Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Słodka Julka odwiedziła Chojnów (FOTO)

CHOJNÓW. Po Kościelcu i Przedmościu "konwój wyjątkowej misji społeczno-zdrowotnej" zawitał do Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie, w której przebadano pół tysiąca  dzieci. Dzieci, ale i licznych dorosłych, poddano badaniom przesiewowym pod kątem wykrywania cukrzycy. Projekt „Słodka Julka” w ramach którego najmłodsi są nie tylko badani, ale też biorą udział w warsztatach kulinarnych i innych atrakcjach realizują na terenie Zagłębia Miedziowego legnicki OZPN, Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina oraz Fundacja Samodzielne.pl. Działania wspiera finansowo Fundacja KGHM Polska Miedź i wiele innych firm regionu.

Słodka Julka odwiedziła Chojnów (FOTO)

- Jestem dumny z tego, że akcja zorganizowana aż z takim rozmachem przez KGHM "Polska Miedź", Miedziowe Centrum Zdrowia i Okręgowy Związek Piłki Nożnej dotarła do Chojnowa - powiedział burmistrz miasta Jan SERKIES. - Mam świadomość, że cukrzyca to bardzo poważne zagrożenie zdrowia i życia, zagrożenie, które niestety jest lekceważone. Kilkaset przebadanych dzieci, uczniów szkoły, dzieci z Chojnowa, z gminy wiejskiej Chojnów po tych badania albo zyska pewność, że jest zdrowa, albo zagrożenie zostanie u nich zdiagnozowane i dzięki wsparciu lekarzy, diabetyków MCZ-u zostanie wybrany właściwy kierunek leczenia. Jako gospodarz miasta przykładam ogromną uwagę o dbałość o najmłodszych, ale badań na taką skalę w naszym mieście nie było. Jako były trener piłki nożnej jestem dodatkowo dumny iż "ojcem chrzestnym" tego projektu jest Okręgowy Związek Piłki Nożnej i pani prezes Maria Kajdan. 

Trzeba przyznać, że dyrekcja chojnowskiej SP 4 stanęła na wysokości zadania a nawet zawieszając organizacyjną poprzeczkę bardzo wysoko. Kilkadziesiąt stanowisk do badań, sala gimnastyczna przeznaczona na zajęcia dla nauczycieli z dr Kają Kajdan, nowoczesna stołówka oddana do dyspozycji speców z Lubinpexu, którzy perfekcyjnie uczyli dzieci..."jak rozgryźć cukrzycę" czyli jak przyrządzać sobie zdrowe jedzenie czy pomieszczenie gdzie Legion Maltański przeprowadzał szkolenie z pierwszej pomocy itp. Można powiedzieć, że w piątkowe przedpołudnie cała szkoła żyła "Słodką Julką"...

Słodka Julka” to nazwa, która łączy w sobie element związany z cukrzycą (słodka) i losy prawdziwej dziewczynki, Julii (uczennicy szkoły w Kościelcu), która boryka się z tą chorobą, cukrzycą typu pierwszego. W ramach zajęć które odbywają się pod tą nazwą uczestnicy oglądają kilkunastominutowy film, pokazujący jak wygląda życie dziecka z tą chorobą. Projekt „Słodka Julka” łączy w sobie kilka niezbędnych w związku z cukrzycą elementów - zarówno profilaktykę, edukację, jak i ruch i leczenie. Projekt współfinansuje Fundacja KGHM Polska Miedź. Wspiera ją zarówno miedziowa spółka, jak i firmy z grupy kapitałowej. Działania odbywają się przy poparciu wielu samorządów lokalnych i innych firm, jak Dacco, Saller, Zina, Roche, klubu Zagłębie Lubin S.A. Akademii KGHM Zagłębie i wielu innych.

Waldemar SUŁEK, wiceprezes ds. finansowych Miedziowego Centrum Zdrowia: - Na pewno jestem dumny, że Miedziowe Centrum Zdrowia jest współorganizatorem tego projektu. Ale przede wszystkim jestem zadowolony, że z badaniami docieramy do środowisk w całym regionie, do dzieci, które z różnych powodów nie były poddawane tak kompleksowym badaniom chociażby w naszych placówka z Rudnej, Głogowie, Legnicy czy Lubinie. Jestem też zadowolony, że dzięki realizacji tego projektu poznałem niesamowitych ludzi takich jak chociażby prezes OZPN pani Maria Kajdan. Zaczęliśmy współpracę podczas wielkiego turnieju KGHM Kids Cup gdzie przebadaliśmy ponad 1000 dzieci, ale były to badania pod innym kątem. KGHM Kids Cup sprawiła, że nabraliśmy do siebie zaufanie co pozwoliło podjąć się realizacji "Słodkiej Julki" i podczas tej kampanii przebadamy ponad 6000 dzieci. Kiedyś najważniejsze było uczenie jak udzielać pierwszej pomoc. Teraz uczymy innych rzeczy, bo zmusza nas do tego rozwój cywilizacji i nowe zagrożenia wynikające z innego, niestety siedzącego trybu życia. Pytał pan czy jestem dumny? Może inaczej - jestem ogromnie uradowany, że możemy uczestniczyć w takim projekcie. Wystarczy poznać Julką, jej mamę, dziadków by wiedzieć, że warto ludziom nieść pomoc.

Dodajmy iż po zakończeniu wizyt w szkołach, na podstawie badań powstanie raport o sytuacji zdrowotnej dzieci w naszym regionie pod kątem zagrożenia cukrzycą.

Fot. Zbigniew Jakubowski

 {gallery}galeria/wydarzenia/28-09-18-slodka-julka-w-sp4-w-chojnowie-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy