Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mieszkańcy ocenili prace powiatu w Brunowie

POWIAT POLKOWICKI. Efekt prac scaleniowych w Brunowie w gm. Chocianów ocenili na spotkaniu z władzami powiatu sami mieszkańcy. Dziś nie wyobrażają sobie powrotu do stanu poprzedniego, bo oprócz indywidualnych korzyści zmieniło się zupełnie otoczenie wioski.

Mieszkańcy ocenili prace powiatu w Brunowie

Projekty scaleniowe w naszym regionie to wciąż jeszcze rzadkość. W Polsce najwięcej takich inwestycji odbywa się na terenach wschodnich, gdzie dominuje gospodarka rolna. Projekty scaleniowe są kluczowym narzędziem wspierającym rozwój obszarów wiejskich, w dłuższej perspektywie może się to przyczynić do rozwoju lokalnej gospodarki i ochrony środowiska, co czyni je inwestycją w przyszłość wsi.

- Powiat polkowicki postawił na te projekty wiele lat temu, a sołectwo Brunów jest trzecią i mamy nadzieję i głębokie przekonanie, nie ostatnią wioską, która przejdzie tak spektakularną zmianę. Te zmiany generują sami mieszkańcy, bo pamiętajmy, że takie działania rozpoczynamy na wniosek samych zainteresowanych - zaznaczył Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

brunow1

Przypomnijmy, że to konkretne działanie pod koniec ubiegłego roku zostało wyróżnione specjalną nagrodą podczas ogólnopolskiego seminarium geodezyjnego w Warszawie.

Najlepszą ocenę wystawili jednak sami mieszkańcy, którzy spotkali się z przedstawicielami Zarządu oraz radnymi w Brunowie. Wszyscy podkreślali zgodną, sprawną współpracę i determinację przy tym działaniu, a efekty najlepiej widać teraz w terenie.

W wyniku prac poscaleniowych powstały nowe drogi, rowy melioracyjne, zjazdy do pól, zbiorniki na wodę oraz nowe nasadzenia. Mieszkańcy mówią, że teraz w Brunowie mają obwodnicę, co na pewno będzie odczuwalne w okresie wiosennym kiedy ruszą prace na polach.

brunow3

Założeniami ustawy o scaleniu i wymianie gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu. Takie uporządkowanie pozwala także na odświeżenie granic, które z uwagi na różne okoliczności były niegdyś wyznaczone błędnie lub z czasem zostały zatarte. Tym samym uporządkowano kwestie geodezyjne i ewidencyjne na 1 231,0155- hektarowym obszarze.

Projekt powiatu trwał od 2019 roku i właśnie się zakończył, dalsze kroki to już działania ze strony gminy Chocianów.

brunow4

Powiązane wpisy