70 lat piłkarskich tradycji (FOTO)
POLKOWICE. Odbyły się uroczystości związane z 70-leciem piłki nożnej w tutejszym klubie piłkarskim. Uroczystości odbywały się pod patronatem burmistrza Polkowic Wiesława WABIKA a głównym sponsorem obchodów 70-lecia była Gmina Polkowice. Dla obecnych kibiców to KS Polkowice, dla tych pamiętających sukcesy to Górnik Polkowice, dla tych najstarszych - Włókniarz Polkowice, klub, który na sportowej mapie Dolnego Ślaska pojawił się w 1947 roku. Uroczystości rozpoczęły się od specjalnego nabożeństwa w kościele, a po Mszy Świętej barwny korowód przeszedł na stadion miejski. Tam kilkudziesięciu byłych i obecnych piłkarzy polkowickiego klubu zostało udekorowanych najwyższymi odznaczeniami Polskiego Związku Piłki Nożnej, Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Wyróżnienia wręczali: burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, prezes DZPN i zarazem wiceprezes PZPN Andrzej Padewski i szefowa OZPN Maria Kajdan. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów z posłem Krzysztofem Kubowem na czele, samorządowców z Emilianem Stańczyszynem i Markiem Tramsiem i prezesi klubów sportowych z Robertem Sadowskim, sternikiem Zagłębia Lubin.
- Największa satysfakcją w roku 70-lecia klubu jest to, że połowę zespołu stanowią polkowiczanie, a druga połowa to chłopcy z najbliższych okolic - powiedział Paweł WECHTA z KS Polkowice. - Młodzi polkowiczanie trenujący licznie w naszym klubie widzą, że ciężko trenując mają realną perspektywę grania w pierwszym zespole. Mam też wielką satysfakcję, że z klubu typowo piłkarskiego w ciągu 2 lata staliśmy się klubem 7-sekcyjnym. Nie było to możliwe bez wsparcia polkowickiego samorządu z burmistrzem Wiesławem Wabikiem na czele.
Jakie były początki piłki nożnej w Polkowicach?
„Do Polkowic przybyli osiedleńcy z różnych rejonów kraju, ale w przeważającej większości była to ludność tzw. „zza Buga”. Kształtowano i organizowano w tamtych pionierskich latach, nową nieznaną rzeczywistość polityczną i społeczno-gospodarczą. Wśród osiedleńców nie zabrakło pasjonatów futbolu, którzy stworzyli historyczne zręby pod rozwoju sportu w Polkowicach. Już w 1946 roku Czesław Limberger wraz z braćmi Biedrzyckimi rozpoczął pierwsze treningi. A że chętnych nie brakowało, to w niedługim czasie stworzono tzw. „dziki” zespół który, z dużą łatwością ogrywał mu podobne, z tudzież okolicznych miejscowości. Miejscem pierwszych meczy piłkarskich było boisko, które znajdowało się na osiedlu Polanka.
Na początku 1947 roku powołano pierwszy klub sportowy „Włókniarz” Polkowice, ze zgłoszoną do P.Z.P.N. jedyną sekcją piłki nożnej. Zorganizowana drużyna przystąpiła do rozgrywek o mistrzostwo kl. „D”.
Pierwszy historyczny mecz o mistrzostwo kl. „D” rozegrano w Polkowicach pomiędzy: K.S. Włókniarz Polkowice – K.S. „Cukrownik” Głogów. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem Polkowiczan 5:1. Pierwszą historyczną bramkę strzelił Jan Żelisko. Tylko jednego sezonu drużyna potrzebowała by awansować do kl. „C”.
Najnowsza historia polkowickiej piłki bogata jest w sukcesy... W sezonie 1988/1989 zespół zdobył zapewnił sobie awans do III ligi. Gdy wszystko wskazywało na to, że sprawy klubowe idą w jak najlepszym kierunku pojawił się nieoczekiwany kryzys. Ze składu, który zapewnił historyczny awans zostało zaledwie dwóch zawodników, natomiast reszta składu została dyscyplinarnie zawieszona, a że kontrakty były zawarte z Zakładami Górniczymi, to musieli do końca umowy podjąć się pracy w kopalni.
W sezonie 1999/2000 drużyna piłkarska zajęła pierwsze miejsce w III lidze i wywalczyła awans do II ligi. W sezonie 2000/2001 zespół uplasował się na trzeciej pozycji w II lidze, ale uległ w barażach Stomilowi Olsztyn. W sezonie 2002/2003 Górnik awansował do I ligi z pierwszego miejsca.
W I lidze występował niestety tylko przez jeden sezon a pamiętny dwumecz barażowy o pozostanie w 1 lidze polkowiczanie z Cracovią profesora Janusza Filipiaka. Górnik do swoich osiągnięć może zaliczyć udział w 1/2 finału Pucharu Ligi ,1/4 finału Pucharu Polski jak i również 12. miejsce w I lidze - 2003/04.
Do dodatkowych osiągnięć klubu można jeszcze uwzględnić w sezonach 2000/2001 oraz 2002/2003 nagrody „Fair Play” za wzorową organizację zawodów i kulturę widowni.
Obecnie KS Polkowice zajmuje miejsce w czołówce 3 ligi i... - Jak wywalczy drużyna awans do 2 ligi to... płakać nie będziemy - powiedział burmistrz Polkowic Wiesław Wabik. - Usiądziemy i porozmawiamy odnośnie przyszłości klubu. Druga liga to znakomita promocja Polkowic i zarazem magnes dla dziesiątek młodych chłopców i dziewczynek, które trenują futbol w klubie. Ten klub, ta drużyna w tej chwili jest mocno polkowicka, polkowiczanie utożsamiają się z klubem i to cieszy.
Fot. Bozena Ślepecka
{gallery}galeria/wydarzenia/20_05_17_70_lecie_ks_polkowice_odznaczenia_fot_BSlepecka{/gallery}