Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bezpłatne testy czekają na mieszkańców powiatu. Przeciwdziałanie rakowi jelita grubego

POWIAT LEGNICKI. Od dzisiaj tj.7 stycznia br. rozpoczął się w powiecie legnickim (nie dotyczy mieszkańców Legnicy) realizacja Projektu pn. „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”. Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania Testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii. Realiazacjaa rojektu jest efektem niedawno zawartego Porozumienia między Starostwem Powiatowym w Legnicy i Urzędem Marszałkowskim.

Bezpłatne testy czekają na mieszkańców powiatu. Przeciwdziałanie rakowi jelita grubego

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań. W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
osoby w wieku 25 – 49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną.
Osoby chcące wziąć udział w akcji najpierw rejestrują się, w wyznaczonym terminie odbierają Ankietę oraz bezpłatny test do samodzielnego pobrania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na Uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

Ilość testów jest ograniczona.

Program realizuje Wydział Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych,

Kontakt: Joanna Zieziula 76 724 35 67

Powiązane wpisy