Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dzieci rozpoczęły studia

POLKOWICE. Wczoraj rozpoczął swoją działalność Uniwersytet Dziecięcy Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Inauguracja miała wszelkie atrybuty przypisane takim uroczystościom – odziany w togę rektor, rozdanie indeksów i wykład inauguracyjny.

Dzieci rozpoczęły studia

- Witam w murach naszej uczelni najmłodszych miłośników nauki. Naszym zadaniem jest ułatwienie Wam poznawania świata oraz odkrywanie i rozwijanie waszych talentów – mówił odziany w togę Włodzimierz Olszewski, rektor UJW.

- Otwieramy dziś nową erę. Jeszcze nie skończyliście szkoły, nie zdaliście matury, a będziecie studentami. Jestem przekonany, że zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego przyniosą wam wiele radości i pozwolą wam rozwijać wiedzę o świecie – te słowa skierował do najmłodszych studentów Wiesław Wabik, burmistrza Polkowic.

W rolę wygłaszającego wykład inauguracyjny wcielił się Szymon Hołownia, dziennikarz publicysta, znany z występów w popularnym programie telewizyjnym. Publicysta jest założycielem fundacji pomagających dzieciom w Afryce i o swojej pracy na tym kontynencie opowiadał dzieciom. Bardzo ciekawie, bo maluchy nie tylko uważnie słuchały, ale miały także sporo pytań.

- W Afryce trzeba mieć szacunek dla przyrody. To podstawa do tego, by przetrwać. Jadąc do Zambii po raz pierwszy najbardziej bałem się komarów, nie hipopotamów, czy lwów, ale tych małych komarów. One przenoszą bardzo groźną chorobę – malarię, której objawy są bardzo podobne do grypy. Jeśli nie wyleczy się jej w ciągu kilku dni można umrzeć. Komary to najbardziej niebezpieczne stworzenia w Zambii – mówił Hołownia.

Z wielkim zainteresowaniem dzieci oraz ich rodzice wysłuchali opowieści o mrówkach, które zjadają wszystko, co napotkają na swojej drodze, hipopotamach, które poprzez otwarcie paszczy dają znać, że trzeba uciekać, bo można mieć problemy, czy też sposobach wykonywania zabawek z puszek po coca-coli, które doskonale znają afrykańskie maluchy.

W zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego będzie uczestniczyć 60 dzieci. Początkowo miało ich być 45, ale zainteresowanie było tak duże, że zwiększono liczbę słuchaczy.

Zajęcia rozpoczną się za trzy tygodnie, 25 marca. Młodzi słuchacze z gminy Polkowice będą uczestniczyć w nich bezpłatnie. Działalność Uniwersytetu Dziecięcego finansuje gmina Polkowice.

Powiązane wpisy