problemów w systemach elektronicznych. Lubię rozwiązywać zagadki, związane z ich działaniem.
– Nasz zawód otwiera przed nami wiele możliwości. Możemy iść w kierunku np. hydrauliki, pneumatyki czy programowania. Możemy też przygotować się pod konstruowanie czy programowanie robotów. Wybieram się na studia. Chciałbym dostać się na Politechnikę Morską w Szczecinie. Tam otwarto nowy wydział modelowania przestrzennego pod druk 3D – mówi Marcel Rudnicki. – Z całej grupy KGHM mnie najbardziej ciekawi działalność KGHM ZANAM i budowa maszyn. Lubię tworzyć różne rzeczy, a oni tworzą maszyny pod konkretne wymagania.
Sebastian Łada-Bieńkowski, uczeń klasy II TE w Zespole Szkół w Polkowicach.
Po ukończeniu swojej szkoły ze znalezieniem pracy nie powinien mieć też Sebastian z polkowickiego „ZeteSu”.
– Nie ja wybrałem szkołę, a mój tata. Jestem mu wdzięczny, bo mam do tego talent i idzie mi dobrze – mówi Sebastian Łada-Bieńkowski, uczeń klasy II TE w Zespole Szkół w Polkowicach. – Wykonywanie schematów, a potem podłączanie wszystkiego jest naprawdę interesujące. Po szkole mogę pracować w firmach na strefie lub w kopalni – dodaje młody polkowiczanin, który lubi też konstruować budowle z drewna.
Klasy, w których uczą się nasi rozmówcy mają wspólny mianownik – działają pod patronatem KGHM.
– Kształcimy potencjalną kadrę KGHM. Mamy już ponad 400 absolwentów, którzy znaleźli pracę w oddziałach spółki. W ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” umożliwiamy uczniom zdobywanie kompetencji przyszłości. W sumie w oddziałach mamy blisko 150 koordynatorów-praktyków, a wszyscy razem, wraz z przedstawicielami szkół i koordynatorami programu, tworzymy „Team Kompetentni” – wyjaśnia Marek Wachnik z KGHM Polska Miedź SA, koordynator projektu. – Program daje wiele możliwości każdej stronie. Szkoły patronackie się z nim identyfikują. Powstała nam taka rodzina „Kompetentnych w branży” – zaangażowana społeczność, której celem jest nie tylko biznes, ale także utrzymanie wzajemnych relacji. Efektem są ogromne korzyści dla uczniów, którzy zyskują nie tylko kompetencje pożądane na rynku pracy, ale także poczucie, że lata w szkole średniej nie poszły na marne i mają sens – podsumowuje.
W ramach programu „Kompetentni…” uczniowie mogą zdobyć stypendia naukowe, brać udział w wizytach zawodoznawczych oraz w różnego typu wydarzeniach sportowych, konkursach czy turniejach. Większość ma też możliwość odbycia praktyk w oddziałach KGHM.
– Przychodzą do nas różne osoby z KGHM. Możemy zobaczyć, jak wygląda specyfika ich pracy. Możemy zdobywać dodatkową wiedzę – mówi Sebastian Łada-Bieńkowski.
– Ostatnio uczestniczyliśmy w konferencji dotyczącej wykorzystania sztucznej inteligencji. Prelegenci mówili od serca. Widać było, że się na tym znają. Bardzo dobrze wyjaśnili niektóre kwestie – dodaje Wojciech Gołdyn.
– KGHM nas wspiera. Mieliśmy też wykłady ekspertów z KGHM ZANAM. Pracownicy opowiadali nam o pracy przy budowie maszyn górniczych – dodaje Marcel Rudnicki.
Program „Kompetentni w branży” wystartował w 2018 roku. Obecnie w klasach patronackich KGHM kształci się prawie 2500 uczniów.