Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

"Tęczowa kraina" z magicznym dywanem (FOTO)

LEGNICKIE POLE. Trwają ostatnie przygotowania do uroczystego otwarcia gminnego żłobka w sercu gminy. Rafał Plezia Wójt Gminy Legnickie Pole: - Żłobek powstał z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy Legnickie Pole, ale jesteśmy otwarci na mieszkańców sąsiednich gmin. Zapraszamy dzieci i rodziców do skorzystania z nowoczesnych przestrzeni, urządzeń i technologii zapewniających optymalne warunki rozwoju dziecka do 3 roku życia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na personel, który ma zagwarantować rodzinną atmosferę i i edukację na najwyższym poziomie.

Władze gminy, kierownictwo żłobka mają czym się chwalić. To prawdziwa perełka nowoczesności jeżeli idzie o wychowanie, opiekę nad najmłodszymi. Hitem żłobka z pewnością będzie magiczny dywan. Testowaliśmy go i... zazdrościmy dzieciom!

"Tęczowa kraina" z magicznym dywanem (FOTO)

Nowy żłobek w Legnickim Polu powstał w przebudowanym i zaadaptowanym zrujnowanym budynku byłego motelu. Inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj” zrealizowała firma RUKA projekt z Legnicy. W bardzo krótkim czasie 10 miesięcy udało się całkowicie odmienić zdewastowany obiekt zmieniając go w przyjazną i funkcjonalną przestrzeń dla 130 dzieci. Zadanie było tym trudniejsze, że teren inwestycji znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej więc przed pozwoleniem na budowę należało uzyskać pozwolenie konserwatorskie. Dzięki bardzo dobrej współpracy wykonawcy z Inwestorem – gminą Legnickie Pole, zrealizowano inwestycję, która przez wiele lat będzie służyć mieszkańcom gminy. Żłobek jest energooszczędny - ogrzewany ekologicznymi pompami ciepła i wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Stonowana elewacja skrywa kolorowe, jasne i przyjazne dla dzieci wnętrze wyposażone w funkcjonalne meble. Zaprojektowano 7 sal dla dzieci w różnym wieku wraz z zapleczem sanitarnym, szatniami i pomieszczeniami administracyjnymi. Żłobek posiada także pełne zaplecze gastronomiczne – posiłki będą przygotowywane na miejscu. Zapewniono również możliwość rekreacji na świeżym powietrzu: sale na parterze mają bezpośrednie wyjście na tarasy, ponadto budynek byłego warsztatu zaadaptowano na zadaszony plac zabaw. Wokół żłobka posadzono kilkanaście drzew.

Piotr KARWAN, RUKA Projekt: - Wysokie tempo realizacji całego procesu inwestycyjnego w okresie panowania pandemii było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich jego uczestników , w tym miejscu szczególne podziękowania należą się pracownikom Gminy oraz wszystkim osobom realizującym prace projektowe i budowlane, Wydziałowi Architektury i Budownictwa w legnickim Starostwie Powiatowym, Konserwatorowi Zabytków, Państwowej Straży Pożarnej i Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Legnicy oraz Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Legnicy. Bez zaangażowania tych wszystkich osób i instytucji realizacja tego zadania w takim tempie nie byłaby możliwa. Realizacja inwestycji przy profesjonalnym zaangażowaniu pracowników wymienionych wcześniej instytucji to prawdziwa przyjemność  nie tylko w czasach pandemii.

Gmina  Legnickie Pole na tą inwestycję otrzymała rządowe wsparcie z programu Maluch Plus, największe ze wszystkich samorządów ubiegających się o wsparcie finansowe w ramach rządowego programu. Otrzymane 2 mln 750 tysięcy stanowi 80 procent wartości kosztów kwalifikowanych. Koszt całej inwestycji to blisko 3,5 miliona. To najwięsza na terenie gminy inwestycja obok etapowo przebiegającej modernizacji gminnej oczyszczalni ścieków.

Gmina Legnickie Pole widzi potrzebę zwiększenia liczby miejsc w żłobku, z uwagi na duże zainteresowanie rodziców chcących powrócić na rynek pracy. Finalnie żłobek przystosowany zostanie do przyjęcia 129 dzieci w wieku do lat 3. Mając na uwadze powyższe Gmina Legnickie Pole złożyła kolejny wniosek aplikacyjny w programie MALUCH + edycja 2021, na okoliczność otrzymania wsparcia ze strony rządu poprzez Wojewodę Dolnośląskiego na tworzenie kolejnych 19 miejsc dla najmłodszych pociech. Aplikowanie zakończyło się przyznaniem Gminie kolejnej dotacji w wysokości 627 000,00 zł
Teren objęty inwestycją to przeszło 3.000 m2, natomiast całkowita powierzchnia obiektu to blisko 900 m2, kubatura ponad 2,5 tys m3. Uruchomienie żłobka planuje się na I kwartał 2021 roku.    
Roboty budowlane zostały przeprowadzone zgodnie i w terminach, które pierwotnie zakładano. Aktualnie trwa nabór dzieci do nowo uruchomionej placówki.

Wróćmy do przedmiotu zazdrości czyli magicznego dywanu. Czym jest Magiczny Dywan? To produkt, który w 2016 roku zdobył tytuł zabawki roku. Jest to interaktywna pomoc dydaktyczna przeznaczona do zabaw ruchowych oraz różnego rodzaju gier edukacyjnych i ćwiczeń dla dzieci w żłobku i przedszkolu. Zapewnia zabawę połączoną z nauką, wpływa na pozytywny rozwój dużej motoryki, koordynacji wzrokowej, ruchowej, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji. Wyposażony w liczne dodatkowe akcesoria daje możliwość szerokiego zastosowania w wielu pomieszczeniach o jasnym i jednolitym podłożu. Obraz, który wyświetlany jest przy pomocy rzutnika, daje efekt wirtualnego dywanu, na którym dzieci mogą się bawić. Gry i zabawy ruchowe pozytywnie wpływają również na pracę w grupie oraz wyrabianie w dzieciach zdrowych nawyków ruchowych...I proszę bardzo - np. nauka segregowania odpadów w kilka minut jak znalazł na dorosłe życie...

I proszę nam wierzyć, że ciężko opiekunkom będzie "zgonić" maluchy z magicznego dywanu do innych zajęć. Kto ma wątpliwości nie obejrzy fotogalerie z gminnego żłobka "Tęczowa kraina".

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/inwestycje/10-02-21-teczowy-zakatek-fot-ewajak{/gallery}

Powiązane wpisy