Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

R. Plezia: modernizacje dróg naszym priorytetem!

LEGNICKIE POLE. Przyszłoroczny budżet gminy Legnickie Pole to 35 milionów, chociaż wójt Rafał PLEZIA nie ukrywa, że wszystko wskazuje, że będzie to budżet większy o 2 mln. - Na pewno nie będzie to rekordowy budżet w historii gminy bo takim jest kończący się rok z duża gminną inwestycją czyli budową gminnego żłobka, ale biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą związaną z pandemią, zapaść , lockdown w pierwszym półroczu to uważam , że zaplanowany budżet pozwoli  na dalszy rozwój gminy.

Rozmowa z Rafałem PLEZIĄ, wójtem gminy Legnickie Pole.

R. Plezia: modernizacje dróg naszym priorytetem!

Ponad 35-milionowy budżet na 2021 rok, a jaką kwotę przeznaczyliście na inwestycje ?

Rafał PLEZIA: - Na inwestycje przeznaczyć chcemy blisko 5 mln złotych. Priorytetem są gminne drogi, które modernizujemy po latach zaniedbań w tym zakresie. chcemy te drogi doprowadzić do takiego stanu aby można było nimi bezpiecznie i godnie podróżować. Kluczową inwestycją na którą wszyscy czekamy to przebudowa drogi powiatowej w Koskowicach. Jeżeli Starostwo Powiatowe w Legnicy otrzyma dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych a ma na to duże szanse to wówczas i my jako gmina dorzucimy się do tej strategicznej inwestycji. Priorytetem są drogi gminne, ale w miarę możliwości wspierać będzie Starostwo. Podobnie będzie z budową chodnika w Mikołajowicach.

Ostatnio z puli rządowej z Funduszu Inwestycji Lokalnych Legnickie Pole otrzymało wsparcie w wysokości 1,2 mln złotych. To dużo czy mało?

- Każde dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych cieszy i pozwala efektywniej zarządzać gminą. Złożyliśmy wnioski na dofinansowanie dróg w Legnickim Polu i drogi w Nowej Wsi Legnickiej i dostaliśmy wsparcie. Nie ukrywam, że gdybyśmy tych pieniędzy rządowych nie dostali to najprawdopodobniej te inwestycje zostałyby odłożone w czasie. Nie ukrywam, że staramy się także o kolejne środki finansowe w 2021 roku.

Wróćmy do wątku programu modernizacji dróg gminnych. Czego mogą się w tej materii spodziewać mieszkańcy gminy w nadchodzącym 2021 roku?

- Mamy budowa chodnika w Gniewomierzu, modernizację drogi na Asama w Legnickim Polu, drogi w Raczkowej i Kłębanowicach, modernizacja drogi w Taczalinie, drogi w Mąkolicach, dróg osiedlowych w Koskowicach. To jest kolejny etap poprawy warunków podróżowania przez gminę.

Co z oświetlenie gminnych dróg. Dla wielu gospodarzy miast i gmin właśnie oświetlenie jest priorytetem decydującym o bezpieczeństwie na drogach ?

- Na inwestycje oświetleniowe mamy zarezerwowane 200 tysięcy złotych. Sukcesywnie poprawiamy stan oświetlenia  dróg, przejść dla pieszych. mamy na terenie gminy 600 punktów oświetleniowych. Zgadzam się, ze ma to wpływ na poprawę bezpieczeństwa drogowego, ale musimy spojrzeć na problem kompleksowo. Zmodernizowana droga, chodnik i oświetlenie ulic to razem poprawi stan bezpieczeństwa drogowego. I w tym kierunku działamy.

Ale inwestycje gminne to chyba nie wyłącznie roboty drogowe ?

- Dokładnie. Z planów inwestycyjnych nie drogowych priorytetem jest realizacja kolejnego etapu modernizacji gminnej oczyszczalni ścieków. Musimy to robić etapami bo gdybyśmy chcieli od razu od podstaw rozpocząć i kompleksowo wykonać taką inwestycję to potrzebowalibyśmy ok. 20 mln złotych. Kolejna taka inwestycja będzie budowa boiska w Taczalinie. Planujemy także wybudowanie świetlicy w Mikołajowicach. W 2021 roku chcielibyśmy mieć projekt, wszystkie niezbędne zgody i chcemy pozyskać teren pod budowę świetlicy.

