Profilaktyka raka jelita grubego obejmie powiat legnicki (FOTO)
LEGNICA. Najpierw gmina Legnickie Pole i Ruja a dzisiaj władze Powiatu Legnickiego podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego porozumienie porozumienie o współpracy w zakresie profilaktyki raka jelita grubego. Tzw. Deklarację Onkologiczną dotyczącej Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego podpisali: marszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin KRZYŻANOWSKI i Starosta Legnicki Adam BABUŚKA w obecności: dr nauk medycznych Ireneusza PAWLAKA, Piotra KARWANA, radnego Sejmiku i dr Pawła GRABKA, radnego powiatu legnickiego. - Jestem przekonany, że wszystkie samorządy powiatu legnickiego zaangażują się w profilaktyczna akcję i 900 bezpłatnych testów zostanie wykorzystanych z myślą o zdrowiu mieszkańców naszego powiatu - powiedział starosta Adam BABUŚKA.
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski: - Spotkaliśmy się żeby wspólnie z władzami Powiatu Legnickiego stworzyć koalicję na rzecz profilaktyki nowotworów jelita grubego. Do tej pory działania profilaktyczne prowadziliśmy we Wrocławiu z dobrym skutkiem dla mieszkańców Wrocławia, obecnie dzięki uporowi radnego Piotra Karwana wyszliśmy poza granice Wrocławia i zachęcamy samorządowców z Dolnego Śląska do bardziej aktywnej działalności na rzecz profilaktyki. Do tej koalicji dołączyły Polkowice, Oława, dzisiaj Męcinka, Ruja i Legnickie Pole. Obecnie Powiat Legnicki.
- Wykonanie testu na krew utajoną w kale jest pierwszy etapem diagnostyki nowotworów raka jelita grubego - wyjaśniał dr Ireneusz PAWLAK, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. - Testy służą do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dodatkowych badań. Dalsza diagnostyka obejmować będzie przede wszystkim badanie kolonoskopowe, które jest podstawowym badaniem przesiewowym w przypadku nowotworów jelita grubego. Jeśli u pacjenta zostaną wykryte zmiany nowotworowe trafia on na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.
Piotr KARWAN, radny Sejmiku Dolnośląskiego: - Program badań przesiewowych raka jelita grubego wpisuje się w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Mogę jedynie komplementować gospodarza Powiatu Legnickiego pana starostę Adama BABUŚKĘ, że praktycznie bez namysłu poparł ten projekt Urzędu Marszałkowskiego i Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego we Wrocławiu. I jest takim ambasadorem programu w odniesieniu do innych samorządów na terenie powiatu legnickiego. Już na konwentach burmistrzów i wójtów rekomendował ów projekt i Deklaracje Onkologiczną. Mam nadzieję, że chętnych do przeprowadzenia testów będzie dużo i chciałbym aby akcja na terenie powiatu legnickiego miała taki rozmach jak za sprawą wójta Rafała Plezi w Legnickim Polu. Prawda jest niestety taka, że wciąż bardzo mało osób korzysta z badań przesiewowych. Choroby nowotworowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Istotnym elementem przeciwdziałania chorobom nowotworowym jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych. W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Niestety w większości przypadków pierwsze objawy nowotworów złośliwych pojawiają się dopiero wówczas, gdy choroba jest już zaawansowana. Walczymy z covvid-19, ale nie zapominajmy o innych zagrożeniach ludzkiego życia.
Marszałek Marcin KRZYŻANOWSKI poinformował dziennikarzy iż pod koniec roku znane będą wyniki liczby przebadanych , przetestowanych w poszczególnych gminach regionu, osób pod kątem profilaktyki raka jelita grubego.
{gallery}galeria/wydarzenia/18-12-20-porozumienie-starostwa-z-umwd{/gallery}