Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kominiarz na szczęście nie tylko 13-go w piątek

CHOJNÓW.  Sprawne przewody wentylacyjne, prawidłowa cyrkulacja, dobry stan techniczny instalacji grzewczej i kominowej to podstawa funkcjonowania domu w okresie grzewczym. O wszystkich zależnościach gwarantujących bezpieczne użytkowanie pieców opowiedział Mistrz Kominiarski pan Zygmunt Druszkiewicz, który jest kominiarzem od 44 lat. Kierownik Spółdzielni Pracy Usług Kominiarskich „Florian” nr 6 w Chojnowie pochodzi z kominiarskiej rodziny. Zarówno dziadek, jak i ojciec pana Zygmunta byli kominiarzami. Pokoleniowe kominiarstwo łączy jedno bardzo ważne przesłanie: „Aby być dobrym kominiarzem, potrzeba swój zawód kochać” jak pisał w 1936 roku we Lwowie dziadek pana Zygmunta – Jan Druszkiewicz.

Kominiarz na szczęście nie tylko 13-go w piątek

Rozpoczął się sezon grzewczy. Warto zatem zwrócić uwagę na stan kominów w naszych domach.
Zygmunt Druszkiewicz : - Kominiarze wykonują swoje obowiązki cały rok. Czyszczenie przewodów kominowych uwarunkowane jest przepisami. Musimy to respektować. Wiążące nas normy zostały spisane w ustawie z 7 lipca 1994 roku o Prawie Budowlanym oraz w ustawie z 21 kwietnia 2006 roku w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów.

Jak często powinien być wykonywany profesjonalny przegląd kominiarski?

Powinno się posiadać umowę z zakładem kominiarskim o czyszczeniu przewodów kominowych. W 2019 roku mamy do obsługi budynki w mieście zarządzane przez Chojnowski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ul. Drzymały, ponadto domy prywatne oraz obsługa czterech gmin: Warty Bolesławieckiej, Gromadki, Chojnowa i Miłkowic. Kominów jest bardzo dużo, a kominiarzy jest trzech.
 Dlaczego tak ważne jest czyszczenie i udrożnianie przewodów kominowych?
Podczas procesu spalania wytwarza się sadza, która osadza się na ściankach kominowych. Nie czyszczenie przewodu kominowego przez dłuższy okres powoduje zatkanie komina, w trakcie mojej długoletniej pracy raz się z tym spotkałem. Przez brak czyszczenia przewodów kominowych dochodzi w urządzeniach grzewczo – kominowych do niewłaściwego spalania co może skutkować wydzielaniem się tlenku węgla. Dlatego trzeba czyścić przewody kominowe. Zaniedbywanie tego obowiązku może doprowadzić do najgorszych skutków. Rozsądni ludzie to wiedzą. Jeśli chodzi o opłaty, to na terenie miejskim jest to koszt 100 zł plus podatek vat, a na terenie wiejskim 120 zł plus podatek vat w skali roku. Są to sprawy ważne, bo taka kontrola łączy się z protokołem, który jest niezbędnym dokumentem w razie nieszczęśliwego wypadku. Brak kontroli wiąże się z brakiem odszkodowania, jeśli dojdzie np. do pożaru. Takie wypadki niestety się zdarzają.

Czy stan przewodów kominowych uzależniony jest od procesu spalania odpowiednim opałem?
Zgadza się. Niestety nie wszyscy przestrzegają jakości opału. Każde urządzenie grzewcze czy to jest kocioł stałopalny, czy kocioł gazowy, ma tabliczkę znamionową: jaki należy stosować opał. Jeśli jest napisane paliwo – koks, to nie można palić w nim węglem brunatnym czy mokrym drzewem. Smog jest spowodowany m.in. przez niewłaściwy opał. Bardzo dużo ludzi ze względu na oszczędność kupuje węgiel brunatny czy słabej jakości węgiel kamienny. W składach opałowych są atesty, skąd węgiel pochodzi. Myślę, że istotny jest certyfikat opału, jego źródło pochodzenia. Przez niewłaściwe opały dochodzi do dużego zapylenia, ale to nie dzieje się od dziś. Tak naprawdę jakość naszego powietrza pogarsza się z roku na rok przez spaliny samochodowe, ogromne koncerny wypuszczające mnóstwo szkodliwych substancji, którymi potem niestety oddychamy.

Czym najlepiej palić w piecu?
1/3 mieszkańców Chojnowa posiada już ogrzewanie gazowe. Piszemy około 100 opinii rocznie na ogrzewanie gazowe, więc w naszym mieście rośnie liczba osób korzystających z wygodnego sposobu grzewczego. Jeśli chodzi o opał drzewny to trudno kupić dobre drewno. Powinno ono być sezonowane, trzy lata składowane. Często dochodzi do sytuacji niebezpiecznych przez mokre drzewo, przewody kominowe ulegają destrukcji. Mokre drzewo wydziela bardzo dużo substancji smolistych, ciekłych. Kominy ulegają zasmołowaniu, a to jest przyczyną samych niekorzystnych skutków dla kominów.

Kominiarze sprawdzają nie tylko stan komina, ale i całego budynku.
Okresowa kontrola budynków odbywa się raz do roku. Sprawdza się wszystkie podłączenia, ciągi kratek wentylacyjnych. Czy jest wentylacja nawiewna, która jest dziś rzadkością. Przede wszystkim w budynku mieszkalnym powinna być wentylacja nawiewno - wywiewna. To bardzo ważne! Wentylacja jest istotnym czynnikiem. Podczas procesu spalania pobierany jest tlen. Brak wentylacji jest przyczyną zatrucia się tlenkiem węgla i niesie ze sobą tragiczne konsekwencje. Warto podkreślić, że połączenie urządzeń grzewczo – kominowych powinno być również opiniowane przez zakład kominiarski. Nie ma znaczenia czy jest to kratka wentylacyjna, piec kaflowy, kocioł gazowy czy kocioł stałopalny. Samowolne podłączanie skutkuje niewłaściwym funkcjonowaniem, problemami, w najgorszym przypadku nieszczęściem.

Kominiarz przynosi szczęście nie z racji przesądu, ale z racji wykonywanej pracy, której przyświeca jeden cel: chronić życie, zdrowie i mienie.
W końcu szczęście to bezpieczny dom, a kominiarze dbają o to, żeby tak było. Starsze pokolenia cenią kominiarza i z sympatią patrzą na brać kominiarską. Młodzi nie pamiętają o nas, niestety każde kolejne pokolenie jest coraz bardziej zabiegane i zapomina o podstawowych sprawach dla domu. Taką podstawą powinna być wizyta kominiarska – zawsze dla dobra człowieka. Świadcząc usługi kominiarskie, przyczyniamy się do ochrony przeciwpożarowej, ochrony życia i mienia, ochrony środowiska i oszczędności energii, myślę, że trzeba o tym pamiętać i to stale przypominać.

Powiązane wpisy