Ile prawdy w tym, że zakłady zlokalizowane w waszej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dużej mierze tworzą gminny budżet w rubryce przychody?

-  LSSE ma duży wpływ na tworzenie gminnego budżetu, ale nie zapominajmy, że nie jest to jedyny płatnik podatki w naszej gminy. Mamy farmę wiatrową w Taczalinie, mamy w kilku miejscowości kilku przedsiębiorców, którzy prosperują dobrze i także zasilają budżet gminny. Ten rok był, jest rokiem wyjątkowym. Wiosną byłem przerażony sytuacją gospodarczą. Drugie półrocze mimo nieustannego zagrożenia sytuacją pandemiczną jest już lepsze co także jest efektem  wsparcia rządowego dla wielu branż. Mam nadzieję, że firmy działające na naszym terenie zbilansują się z końcem roku, bo nie ukrywam, że liczymy na wpływy do budżetu gminy chociażby z tytułu podatku CIT.

Tegoroczne budowa gminnego żłobka bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę gminnych inwestycji. Czy planuje pan może inwestycję, która przebije budowę żłobka - oczywiście nie mówimy tutaj o oczyszczalni ścieków bo ja realizuje etapami "sposobami gospodarczymi"?

- Nie ukrywam, że szykujemy się do takiej inwestycji, ale póki nie pozyskamy dofinansowania zewnętrznego nie zdradzę co to takiego. Myślę, że to będzie miłym prezentem dla mieszkańców Legnickiego Pola. 

Muszę zapytać się o dwie sprawy, o których coraz głośniej w gminie. Mam na myśli budowę ronda w Koskowicach i reaktywację kompleksu wypoczynkowego z basenem na campingu w Legnickim Polu?

- Skrzyżowanie drogi w Koskowicach , drogi w kierunku na A-4 z drogą Koskowice-Taczalin/Kłębanowice to wg. badań najbardziej ruchliwy punkt w gminie. Nie ukrywam, że w zaciszu gabinetów myślimy o usprawnieniu komunikacji w tym miejscu właśnie poprzez budową ronda. Póki co sondujemy możliwości pozyskania środków na te inwestycję.

Co do campingu i basenu...Na pewno mamy plan na reaktywację nowoczesnego campingu, bo naszą gminą odwiedza sporo turystów i chętnie spędziliby u nas kilka dni  traktując Legnickie Pole jako doskonała bazę wypadową turystyczną. Co do basenu to nie wiem czy w sytuacji kiedy Jawor wybudował Aquapark, kiedy za kilka miesięcy podobny obiekt będzie miała Legnica jest w ogóle sens myśleć o budowie letniego basenu u nas. Ale np .podjęcie działań z pozyskaniem środków zewnętrznych na źródła termalne i wykorzystanie tej gorącej wody pozwoliłoby na wzbogacenie campingu o nową formę rekreacji. Ale zdecydowanie za wcześnie aby głośno o tym mówić. Jest także przygotowywany projekt połączenia funkcji wypoczynkowej campingu z miejscem kultywowania tradycji Bitwy pod Legnicą.

Czy jest szansa na kolejnych inwestorów w podstrefie LSSE?

- To pytanie bardziej do szefów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. My przygotowujemy grunty inwestycyjne jest to na ostatniej fazie planowania, czekamy na decyzję ministerstwa rolnictwa w tej materii i prawdopodobnie w przyszłym roku będziemy dysponować nowymi terenami inwestycyjnymi. O resztę proszę pytać w LSSE.   

Pomysłem na promocję Legnickiego Pola jest Bitwa pod Legnicą. W tym roku pandemia sprawiła iż nie było słynnej bitewnej rekonstrukcji. A jak będzie w 2021 roku ?

- Jest termin rekonstrukcji Bitwy wyznaczony jest na 5 czerwca 2021 roku, zaraz o Bożym Ciele. Projekt bardzo ambitny, rekonstrukcyjnie mocno nasycony. Oczywiście nie wiemy jaka sytuacja w połowie roku będzie na froncie walki z covid-19, ale nie możemy siedzieć bezczynnie i nic nie robić. Rekonstrukcja bitwy to tylko widowiskowy fragment budowania wizerunku Legnickiego Pola nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Pierwsze działania zostały podjęte w tym roku, zostały one pozytywnie odebrane także przez naszych gości z Mongolii . Więc...trzeba kuć żelazo póki gorące.

Dziękuję za rozmowę. 

Powiązane wpisy